Nové genetické rizikové faktory revmatoidní artritidy
Riziko rozvoje revmatoidní artritidy může ovlivnit 34 nově identifikovaných genetických markerů. Nenechte si ujít výsledky studie.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Nejasná diagnóza » Chronické bolesti zad

Chronické bolesti zad

2. 2. 2023

Pacientka S.R., 44let Od r. 2013 bolesti zad v celém rozsahu, které vygradovaly v r 2017, kdy už nemohla vykonávat zaměstnání kadeřnice, byla rok v PN . Proběhla řada vyšetření, léčba včetně analgetických infuzí a lůžkové rehabilitace. Vše vedlo k ustanovení DIČ z neurologické indikace - VAS, který trvá dosud.
Stav se zhoršil po COVIDu v březnu 2022. Od ledna 2023 v popředí opět horší bolesti C a LS páteře vyzařující do LHK, do hyždí a na zadní stranu L stehna. Nemůže delší dobu stát ani jít. Nejde o klidové bolesti. Objektivně asteická, výška 167cm, váha 56kg. Orientovaná, psych.ladění přiměřené.Kůže bez patol eflor.
Páteř:trny citlivé v celém rozsahu, SI citlivé. LS úsek se málo rozvíjí -Schober 3cm, Thomayer 60cm, Fleche 0. C úsek omezen všemi směry asi o 2/3. Citlivost na přední stěhě hrudní. HKK bez synovitid, bez omezení. DKK: Lasségue pozit. v 75 st oboustr., hrubé praskoty v pánvi při pohybu nohou. Nosné klouby bez synovitid, entezitid.

Laboratorní vyšetření - základní biochemie včetně KM, CRP, hormonů štítnice a KO je v normě Hladina vitaminu D lehce snížená-7O nmol/l Imunologické vyšetření: CIK,ANA,ENA, RF ve všech třídách, HLA B 27 - vše v normě MRI L páteře v 12/2022: bez průkazu komprese nervových struktur. Vícečetné léze při krycích deskách obratlových těl, zejména při dolní krycí desce těla L1 - má charakter akutní léze typu Romanus léze. