Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Ankylozující spondylitida » Podezření na m.Bechtěrev

Podezření na m.Bechtěrev

3. 4. 2024

Dobrý den, obracím se na Vás jako lékařka s prosbou o radu ohledně dalšího postupu při podezření na m.Bechtěrev. Pacientka ročník 90, již 6. týden bolesti v SI-skloubení s vystřelováním do hýždě. Na MRI sacroilitis vpravo, lehce zvýšená sedimentace, nález kryoglobulinu, HLA-B27 negat. Pro nejistou chůzi vyšetřena na neurologii bez neurologického nálezu, odeslána k revmatologovi s podezřením na m.Bechtěrev. Užívala NSA diclofenac, pak na několik dní vysadila, ale bez léku potřebuje oporu-berle, bolestivý došlap na nohu, opět užívá diclofenac 1-2x denně. Revmatologem byla doporučena biologická léčba látkou upadacitinib s úvahou, že pokud lék zabere, jedná se o potvrzení dg Bechtěreva. Za tři týdny je v plánu kontrola v revmatolog. ambulanci plus MRi pánve.

Je riziko ireverzibilních změn v kloubu a bylo by vhodné zahájit užívání biologické léčby hned nebo je možné počkat do kontroly pouze s diclofenacem? Je vůbec biologická léčba výše uvedeným lékem v tomto případě indikovaná? Znamená průkaz kryoglobulinu potvrzení diagnózy revmatoidní nemoci či přimo m.Bechtěrev? Je šance, že zánět odezní jen s léčbou NSA bez biol léčby? Předem moc děkuji za odpověď!

Sdílet

Reakce: 2

Dobrý den, pro diagnostiku této pacientky je možné použít kritéria ASAS. Zásadní je posouzení sakroiliitidy na MRI, které by ale mělo jasně splňovat kritéria pro sakroiliitidu u SpA (kostní edém). Dále je nutné samozřejmě i dodělat RTG páteře. Z dalších nutných údajů je nutno zjisti zda má nemocná zánětlivý typ bolesti v dolních zádech (berlínská kritéria) a jaké je rozvíjení páteře (např. Schoberova distance). Nutno doplnit rodinnou anamnézu, dotaz na psoriázu a IBD, přítomnost periferní enetezitidy, daktilitidy nebo artritidy. Pro aktivitu je důležité CRP a hodnota ASDAS. hodnota těchto indexů je pak prahovou hodnotou pro biologickou léčbu (kritéria České revmatologické společnosti i indikační kritéria SÚKL). Na Vaši otázku zdali může zánět odeznít pouze po aplikaci NSA je těžké odpovědět, ale u části pacientů nikoliv.

Podle popisu případu má pacientka akutní sakroiliitidu. Jednou z příčin může být spondyloartritida, základním předpokladem pro použití klasifikačních kritérií ASAS pro axiální spondyloartritidu je trvání obtíží delší než 3 měsíce, což pacientka nesplňuje, ale to samozřejmě spondyloartritidu nevylučuje. Vzhledem k poměrně akutnímu průběhu, jednostrannému nálezu na MRI, negativitě HLA B27 je třeba zvažovat i jiné příčiny. Trauma, lokální injekční aplikace léčiva do postižené oblasti ani porod obtížím předpokládám nepředcházely, diferenciálně diagnosticky je třeba zvažovat infekce (kromě purulentní sakroiliitidy byla popsána i reaktivní sakroiliitida po chlamydiové infekci, často bývá sakroiliitida při brucelóze), krystaly indukovaná onemocnění a nádory. Jak uvádí Prof. Pavelka, pomoci může již podrobnější popis úvodního MRI nálezu, který by měl hodnotit zkušený radiolog.

MUDr. Heřman Mann, Ph.D.
MUDr. Heřman Mann, Ph.D. 4. 4. 2024 11:54

Další případy

Revmatolog

Elevace CRP nejasné etiologie

Dobrý den, vážení kolegové, posílám případ mé pacientky: 79letá pacientka, diabetička na metforminu, s paroxysmální Fis, s autoimunitní thyreoditis, familiární hyperkalcémie, osteoporoza, anam tromboza v. politea, anxiozní syndrom. odeslnaná od PL pr...

1 20. 5. 2024 Číst více
Revmatolog

Pacientka po CMP

Dobrý den, vážení kolegové, mám pacientku ročník 1979, která doposud zdravá, sportující, vegetariánka, zde byla u mě vyšetřována pro epizodu poruchy řeči a brnění rtů, následováno bolestí hlavy (1/24). Uzavřeno jako TIA, vs migrenozní aura, provedena...

2 7. 5. 2024 Číst více
Revmatolog

Biologika při chronické hepatitidě C

Dobrý den, vážené kolegium, jak postupovat v biologické léčbě AS u pacientů s chronickou hepatitidou B nebo C v případě aktivní/neaktivní infekce? Jedná se o obecný dotaz. Předpokládám zaléčení chronické hepatitidy antivirotiky a pak nasazení sekukin...

1 26. 3. 2024 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.