Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Nejasná diagnóza » Reaktivní artropatie..Ale čím indukovaná? Léčba

Reaktivní artropatie..Ale čím indukovaná? Léčba

12. 4. 2021
Žena, 45 let, po COVID-19 bez reziduí plic (5.1-cca19.1./21), po COVIDu artralgie (lokte,zápěstí,L rameno),CRP pod5mg/l,bez obj.nálezu, zároveň tinnitus,prekolaps.stavy-2x spadla,při vědomí,vylouč.ortostázy. ORL bez urč.nálezu. Po nástupu do práce od 1.3.fyzická a mentální prostrace, rozbolely klouby do večera s otoky -PIP,DIP, bolesti obou zápěstí, loktů,L ramene, více levého sternoclav skl.(RTG bpn), pocení, prý subfebrilie (v ordinaci ne). Proto do 23.3. laboratoř(s doplňky): CRP FW v normě, RF, a-CCP,ASLO v normě, KO bez posunu v diferenc.rozpočtu, mineralogram v normě, normoglykemie i ostatní bioch,profil vč.JT. Pak a-chlamydie v normě, a-borelie v normě,Errickson test norm.,EBV,CMV panel protil norm, Toxoplasma hraniční IgG,hraniční IgM (prodělala před 5 lety..) Moč+ sed bpn, po GYn kontrole bez patol.nálezu. "Rozbouřené"asthma bronch. nyní zpět na úroveň kompenz II.st. NEurologicky bez deficitu či subj. pares/dysestezií. Stupň.lumbalgie, citl.SI bil. Čekám na nález SIS,dist Lp. Denzitometrie v normě, K revmatologovi objednána na červen. Vystřídala řadu analgetik I.st vč.NSA (Ibalgin, Diclo Duo, Nimesulid, t.č. Meloxicam 15mg) jen zmírnila bolest, otoky DIp,PIP dle fyz.zátěže trvají, bolest výše jmenov. kloubů idem. Empiricky kortikoidy? -zní to hereticky,ale do revmatol.vyšetření daleko...a pacientka trpí.
Sdílet

Reakce: 1

Rostoucí počty pacientů po prodělání COVID-19 (a nemusí to být pouze těžké stavy) jsou provázeny případy, které jsou označovány jako post-covidový syndrom. Nejčastěji jsou diskutovány případy nového výskytu nebo exacerbace kardiálních, plicních nebo neurologických onemocnění.
V případě uvedené nemocné a v kontextu s provedenými výsledky lze uvažování vést třemi základními směry:
1) Post-covidový syndrom připomínající klasickou fibromyalgii
2) Post-covidová reaktivní artritida
3) Zánětlivé revmatické onemocnění
Na prvním místě je třeba potvrdit přítomnost artritidy, což by měl revmatolog. Pokud jsou kloubní otoky jednoznačné, perzistentní a potíže mají ranní maxima, měl by nemocnou vyšetřit „přednostně“.
V případě první úvahy je léčba obtížná, vyžaduje komplexní přístup (psychoterapie, antikonvulziva, antidepresiva typu SNRI,…), analgetika ani NSA příliš nefungují, odkazuji na léčbu fibromyalgie.
Ve druhém případě při neúčinnosti NSA a při klinicky zjevných artritid bude vhodné podat glukokortikoidy, lépe předem zajistit dřívější termín u revmatologa.
Ve třetím případě je vhodné revmatologické vyšetření cestou ambulance časné artritidy nebo urychlit objednání telefonickou konzultací s revmatologem. Zánětlivé revmatické onemocnění nemusí být vždy provázeno elevace reakt. zánětu nebo přítomností autoprotilátek.

Další případy

Praktický lékař

Je vhodné doplnit revmatologické vyšetření?

Obrátila se na nás pacientka s tím, že ji začaly bolesti kloubů "všechny", už nemohla ani hrníček udržet, jela radši do nemocnice, úplně svírání kloubů jako ve svěráku, na rukou, lokty, tam udělaly odběry, dali léky na zánět kloubů, to zabralo, na do...

1 2. 7. 2024 Číst více
Praktický lékař

Séropozitivita ANA s kožními projevy, dle revmatoložky spíše SLE

Obracím se na Vás touto cestou s prosbou o vyšetření pacienta se séropozitivitou ANA s kožními projevy, dle revmatoložky spíše SLE. Navíc se u pacienta objevila výrazná restrikční porucha ventilace s dušností. V příloze zasílám nález z revmatologie,...

1 26. 6. 2024 Číst více
Praktický lékař

Susp. polymyalgia reumatica

Dobrý den, ráda bych zkonzultovala staršího pána - zda by se mohlo jednat o polymyalgii reum a mohu si eventuelně dovolit nasadit prednison a co ještě před nasazením učinit. Pán je kardiak, chron. srd. selhání na podkladě ICHS,trvalá KS, známá CHRI,...

1 21. 6. 2024 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.