Kardiovaskulární komorbidity u psoriatické artritidy
Jaký vliv na KV komorbidity u psoriatické artritidy mají epidemiologické a rizikové faktory ve dvou různých evropských populacích? Čtěte ZDE.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

Korekce terapie

31. 1. 2022

Vážení kolegové. obracím se na vás s prosbou o radu. Moje 69-letá pacientka je dlouhodobě léčena pro chron. aktivní RA. Po neúspěchu th cs DMARDs jsem zahájila th anti TNF-alfa ( od 2/2O) pro vysokou aktivitou onemocnění. Po přechodném zklidnění nálezu DAS 28 opět stoupá na úroveň střední až vysoké aktivity. Proto v 7/2l zahájena th Olumiantem. Postupně dochází ke zlepšení zdrav. stavu pac., DAS 28 ve fázi remise. Pac. se cítí dobře, léky toleruje. Na přelomu prosince 2l a ledna t.r. prodělala covid kompl. oboustr. plicní embolií. Již při hospitalisaci zahájena th Xareltem. Th biologikem ukončena. Zatím výraznější kl.obtíže neuvádí. Otázka je, jak v th dále pokračovat při předpokládaném zhoršení stavu. Děkuji předem za Vaši odpověď.

Sdílet

Reakce kolegia: 3

Asi bych nejspíše zvažoval léčbu namířenou na blokování účinku IL-6, tedy tocilizumab nebo sarilumab. V úvahu připadá také léčba abataceptem či rituximabem, obojí v kombinaci s methotrexatem. Jiný mechanismus účinku než blokádu TNF bych spíše preferoval, ale je také možné zvážit podání odlišného TNFi, než který měl dočasný efekt. Vzhledem k tomu, že se nejednalo o primární selhání, tak šance, že by jiný TNFi mohl mít efekt, tady je.

Souhlasím s Prof. Vencovským. U starší pacientky s anamnézou plicní embolie (i když vznikla v souvislosti s onemocněním COVID-19) bych se léčbě inhibitorem Janusových kináz raději vyvaroval. Vzhledem k mechanismu účinku lze předpokládat, že léčba inhibitorem IL-6 bude účinná. U nemocné užívající rivaroxaban (Xarelto) může být výhodnější sarilumab, který se aplikuje jednou za dva týdny. Antikoagulace není kontraindikací pro subkutánní aplikaci jiného léčiva. Vzhledem k farmakokinetickým vlastnostem rivaroxabanu (maximální plazmatické koncentrace je dosaženo za 2-4 hodiny) bych pacientce doporučil injekci plánovat s co nejdelším odstupem od poslední, tedy před další dávkou rivaroxabanu.

MUDr. Heřman Mann, Ph.D.
MUDr. Heřman Mann, Ph.D. 1. 2. 2022 16:08

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Děkuji kolegům za doporučení. Snad zvolím tu nejlepší variantu.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Revmatolog

Očkování

Dobrý den, 63letá séropozitivní revmatička na BT - nyní abatacept (úvodem adalimumab, switch na etanercept pro neúčinnost), pneumolog doporučuje očkování na pneumokokové infekce, jaké doporučení s načasováním aplikace byste navrhovali? Děkuji za odpo...

1 14. 11. 2023 Číst více
Revmatolog

Možnost další biolog. therapie

Vážení kolegové, prosím vás tímto o radu a doporučení ev. dalšího th. postupu. Můj pacient je 50letý muž s dg Collinet-Caplan. sy. Pracoval 13 let sub terram. V r. 2009 mu byla uznána pneumokoniosa jako choroba z povolání. Pravidelně sledován na OCHP...

2 23. 10. 2023 Číst více
Revmatolog

RA a malignita

Dobrý den, vážení kolegové, 45letá pacientka se seropozitivní, a-CCP revmatoidní artritidou gr. IIb léčená od r. 2021 - aktivní erozivní forma, s elevací CRP, polyartritidou, postupně netolerancí MTX, Plaquenilu, neúčinností a horší tolerancí Sulfasa...

1 16. 10. 2023 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.