Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Květnové novinky v revmatologii
Knižní tip - Systémová sklerodermie, farmakologická účinnost u Stillovy choroby i téma infekční mortality u autoimunitních nemocí. Čtěte více.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Nejasná diagnóza » Měnící se laboratorní nálezy a plánované těhotenství

Měnící se laboratorní nálezy a plánované těhotenství

28. 3. 2023

Dobrý den, prosím o konzultaci případu: pacientka ročník 1990, poprvé vyšetřená u nás 7/22: u matky snad autoimunní onem. Ve 3 letech prodělala těžkou chřipku s poškozením sluchu. Má hyperaktivní moč. měchýř, 6/22 i při zavedeném tělísku otěhotněla, v 10 týdnu potratila / 2 plody se údajně nevyvíjely/, v těhotenství měla autovakcinu na stafylokoka. Léky nebrala. Ve 20ti letech měla sušší oči, pak na očním opakované bakt. záněty spojivky, mnoho AB a nyní již resistence.

Vyšetřena na alergologii a imunologii - v r. 2022 mírná leukopenie s neutrofilií. screen IBD a vaskulitid negativní. screen alergo: negat IgE bez eosinofilie. v r 2022 stav po op víček. Imunologie 2022: nenalezena imunodeficience v obl. humorální či buněčné. Hraniční protilátky anti-MCV, bez imunodef. bez zn zánětu či autoimunity / negat anti Pl negat, ANA negat, kardiolipin negat, dále vše negat: SS-aSS-b, scl-70 SmUl-RNP- Jo-1, RF CCP, anti TG a TPO /V lab z r. 2022 FN Brno - znovu celá škála protilátek vč kardiolipinu negativní,opět jen lehce positivní anti-MCV / norma do 20- hladina 25/. Klinicky spíše hypermobilita, bez zn zánětu, kožní potíže nejsou, Raynaudův sy nepřítomen, kloubní nález v normě, pouze koleno (chondropatie dle MR), gastro: vyš. negativní.

Na kontrolu pozvána11/22 - nemá žádné kloubní ani jiné potíže až na opakované záněty spojivky. V provedené lab: FW 11/hod, CRP v normě, orosomukoid O. RF ve všech třídách negat. CCP negat. biochem screenign negat. Další kontrola 3/2023: alergologie: positivita ANA a anti SS-B, hodnoty nejsou známy. eo nezvýšené, spec. IgE na kysleinu acetylosalicylovou negat. oční: těžký syndrom suchého oka, opakované stěry z očních víček bakteriálně pos., autovakcina na stafylokoka.

Hematologie: 11/22 prokázána přítomnost HLA B-27, protilátky proti granulocytům neprokázány, LA negativní, homocystein negat. Doporučen Godasal 75 střídavě 1 a 1/2 tbl. U nás kontrola lab. znovu 23.3.2023 /pacientka žádá, plánuje znovu graviditu/: biochem. scr v normě, moč negat. Ca/S v normě, mírná hypovitaminosa D3, Ig ve všech třídách v normě, CRP a orosomukoid v normě, C3. C4 kompl v normě, ANA screen negativní 1:40, cytoplasmatický obraz pozitivní / cytokeratin IgG titr 1:640/ DFS nestanoveno,. ENA screen negativní ENA/ SS -A/Ro52 IgG negat. ENA/SS -A/Ro60 IgG negativní. nukleosomy negat. dsDNA IF negativní, kardiolipin IgG negativní. kardiolipin IgM positivní 20/ norma do 10/ annexin V IgM, IgG negativní. RF ve všech třídách neg., CCP negativní. MCV IgG 26.2/ norma do 20/- anti TPO neg. anti thyreoglobulin negat. KO v normě, FW 7/hod. Můj souhrn:v 1/23 měla positivní anti-SS-B na jiném pracovišti, ale při kontrole u nás negat, dle očního sicca syndrom a opak bakt záněty spojivky, resistentní na AB, opakované autovakciny na stafylokoka. Trvale lehce positivní MCV od r 2022, bez další progrese, kloubních potíží .. ANA screen v titru 1:40 / negativní/, positivní cytoplasmatický obraz - cytokeratin 1:640 - mohl by svědčit pro Sogrenův sy? ENA komplet u nás negat.

