RevmaNEWS - CRTAC1 jako nový biomarker pro osteoartritidu i KV příhody u pacientů se SLE. Více ZDE

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Psoriatická artritida » Psoriaticá coxitis?

Psoriaticá coxitis?

17. 11. 2021
67letá žena s asi 2 roky trvajícími ponámahovými coxalgiemi vpravo OA psoriasa od 50 ti let akrálního typu, těžká osteoporoza s opak. frakturami ,léčena vápník + vit. D asi 6 let , v posledních 2 letech přidána biolog. léčba im.2x ročně,z int. dg FIS léčba antiarytmikum + ředění NOAC, vyš. v r.2018 rtg P kyčle coxartroza 1-2st., v r,2019 coxartrosis 2 st. + labrální leze ,vždy obstřik ,zhruba se 6ti týdenní úlevou. Potom znovu intermit. bolesti ponámahové. V 5/2021 prudké zhoršení bolestí v P kyčli , prakticky 24 hod. bolest na škále 6-7 ,užívala velké množství NSA a analgetik , postupně vyš. ortopedem,neurologem v závěru revmatologem Laboratorně kromě hran.zvýšení CRP bez zvýšení revm. nebo zánětlivých parametrů, MRI P kyčle zvýšení intenzity signálu kostní dřeně v prox. femoru intertrochantericky , v obl. krčku až hlavice ,přesah i na acetabulum,více v dors. části ,edém v přilehlých svalech m.iliopsoas ,zev.část obturatorius ext. a adductus magnus ,prosáknutí i quadratus femoris ,postkontrastně dochází k patolog. enhancementu v popis.oblastech.Coxartroza IIIst. vpravo a II.st. vlevo. Z ortop.výstup ve smyslu susp. nekrozy hlavice, ale i názor,že spíše revmatologická příčina. Vyš. revmatolog více komplementu nepožadoval a dopor. kortikoid v dávce 16 mg s post. poklesm na až na 4 mg. Po promptní úlevě po nasazení KT dšlo při poklesu na 4mg k návratu potíží ,proto nasazen leflunomid . Z literatury se dočítám ,že psoriasa postihuje zejm.drobné nožní klouby a ev. páteř. Otázka je možné monoartikulární postižení axilálního kloubu bez projevů v obvyklých kloubních lokalitách a postupovali byste stejně? Předem děkuji za odpověď.
Sdílet

Reakce: 2

Silné bolesti kyčle lze vysvětlit dekompenzací artrózy případě i coxitidou, která může být různé povahy. Za atypické ale považuje zejména prosáknutí a edém ve svalech m.iliopsoas , obturatorius quadratus femoris , atd. Každopádně bych to dále došetřoval směrem k možné infekci včetně specifické či krvácení do svalů při antikoagulační léčbě. Podobný obraz jsme před časem viděli u brucelové sakroileitidy. Kruté bolesti jsou dle mé zkušenosti také často spojeny s nepoznanou frakturu. Na MR nemusí být patrná a na rtg může být přehlédnutá.
Zvážil bych diagnostickou punkci pod CT kontrolou s mikrobiologickým, cytologickým vyšetřením, zopakoval rentgenové snímky (případě CT) s odstupem. Monoartikulární manifestace PsA je možná, ale popisovaný klinický obraz je atypický. K léčebnému pokusu steroidem bych zřejmě přistoupil. Při jeho selhání bych s nasazením leflunomidu počkal na došetření.

Přikláním se k návrhu diagnostické punkce pod CT, který navíc mnohem lépe než NMR zobrazí kostěné části,
Kortikoidy ve vyšších dávkách mají téměř vždy analgetický efekt, ale v případě infekce nebo nekrózy hlavice by mohli z dlouhodobého hlediska spíše stav zhoršovat, proto považuji pokus o odhalení etiologie za přednostní a analgezii bych zkusila zabezpečit opioidy.

MUDr. Liliana Šedová
MUDr. Liliana Šedová 26. 11. 2021 18:34

Další případy

Internista

Susp. postkovidová event. postvakcinačná myozitída

Dobrý deň. Prosím Vás o radu ohľadom liečby postkovid event. postvakcinacnej myozitidy, subjektívne viacerí pacienti vo veku 60 rokov a vyššie majú bolesti svalov v oblasti krčnej chrbtice, ramien, prevažne stehen. svalov, klinicky mierna palpacna al...

0 24. 11. 2022 Číst více
Revmatolog

Nejasné výpotky

Vážené kolegium, dovolte mi trochu netradičně vložit dotaz, který není ode mne, ale od ortopeda, se kterým spolupracuji a ten mi tuto otázku položil. Sám jsem se s něčím takovým nikdy nesetkal, a proto spoléhám na Vaše větší zkušenosti a erudici. Děk...

2 16. 11. 2022 Číst více
Revmatolog

Chronické svalové bolesti končetin se slabostí a fascikulacemi

Dobrý den, prosím kolegium o laskavou konzultaci. Jedná se o 56letou pacientku, kuřačku. Od 2/2019 trpí slabostí HKK – paží, předloktí, a DKK – stehna a gluteální oblasti, s fascikulacemi v oblasti paží, stehen, lýtek. Při chůzi do schodů se přidržu...

2 15. 11. 2022 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.