Zjistěte, jak získat odbornou radu na diagnostiku a léčbu revmatických onemocnění.
Přes 260 dotazů už bylo zodpovězeno – přidejte se i Vy! 🎥 Více ZDE
Myalgie nejasného původu
Dobrý den, ráda bych s Vámi konzultovala případ pacientky, 44 let, v rodinné anamnéze revmatoidní artritis u otce. Cca 3 měsíce popisuje bolesti svalů a svalových úponů (maximum bolesti na trupu, hýždích, přední stehenní svaly), nereagující na běžná analgetika a NSAR. Byla vyšetřena neurologem - bez klinického nálezu. V rámci odběrů před neurologickým vyšetřením pouze zvýšená hladina IL-6 83.2ng/l, jinak vše v normě, CRP 6mg/l, FW 13/h. Odeslána na revmatologické vyšetření, kde základní revmatologické parametry v normě ( ANA, ANCA, anti CCP, RF, sérologie borrelie, chlamydie), následně vyslovena dg. fibromyalgie. Neurologem nasazena Lyrica 50-0-50 mg bez výraznějšího zlepšení obtíží. Při kontrolních odběrech po 6 týdnech došlo k dalšímu zvýšení IL-6 na 116 ng/l, lehké zvýšení CRP 14mg/l.
Prosím o Váš názor, zda odpovídá tento laboratorní nález diagnóze fibromyalgie? Je třeba přikládat význam zvýšené hladině IL-6, eventuálně provést další vyšetření? Děkuji!
Další případy
Polyartralgie, polymyalgie
52letý muž, doposud zdravý, fumator, u kterého se náhle bez vyvol. momentu obj. bol. ramen, kyčlí, bederní páteře, bol. v obl. bicepsů, bol. hýždích, v noci se budí bolestí, max. potíží ráno, nemůže se rozejít. RZ kolem hodiny. Otoky neg. Vyš. RTG ob...
Reaktivní artritida?
Pacientka 37 let, v lednu prodělala influenzu typu B s lehkým průběhem. Nemoc nevyležela. Do dvou týdnů od uzdravení, začala bolest obou zevních kotníků při chůzi. Po ránu výrazná ztuhlost, obtížná chůze, výrazná bolest. Otok minimální, bez zarudnutí...
Chronické bolesti zad
Pacient, žena, 37 let, v medikaci pouze citalopram a HAK. Téměř rok progredující bolesti zad. Bolest je v dolní části zad a v SI skloubeních, tlaková, tupá. Zpočátku bolest budila v noci okolo 3.-4. hodiny, ale stačilo "hodit nohy na jednu a na druho...
Reakce: 2
Dobrý den, začala bych od konce: měření hladin IL-6 má význam u akutních až perakutních stavů, kde o hodiny předchází elevaci CRP a jiných zánětlivých markerů (užívá se především u susp. septických stavů a susp. pooperačních komplikacích). Pro hodnocení aktuální zánětlivé aktivity chronických revmatických onemocnění vystačí již zmíněný CRP, který ale nemusí být vždy zvýšený (např. u psoriatické artritidy).
Diagnóza fibromyalgie je ovšem především klinická a per exclusionem, které napomáhají negativní laboratorní nálezy. Předpokládám proto, že klinika a uvedená lab. vedly revmatologa k tomuto závěru. efekt léčby nenastupuje bohužel rychle a nemoc si vyžádá hlavně dlouhodobou kognitivní-behavioralní terapii, nejlépe v centrech pro léčbu psychosomatických poruch.
Nově zjištěna elevace CRP, zvláště v nevýrazné hladině 14 mg/l si vyžádá další sledování.
Důležité je v tomto případě ale, že pacientka má rodinnou anamnézu revmatoidní artritidy, což je údaj, který nelze opomenout, protože by se mohlo jednat o preklinický stadium revmatoidní artritidy tzv. klinicky suspektní artralgie (nejdéle rok trvající symptomy, bolesti metakarpofalangeálních kloubů, ranní ztuhlost trvající nejméně 60 min, ranní pesimum, pozitivní rodinná anamnéza u prvostupňových příbuzných, obtížné dovření pěstí a bolestivý příčný stisk metakarpofalangeálních nebo metatarzofalangeálních kloubů - skóre 3 a více z těchto 7 zakládají na diagnózu klinicky susp. artralgií). Pak by se nemocná měla periodicky kontrolovat pro možný budoucí vývoj do RA. Bolestivé svaly a úpony však do kritérií klinicky susp. artralgií nepatři.
Souhlasím s MUDr. Šedovou, s definitivní diagnózou fibvromyalgie bych byl opatrný. Může se opravdu jednat o prodromální fázi zánětlivého onemocnění. Naví myalgie a úponové bolesti mohou být následek i prodělané či probíhajícíého viorového onemocnění (serologické testy? )