Nyní se objevil lehce positivní kardiolipin IgM, který dříve nebyl . LA neg. HLA B 27 na jiném pracovišti positivní / zda geneticky nevím/. St.p. abortu 4/22 pro nevyvíjející s plody v 10týdnu gravidity.

Co říci pacientce k plánovanému opakovanému těhotenství, na které je fixována? Jen sledování / protilátky neléčíme/? Z hematologie má Godasal / zřejmě předpokládají AFS?/ Potrat však byl v prvním trimestru - první těhotenství, domnívám se, že potraty při AFS bývají až ve vyšším stupni gravidity/ navíc kardiolipin zachycen jen jednou a to nyní. Event Sjogrenův sy nemá krom suchosti oční žádné jiné příznaky, ani protilátky/.

Vzhledem k opakovaně hraničně vyšším hodnotám MCV uvažovat o budoucí revmatoidní arthritidě? Nebo případné těhotenství po stránce revmatologické neřešit? Prosím o laskavé zhodnocení případu . Děkuji za vaše doporučení a zdravím.

Sdílet

Reakce: 2

Podle uvedených nálezů je dg. revmatického onemocnění spíše méně pravděpodobná. Nejspíš nemá Sjögrenův syndrom, má normální FW, ostatní protilátky jsou negativní a kromě suchého oka (které má nejspíš jinou příčinu) nemá jiné příznaky. Zřejmě nemá ani APS, velmi vzácně je seronegativní. Rozhodně bych kromě ACLA (mohou být často falešně pozitivní a měly by být vyšší titry) doporučil stanovit LA a beta2GPI. Potrat bývá u APS nejčastěji do 10.týdne, může být i později, ale častěji má jinou příčinu. Jsou k dispozici výsledky histologie placenty? Protilátky aMCV jsou velmi nízké, považoval bych je prakticky za negativní. Dle uvedeného nemá ani klinicky suspektní artralgie a k uvedené plánované graviditě bych toto neřešil. Takže bych doplnil uvedený triplet LA, ACLA a beta2GPI. V případě negativních protilátek bych doporučil pátrat po jiných příčinách.

Z popisu případu mi není zcela jasné, proč byla pacientka tak extenzivně vyšetřena. Pacientka prodělala 1x abort, podle literárních údajů končí 10-15% potvrzených gravidit spontánním abortem. Klonil bych se ke konzervativnímu postupu, omezení dalších vyšetření na nezbytnou míru a poučení a ujištění, že systémové on. pojiva i antifosfolipidový syndrom jsou málo pravděpodobné.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Dobrý den, děkuji za názory, opět jste mi moc pomohli, a to nejen se utvrdit v diagnose, vysvětlit situaci, pomoci k dalšímu vyšetření, ale i z forenzních důvodů možnost poradit se. Někdy je velmi těžké pacientovi vysvětlit, že jeho potíže nejsou revmatologického původu, protože je k nám poslán, kdy již prošel více obory a kdy revmatologie zůstává pro mnoho lékařů ultimum refugium, neboť když se hledá, nějaká ta protilátka se najde téměř vždy. Srdečně zdravím.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Revmatolog

Elevace CRP nejasné etiologie

Dobrý den, vážení kolegové, posílám případ mé pacientky: 79letá pacientka, diabetička na metforminu, s paroxysmální Fis, s autoimunitní thyreoditis, familiární hyperkalcémie, osteoporoza, anam tromboza v. politea, anxiozní syndrom. odeslnaná od PL pr...

1 20. 5. 2024 Číst více
Revmatolog

Pacientka po CMP

Dobrý den, vážení kolegové, mám pacientku ročník 1979, která doposud zdravá, sportující, vegetariánka, zde byla u mě vyšetřována pro epizodu poruchy řeči a brnění rtů, následováno bolestí hlavy (1/24). Uzavřeno jako TIA, vs migrenozní aura, provedena...

2 7. 5. 2024 Číst více
Revmatolog

Podezření na m.Bechtěrev

Dobrý den, obracím se na Vás jako lékařka s prosbou o radu ohledně dalšího postupu při podezření na m.Bechtěrev. Pacientka ročník 90, již 6. týden bolesti v SI-skloubení s vystřelováním do hýždě. Na MRI sacroilitis vpravo, lehce zvýšená sedimentace,...

2 3. 4. 2024 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.