×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Nejasná diagnóza » Myalgie nejasného původu

Myalgie nejasného původu

27. 9. 2022

Dobrý den, ráda bych s Vámi konzultovala případ pacientky, 44 let, v rodinné anamnéze revmatoidní artritis u otce. Cca 3 měsíce popisuje bolesti svalů a svalových úponů (maximum bolesti na trupu, hýždích, přední stehenní svaly), nereagující na běžná analgetika a NSAR. Byla vyšetřena neurologem - bez klinického nálezu. V rámci odběrů před neurologickým vyšetřením pouze zvýšená hladina IL-6 83.2ng/l, jinak vše v normě, CRP 6mg/l, FW 13/h. Odeslána na revmatologické vyšetření, kde základní revmatologické parametry v normě ( ANA, ANCA, anti CCP, RF, sérologie borrelie, chlamydie), následně vyslovena dg. fibromyalgie. Neurologem nasazena Lyrica 50-0-50 mg bez výraznějšího zlepšení obtíží. Při kontrolních odběrech po 6 týdnech došlo k dalšímu zvýšení IL-6 na 116 ng/l, lehké zvýšení CRP 14mg/l.

Prosím o Váš názor, zda odpovídá tento laboratorní nález diagnóze fibromyalgie? Je třeba přikládat význam zvýšené hladině IL-6, eventuálně provést další vyšetření? Děkuji!

Sdílet

Reakce kolegia: 2

Dobrý den, začala bych od konce: měření hladin IL-6 má význam u akutních až perakutních stavů, kde o hodiny předchází elevaci CRP a jiných zánětlivých markerů (užívá se především u susp. septických stavů a susp. pooperačních komplikacích). Pro hodnocení aktuální zánětlivé aktivity chronických revmatických onemocnění vystačí již zmíněný CRP, který ale nemusí být vždy zvýšený (např. u psoriatické artritidy).
Diagnóza fibromyalgie je ovšem především klinická a per exclusionem, které napomáhají negativní laboratorní nálezy. Předpokládám proto, že klinika a uvedená lab. vedly revmatologa k tomuto závěru. efekt léčby nenastupuje bohužel rychle a nemoc si vyžádá hlavně dlouhodobou kognitivní-behavioralní terapii, nejlépe v centrech pro léčbu psychosomatických poruch.
Nově zjištěna elevace CRP, zvláště v nevýrazné hladině 14 mg/l si vyžádá další sledování.
Důležité je v tomto případě ale, že pacientka má rodinnou anamnézu revmatoidní artritidy, což je údaj, který nelze opomenout, protože by se mohlo jednat o preklinický stadium revmatoidní artritidy tzv. klinicky suspektní artralgie (nejdéle rok trvající symptomy, bolesti metakarpofalangeálních kloubů, ranní ztuhlost trvající nejméně 60 min, ranní pesimum, pozitivní rodinná anamnéza u prvostupňových příbuzných, obtížné dovření pěstí a bolestivý příčný stisk metakarpofalangeálních nebo metatarzofalangeálních kloubů - skóre 3 a více z těchto 7 zakládají na diagnózu klinicky susp. artralgií). Pak by se nemocná měla periodicky kontrolovat pro možný budoucí vývoj do RA. Bolestivé svaly a úpony však do kritérií klinicky susp. artralgií nepatři.

MUDr. Liliana Šedová
MUDr. Liliana Šedová 1. 10. 2022 09:49

Souhlasím s MUDr. Šedovou, s definitivní diagnózou fibvromyalgie bych byl opatrný. Může se opravdu jednat o prodromální fázi zánětlivého onemocnění. Naví myalgie a úponové bolesti mohou být následek i prodělané či probíhajícíého viorového onemocnění (serologické testy? )

Další případy

Praktický lékař

Bolesti svalů

Žena 49 let, nekuřák, alkohol příležitostně RA: matka žije tyreopatie, ca ovarii, ostatní nevýznamná OA:cysty ovaria + částečná resekce obou vaječníků, struma difusní bez léčby sledovaná na endokrinologii NO: od 9/2022 bolesti svalů DKK někdy i HKK s...

2 22. 4. 2024 Číst více
Praktický lékař

Eozinofilie

Prosím o druhý názor při vyšetřování eosinofilie, kam dále pacientku směřovat? 38letá pacientka, kuřačka od mládí, dosud pouze vertebropatka (objektivně 2018 MR LSp s objemným infradisk. výhřezem L5/S1, imprese koření S1/2 dx. 2018, th. konzervat. )....

3 18. 4. 2024 Číst více
Praktický lékař

Otoky prostředníků + ulnární deviace

Dobrý den, prosím o Vaši odbornou konzultaci pacientky 44let, disp.na endokrinologii pro uzle ŠŽ, léky neužívá, jinak zdravá, RA: babička revmatoidní artritida. Asi 1 rok pozoruje bolesti zápěstí a drobných ručních kloubů, maximum bolestí prostředník...

2 11. 4. 2024 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.