Zaměřeno na vaskulitidy
Tématem 82. klinické konference Revmatologického ústavu byly vaskulitidy. Nestihli jste ji? Nevadí, projděte si prezentace.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

Korekce terapie

31. 1. 2022

Vážení kolegové. obracím se na vás s prosbou o radu. Moje 69-letá pacientka je dlouhodobě léčena pro chron. aktivní RA. Po neúspěchu th cs DMARDs jsem zahájila th anti TNF-alfa ( od 2/2O) pro vysokou aktivitou onemocnění. Po přechodném zklidnění nálezu DAS 28 opět stoupá na úroveň střední až vysoké aktivity. Proto v 7/2l zahájena th Olumiantem. Postupně dochází ke zlepšení zdrav. stavu pac., DAS 28 ve fázi remise. Pac. se cítí dobře, léky toleruje. Na přelomu prosince 2l a ledna t.r. prodělala covid kompl. oboustr. plicní embolií. Již při hospitalisaci zahájena th Xareltem. Th biologikem ukončena. Zatím výraznější kl.obtíže neuvádí. Otázka je, jak v th dále pokračovat při předpokládaném zhoršení stavu. Děkuji předem za Vaši odpověď.

Sdílet

Reakce: 3

Asi bych nejspíše zvažoval léčbu namířenou na blokování účinku IL-6, tedy tocilizumab nebo sarilumab. V úvahu připadá také léčba abataceptem či rituximabem, obojí v kombinaci s methotrexatem. Jiný mechanismus účinku než blokádu TNF bych spíše preferoval, ale je také možné zvážit podání odlišného TNFi, než který měl dočasný efekt. Vzhledem k tomu, že se nejednalo o primární selhání, tak šance, že by jiný TNFi mohl mít efekt, tady je.

Souhlasím s Prof. Vencovským. U starší pacientky s anamnézou plicní embolie (i když vznikla v souvislosti s onemocněním COVID-19) bych se léčbě inhibitorem Janusových kináz raději vyvaroval. Vzhledem k mechanismu účinku lze předpokládat, že léčba inhibitorem IL-6 bude účinná. U nemocné užívající rivaroxaban (Xarelto) může být výhodnější sarilumab, který se aplikuje jednou za dva týdny. Antikoagulace není kontraindikací pro subkutánní aplikaci jiného léčiva. Vzhledem k farmakokinetickým vlastnostem rivaroxabanu (maximální plazmatické koncentrace je dosaženo za 2-4 hodiny) bych pacientce doporučil injekci plánovat s co nejdelším odstupem od poslední, tedy před další dávkou rivaroxabanu.

MUDr. Heřman Mann, Ph.D.
MUDr. Heřman Mann, Ph.D. 1. 2. 2022 16:08

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Děkuji kolegům za doporučení. Snad zvolím tu nejlepší variantu.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Revmatolog

Revmatická destrukce pravé ruky?

Dobrý den, prosím o konsultaci případu: Anam: RA negat. Pacientka rok narození 1977, s asthmatem, alerg rýmou, lichen ruber planus. Stav po trombose / def f VII/, hypothyreosa, st.p. op cysty moč. měchýře. Asi 3 roky před začátkem nynějších potíže ch...

2 21. 4. 2023 Číst více
Revmatolog

Selhání anti TNF

Vážení kolegové. Prosím, o konzultaci pacientky (60 let), s níže uvedenou anamnézou: v květnu se dostaví po půlroční th. adalimumabem na kontrolu, nejspíše bude nutná změna biologika. Jaké byste volili s ohledem na anamnézu ( anti TNF bez efektu, tof...

2 6. 4. 2023 Číst více
Revmatolog

Volba strategie biologické léčby

Dobrý den, vážené kolegium.Zamýšlím se nad vhodnou strategií biologické léčby revmatoidní artritidy u pacientky, ročník 1954. Diagnoza revmatoidní artritidy v jejích cca 25 letech. Do r.2016 byla sledována v Revmatologickém ústavu. Užívala HCQ, pot...

2 9. 11. 2022 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.