Nové genetické rizikové faktory revmatoidní artritidy
Riziko rozvoje revmatoidní artritidy může ovlivnit 34 nově identifikovaných genetických markerů. Nenechte si ujít výsledky studie.

×

Co se děje v revmatologii? Sledujte novinky!

Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek

» Z oboru

Z oboru pro lékaře

Vítejte v rubrice novinek z oboru

V této rubrice Vám budeme přinášet informace o aktuálním dění z oboru revmatologie. Naleznete zde nejen odborné články, kazuistiky, či doporučené postupy, ale také reportáže z kongresů nebo tipy na vzdělávání.

82. klinická konference RÚ, Praha

82. klinická konference RÚ, Praha

16. 3. 2023

Dovolujeme si Vás informovat o 82. klinické konferenci Revmatologického ústavu v Praze, která proběhne 31. března 2023 v kongresovém centru O2 Universum v Praze. Pořadatelem je tradičně Česká revmatologická společnost ČLS JEP a Revmatologický ústav v Praze.

Březnový přehled aktualit

Březnový přehled aktualit

15. 3. 2023

Věděli jste, že pacienti s psoriázou, léčení buď inhibitorem IL-12/23, nebo inhibitorem IL-23, měli nižší riziko rozvoje incidentní psoriatické artritidy ve srovnání s inhibitory TNF nebo inhibitory IL-17? Jaký je dlouhodobý přínos rituximabu u systémové sklerózy? A která kniha stojí za Vaši pozornost? Nenechte si ujít přehled březnových novinek a čtěte dál.

Nové genetické rizikové faktory revmatoidní artritidy

Nové genetické rizikové faktory revmatoidní artritidy

1. 3. 2023

Autor: MUDr. Vlasta Raušová
Riziko rozvoje revmatoidní artritidy může ovlivnit 34 nově identifikovaných genetických markerů. Vyplývá to z velké genetické studie z RIKEN institutu v Japonsku. Tato zjištění by mohla pomoci při vývoji nových léčebných přístupů k tomuto závažnému onemocnění.

Nová klasifikační kritéria pro vaskulitidy velkých cév

Nová klasifikační kritéria pro vaskulitidy velkých cév

1. 3. 2023

Autor: MUDr. Vlasta Raušová
Nová klasifikační kritéria pro vaskulitidy velkých cév, schválená americkou i evropskou revmatologickou společností (American College of Rheumatology [ACR] a European Alliance of Associations for Rheumatology [EULAR]), byla publikována koncem loňského roku v Annals of the Rheumatic Diseases.

Únorový přehled aktualit

Únorový přehled aktualit

25. 2. 2023

Věděli jste, že methotrexát může souviset s vyšším rizikem karcinomu kůže? Jak si stojí nové léky pro terapii revmatoidní artritidy z pohledu bezpečnosti? Prokázala multicentrická studie fáze II účinnost a bezpečnost deukravacitinibu? Nenechte si ujít závěry této práce. Více se dozvíte v únorových aktualitách.

Představujeme webový portál pro pacienty s Bechtěrevovou chorobou

Představujeme webový portál pro pacienty s Bechtěrevovou chorobou

22. 2. 2023

Řekněte o něm svým pacientům
Informujte své pacienty o existenci portálu www.bechterevovanemoc.cz, jehož odborným garantem je prof. MUDr. Jiří Vencovský, DrSc. Web přináší kvalitní a odborně podložené informace pro nemocné s Bechtěrevovou chorobou. Cílem webu je rozptýlit mýty, jež kolem onemocnění panují, a soustředit na jednom místě všechny podstatné informace o ankylozující spondylitidě neboli Bechtěrevově chorobě.

Nejnovější případy

Revmatolog

Měnící se laboratorní nálezy a plánované těhotenství

Dobrý den, prosím o konzultaci případu: pacientka ročník 1990, poprvé vyšetřená u nás 7/22: u matky snad autoimunní onem. Ve 3 letech prodělala těžkou chřipku s poškozením sluchu. Má hyperaktivní moč. měchýř, 6/22 i při zavedeném tělísku otěhotněla,...

0 28. 3. 2023 Číst více
Revmatolog

Bisfosfonáty, sanace chrupu, implantáty.

Prosím o zhodnocení dalšího postupu stran léčby osteoporózy. Pacientka 1962, převzata z jiného pracoviště, těžká kyfoskolioza od dětství, menopauza od 52 let, densitometrie 2007, 2015, 2/2022, reflux - nedomykavost kardie - gastroskopie 2/2022, užívá...

4 6. 3. 2023 Číst více
Revmatolog

Plicní fibróza v rámci susp. nediferencovaného onemocnění pojiva

Prosím o konzultaci následujícího stavu: paní ročník 1979 byla odeslána k vyšetření z TRN FN Plzeň k revmatologickému vyš. pro následující skutečnosti: - 4/2010 - dle CT plic v.s. virová pneumonie, COVID a nebo jiná virová etiologie (serologicky) ne...

2 2. 3. 2023 Číst více
Zpravodajství z Revmatologických dnů v Třeboni

Zpravodajství z Revmatologických dnů v Třeboni

29. 1. 2023

Ve dnech 18. – 20. ledna 2023 proběhlo odborné setkání revmatologů pořádané Českou revmatologickou společností ČLS JEP. Konference, která se konala v Třeboni, přinesla řadu zajímavých odborných sdělení a novinek v diagnostice i léčbě revmatologických onemocnění s multioborovým přesahem. Součástí programu byl také HRCT seminář. 

Jaké dojmy a postřehy si z této akce odnášejí členové odborného kolegia projektu REVMA-online.cz a další účastníci, si poslechněte v komentářích, které jsme pro Vás natočili.

Intraartikulární aplikace kortikosteroidů zhoršuje osteoartrózu kolenních kloubů

Intraartikulární aplikace kortikosteroidů zhoršuje osteoartrózu kolenních kloubů

27. 1. 2023

Autor: MUDr. Vlasta Raušová
Osteoartróza (OA) je nejčastější onemocnění periferních kloubů, které se vyskytuje celosvětově, ve všech podnebných pásech. Postihuje muže i ženy od středního věku, přičemž s prodlužující se délkou života i nárůstem obezity pacientů s OA přibývá. V populaci nad 65 let trpí obtížemi spojenými s artrózou kolenních a kyčelních kloubů až 40 % populace. Proto je terapii OA věnována v posledních letech značná pozornost ze strany lékařské i laické veřejnosti i ze strany řady mezinárodních autorit. 

Osteoartritida u osob starších 16 let: diagnostika a léčba

Osteoartritida u osob starších 16 let: diagnostika a léčba

25. 1. 2023

Osteoartritida je nejčastější formou artritidy, jejíž prevalence se zvyšuje. Obvykle se projevuje symptomy kloubů, jako je bolest a ztuhlost. Většinou postihuje klouby kolen, kyčlí, rukou a nohou. Nepřehlédněte odborné doporučení, aktualizované v říjnu 2022, které pokrývá diagnostiku, hodnocení i nechirurgickou léčbu osteoartrózy. Jeho cílem je zlepšit léčbu osteoartrózy a kvalitu života pacientů. Celé doporučení si přečtěte zde.

 

Začalo to hráškem...

Začalo to hráškem...

23. 1. 2023

Gregor Johann Mendel se do dějin lidstva zapsal objevením základních principů dědičnosti. Jeho dvousté výročí narození bylo velkou událostí nejen pro naši republiku, ale i pro celý svět. Slavilo se v létě 2022 nejen v Brně, ale i po celé České republice. Do Brna se sjela celá řada významných vědců a osobností, ale i vážení nositelé Nobelových cen za biologii a medicínu. Konala se celá řada kulturních, ale i vědeckých akcí a konferencí.

Lednový přehled aktualit

Lednový přehled aktualit

22. 1. 2023

Věděli jste, že feritin může být více než biomarker a že se může přímo podílet na patogenezi Stillovy choroby dospělých? Jaký vliv má alkohol na aktivitu revmatoidní artritidy? A co víme o dopadu revmatoidní artritidy a SLE na těhotenství a porod? To se dozvíte v lednových aktualitách, které nemůžete minout.

66. výroční sjezd českých a slovenských revmatologů

66. výroční sjezd českých a slovenských revmatologů

21. 1. 2023

Ve dnech 12.–14. října 2023 proběhne v Hradci Králové 66. výroční sjezd českých a slovenských revmatologů pořádaný Českou revmatologickou společností ČLS JEP. Pozvánku a bližší informace najdete ZDE.

Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.