Kalkulátor pro odhad rizika psoriatické artritidy
PRESTO je jednoduchý nástroj, který identifikuje pacienty s psoriázou s vysokým rizikem rozvoje psoriatické artritidy (PsA). Více ZDE.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Revmatoidní artritida » Prioritizace nižšího řádu

Prioritizace nižšího řádu

13. 4. 2021
Dobrý den. Pacenti se domáhají prioritizace na podkladě informací z internetu. Nemohu najít vodítko, kteří pacienti mají nárok. Z upravené kategorizace dle ACR to nevyplývá. Jiné nenalézám. Díky.
Sdílet

Reakce: 2

Od 12.4. se mohou na základě kódu vydaného revmatologem v Centrálním očkovacím systému jako osoba s chronickým onemocněním - druhá skupina registrovat i pacienti se závažnými chronickými zánětlivými revmatickými onemocněními, která vyžadují dlouhodobé podávání imunosupresivních léků.
Informace jsou dostupné na: pacientskeorganizace.mzcr.cz/index.php?pg=home&aid=108

MUDr. Heřman Mann, Ph.D.
MUDr. Heřman Mann, Ph.D. 13. 4. 2021 15:17

Vodítkem může být již formulace "pacienti se závažnými chronickými zánětlivými revmatickými onemocněními, která vyžadují dlouhodobé podávání imunosupresivních léků", která je uvedena v materiálu Ministerstva zdravotnictví "Diagnózy a zdravotní stavy spojené s vysokým rizikem těžkého průběhu covid-19" ve verzi ze 7. 4. 2021. Tito nemocní jsou zařazeni do skupiny 2, chroničtí pacienti – nižší priorita, ale mohou se již nyní prioritně registrovat. Určitou orientaci z hlediska priority poskytuje materiál "Doporučení k prioritizaci očkování u nemocných s revmatickými chorobami podle zhodnocení rizika závažnějšího průběhu infekce COVID-19 v závislosti na podávané imunosupresivní léčbě a rozsahu a typu základního revmatického onemocnění včetně známých komorbidit", který je k dispozici na webových stránkách České revmatologické společnosti. Podrobnosti jsou tam uvedeny, nicméně nejvíce jsou ohroženi nemocní, kteří jsou léčeni syntetickými imunosupresivními léky jako jsou cyklofosfamid, azathioprin, mykofenolát mofetil a další, zejména v kombinaci s glukokortikoidy. Významné riziko přináší i samotná léčba prednisonem v lehce vyšších dávkách. Velmi rizikový je rituximab, který navíc vyžaduje časovou synchronizaci z hlediska doby očkování.

Další případy

Revmatolog

Torpidní entezitida m. quadriceps

Žena, 43 let, diagnosa revmatoidní arthritidy v roce 2014, t.č.léčena leflunomidem s uspokojivou supresí, periferie klidná, laboratorní vyšetření uspokojivé. Avšak: měsíce trvající bolest pravého kolene nereagující na léčbu: Kloubní punkce s instilac...

6 3. 7. 2023 Číst více
Revmatolog

Revmatická destrukce pravé ruky?

Dobrý den, prosím o konsultaci případu: Anam: RA negat. Pacientka rok narození 1977, s asthmatem, alerg rýmou, lichen ruber planus. Stav po trombose / def f VII/, hypothyreosa, st.p. op cysty moč. měchýře. Asi 3 roky před začátkem nynějších potíže ch...

2 21. 4. 2023 Číst více
Revmatolog

Selhání anti TNF

Vážení kolegové. Prosím, o konzultaci pacientky (60 let), s níže uvedenou anamnézou: v květnu se dostaví po půlroční th. adalimumabem na kontrolu, nejspíše bude nutná změna biologika. Jaké byste volili s ohledem na anamnézu ( anti TNF bez efektu, tof...

2 6. 4. 2023 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.