Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Květnové novinky v revmatologii
Knižní tip - Systémová sklerodermie, farmakologická účinnost u Stillovy choroby i téma infekční mortality u autoimunitních nemocí. Čtěte více.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Revmatoidní artritida » Volba strategie biologické léčby

Volba strategie biologické léčby

9. 11. 2022

Dobrý den, vážené kolegium.
Zamýšlím se nad vhodnou strategií biologické léčby revmatoidní artritidy u pacientky, ročník 1954.

Diagnoza revmatoidní artritidy v jejích cca 25 letech. Do r.2016 byla sledována v Revmatologickém ústavu. Užívala HCQ, poté SAS, absolvovala synovektomii PIP 2.prstu pravé ruky. Poté přestala dojíždět, přerušila léčbu. Bližší dokumentaci nedodala.

U mě v ambulanci od roku 2020. Pacientka je RF/IgM a ACPA seropozitivní, RTG II.stadium (subkortikální cystoidní změny PIP kloubů na rukou, současně i osteoartrotické změny - osteofytické protažení PIP a DIP skloubení rukou, zúžení kloubních štěrbin RC skloubení a karpálních kůstek. obdobné změny i na RTG nohou - subkortikální cystičky drobných kloubů + pokročilejší osteoartrotické změny MTP skloubení halluxů). Pacientka byla klinicky i laboratorně aktivní - nasadil jsem MTX do aktuální dávky 20mg týdně. V r. 2021 pro opětovný nárůst aktivity přidán do th kortikoid (Prednison 5mg denně). Z dalších diagnoz má pacientka arteriální hypertenzi (korigovanou farmakoterapií), sekundární osteoporozu (s prokázanou kompresí obratle TH-12 12/2021) na antiremodelační th bisfosfonátem. V roce 2008 pacientka prodělala traumatickou frakturu obratle L3 - řešená stabilizační operací v rozsahu L2-4. Pacientka je klinicky i laboratorně aktivní (DAS28=5.6, CRP 37, FW 36/77). Plicní vyšetření bez kontraindikace k biologické th.

Nyní hlavní problém, proč se obracím na Vaše kolegium. Pacientka měla v roce 1996 rezistenci v kožní řase v oblasti axilly - tato byla excidována a histologicky byl diagnostikován centrocytoidní lymfom z B-buněk. Pacientka byla komplexně vyšetřena a sledována v hematologické ambulanci - známky systémového hematologického onemocnění ani recidivy prokázány nebyly. Z dispenzarizace vyřazena v r.2005. Nyní z mé indikace proběhlo znovu hematologické vyšetření pacientky - bez známek relapsu onemocnění. Na cílený dotaz stran zvažované biologické th revmatoidní artritidy anti-TNF-alfa hematolog jasnou kontraindikaci neshledává.

Moje otázka zní - z pohledu obecných kontraindikací anti-TNF th RA a při Vašich bohatých zkušenostech s biologickou th - doporučili byste zahájit biologickou th pacientky některým z preparátů anti-TNF-alfa (1.linie) nebo přejít rovnou na preparát s jiným mechanismem účinku ? Případně jakým ? Předem děkuji za Váš názor a radu.

Sdílet

Reakce: 2

Souvislost mezi rizikem lymfomu a anti-TNF léčbou nebyla v dlouhodobých observačních studiích potvrzena. Osobně bych ale preferoval zahájit léčbu rituximabem v 1. linii v kombinaci s MTX. Předem bych požádal revizního lékaře o předběžné schválení jeho úhrady v 1. linii, což by neměl být problém.

Zcela souhlasím s odpovědí pana docenta Závady. Táto pacientky by určitě více profitovala z terapie rituximabem (je séro a antiCCP pozitivní, toleruje MTX a má anamnézu lymfomu). Jediná nepříjemnost je nutnost si vyžádat souhlas revizního lékaře na tzv. paragraf 16, ale za těchto okolností nepředpokládám odmítnutí.

MUDr. Liliana Šedová
MUDr. Liliana Šedová 10. 11. 2022 15:48

Další případy

Revmatolog

Pacientka s reumatoidnou artriída a ochorením pečene:dif dg autoimunitná hepatitída a prim. biliárna cholangoitídaunitná artr a

Vážené odborné kolegium, prosím o radu ako postupovať v liečbe mojej pacientky. 53ročná žena liečená od r. 2020 pre séropozitívnu reum. artritídu sulfasalazínom. Jej ochorenie bolo stabilizované až do januára 2024,vtedy po respiračnom infekte došlo k...

1 15. 5. 2024 Číst více
Revmatolog

Další th RA u pac. s nově zjištěnou malignitou

Vážení kolegové. Obracím se na vás s prosbou o radu. Jde o moji 72letou pacientku. Výše jmenovaná je léčena ve zdejší revm. amb. od r. 2008 pro nedif. polyarthritický sy s postupnou progresí do obrazu seroposit. RA, nyní II/b.Léčena NSA, intermitt. G...

1 3. 4. 2024 Číst více
Revmatolog

Artralgie

Prosím o konzultaci a zprávu, zda se může jednat o nějaké revmatologické onemocnění, event jiné. Pacientka trpí častýmitonzilitidami, o čemž svědčí i vyšší ASLO, ale nyní je bez subfebrilií. Průjem ani močovou infekci neměla. Více v přiloženém soubor...

1 28. 3. 2024 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.