×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Nejasná diagnóza » Susp. polymyalgia rheumatica, jiná dg?

Susp. polymyalgia rheumatica, jiná dg?

29. 9. 2022

Dobrý den, ráda bych zkonzultovala jeden případ.
Pac. r. 1961, OA: art. hyperteze, osteoporsa. Od začátku září bolesti ramen, zejm. noční a klidové, výrazná ranní ztuhlost, v menší míře bolest a ztuhlost kolen a interm. i P ruky. Pro potíže se nemůže ráno obléct a fungovat, trvá dlouho to rozchodit/rozhýbat, omezená hybnost v ramenních kloubech. Medikuje denně NSA v plné dávce, i přesto v menší intenzitě potíže trvají. Laboratoně CRP 40, FW 50/h, RF v normě. V rámci onkoscreeeningu RTG S+P a UZ břicha bpn, gynekol. a mamograf.vyš. v srpnu v normě, před rokem kolonoskopie a GFS byla v normě. Na RTG ramen a kolen incip. artrosa, proběhlo ortoped. vyš. s výsledkem syndrom zmrzlého ramene bilat., synovitida kolen, gonartrosa, dop. NSA a fyzioterapie (UZ neproveden). Nyní v plánu další došetření: TSH, KM, aCCP, HLA B12, ELFO sera, moč na kultivaci, zubní vyš., ECHO srdce, serologie na borelie. Revmatologické vyšetření v plánu, termín ale nejdříve až za 2 měsíce. Zatím se mi to jeví jako PMR.

Můj dotaz, zda nasadit pacientce Prednison a s odstupem zkontrolovat zánětlivé markery a efekt terapie než budou ostatní výsledky? Doporučíte ev. další vyšetření? Velice děkuji.

Sdílet

Reakce kolegia: 2

Vzhledem k věku pacientky, charakteru obtíží a zvýšeným parametrům zánětu je zvažovaná diagnóza revmatické polymyalgie pravděpodobná. Toto onemocnění může být u asi 10% nemocných provázené obrovskobuněčnou arteritidou (GCA), proto je vždy třeba pátrat i po příznacích GCA (bolesti hlavy, klaudikace při žvýkání, poruchy zraku). Případnou GCA je třeba léčit okamžitě poměrně vysokými dávkami glukokortikoidů, protože může způsobit ireverzibilní ztrátu zraku.
Vyčkávat s nasazením léčby další dva měsíce není vhodné. Pokud nelze zajistit revmatologické vyšetření ihned (pro nemocnou z Prahy a okolí se můžete obrátit na Revmatologický ústav) a není přítomna GCA, je na místě nasadit glukokortikoidy. Typická je rychlá odpověď na léčbu (v rámci dnů). Léčba musí být poměrně dlouhodobá, je třeba dbát na monitorování a prevenci nežádoucích účinků. Současná doporučení EULAR pro léčbu revmatické polymyalgie jsou k dispozici na tomto odkazu: bitly.ws/uP5W.

MUDr. Heřman Mann, Ph.D.
MUDr. Heřman Mann, Ph.D. 29. 9. 2022 21:32

Dobrý den, souhlasím s odpovědí pana primáře a dovolím si dvě poznámky k diagnóze.
Nápomocné může být ultrazvukové vyšetření, kde lze nalézt poměrně charakteristický obraz kolekce tekutiny v synoviálních burzách v okolí ramenních kloubů.
Dále při klinickém vyšetření je typický rozdíl rozsahu hybnosti při pasivním a aktivním pohybu, tak že při pasivním pohybu lze dosáhnout značně lepšího rozsahu.

MUDr. Liliana Šedová
MUDr. Liliana Šedová 1. 10. 2022 15:15

Další případy

Praktický lékař

Bolesti svalů

Žena 49 let, nekuřák, alkohol příležitostně RA: matka žije tyreopatie, ca ovarii, ostatní nevýznamná OA:cysty ovaria + částečná resekce obou vaječníků, struma difusní bez léčby sledovaná na endokrinologii NO: od 9/2022 bolesti svalů DKK někdy i HKK s...

2 22. 4. 2024 Číst více
Praktický lékař

Eozinofilie

Prosím o druhý názor při vyšetřování eosinofilie, kam dále pacientku směřovat? 38letá pacientka, kuřačka od mládí, dosud pouze vertebropatka (objektivně 2018 MR LSp s objemným infradisk. výhřezem L5/S1, imprese koření S1/2 dx. 2018, th. konzervat. )....

3 18. 4. 2024 Číst více
Praktický lékař

Otoky prostředníků + ulnární deviace

Dobrý den, prosím o Vaši odbornou konzultaci pacientky 44let, disp.na endokrinologii pro uzle ŠŽ, léky neužívá, jinak zdravá, RA: babička revmatoidní artritida. Asi 1 rok pozoruje bolesti zápěstí a drobných ručních kloubů, maximum bolestí prostředník...

2 11. 4. 2024 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.