Hormony a revmatoidní artritida - překvapivá souvislost?
Co ví současná medicína o hormonálních a reprodukčních faktorech ve vztahu k riziku revmatoidní artritidy u žen? Detaily se dozvíte z článku. Více ZDE.
Susp. polymyalgia rheumatica, jiná dg?
Dobrý den, ráda bych zkonzultovala jeden případ.
Pac. r. 1961, OA: art. hyperteze, osteoporsa. Od začátku září bolesti ramen, zejm. noční a klidové, výrazná ranní ztuhlost, v menší míře bolest a ztuhlost kolen a interm. i P ruky. Pro potíže se nemůže ráno obléct a fungovat, trvá dlouho to rozchodit/rozhýbat, omezená hybnost v ramenních kloubech. Medikuje denně NSA v plné dávce, i přesto v menší intenzitě potíže trvají. Laboratoně CRP 40, FW 50/h, RF v normě. V rámci onkoscreeeningu RTG S+P a UZ břicha bpn, gynekol. a mamograf.vyš. v srpnu v normě, před rokem kolonoskopie a GFS byla v normě. Na RTG ramen a kolen incip. artrosa, proběhlo ortoped. vyš. s výsledkem syndrom zmrzlého ramene bilat., synovitida kolen, gonartrosa, dop. NSA a fyzioterapie (UZ neproveden). Nyní v plánu další došetření: TSH, KM, aCCP, HLA B12, ELFO sera, moč na kultivaci, zubní vyš., ECHO srdce, serologie na borelie. Revmatologické vyšetření v plánu, termín ale nejdříve až za 2 měsíce. Zatím se mi to jeví jako PMR.
Můj dotaz, zda nasadit pacientce Prednison a s odstupem zkontrolovat zánětlivé markery a efekt terapie než budou ostatní výsledky? Doporučíte ev. další vyšetření? Velice děkuji.
Další případy
Vaskulitida?
Dobrý den, 23.09.2024 ....návštěva u 84leté pacientky: asi od 16.9. byla nemocná, příznaky infekce horních dých. cest. Ležela 3 dny, nyní je to dobré. Asi 17.9. si všimla rozsáhlejší sufuze na lat. straně PDK, 21.9. se udělaly drobnější tečky i na la...
Polyartralgie, myalgie
Pacientka, věk 48 let, aktivní sportovkyně - cvičí jógu. Přichází pro bolesti kloubů, svalů, svalovou slabost a únavu. Od návratu z lázní (před měsícem a půl) se spustily bolesti kloubů - ramena, kolena, sedací kosti, bederní páteř, pozoruje také zvý...
Migrující atralgie
Dobrý den, chtěla bych s vámi zkonzultovat svého 35letého pacienta s měsíc trvajícími migrujícími artralgiemi a otoky (kolena a hlezna obou DKK), erytémem a hyperpigmentací L nártu. Bez horeček, bolesti v krku či jiné chřipkovité příznaky v předchoro...
Reakce: 2
Vzhledem k věku pacientky, charakteru obtíží a zvýšeným parametrům zánětu je zvažovaná diagnóza revmatické polymyalgie pravděpodobná. Toto onemocnění může být u asi 10% nemocných provázené obrovskobuněčnou arteritidou (GCA), proto je vždy třeba pátrat i po příznacích GCA (bolesti hlavy, klaudikace při žvýkání, poruchy zraku). Případnou GCA je třeba léčit okamžitě poměrně vysokými dávkami glukokortikoidů, protože může způsobit ireverzibilní ztrátu zraku.
Vyčkávat s nasazením léčby další dva měsíce není vhodné. Pokud nelze zajistit revmatologické vyšetření ihned (pro nemocnou z Prahy a okolí se můžete obrátit na Revmatologický ústav) a není přítomna GCA, je na místě nasadit glukokortikoidy. Typická je rychlá odpověď na léčbu (v rámci dnů). Léčba musí být poměrně dlouhodobá, je třeba dbát na monitorování a prevenci nežádoucích účinků. Současná doporučení EULAR pro léčbu revmatické polymyalgie jsou k dispozici na tomto odkazu: bitly.ws/uP5W.
Dobrý den, souhlasím s odpovědí pana primáře a dovolím si dvě poznámky k diagnóze.
Nápomocné může být ultrazvukové vyšetření, kde lze nalézt poměrně charakteristický obraz kolekce tekutiny v synoviálních burzách v okolí ramenních kloubů.
Dále při klinickém vyšetření je typický rozdíl rozsahu hybnosti při pasivním a aktivním pohybu, tak že při pasivním pohybu lze dosáhnout značně lepšího rozsahu.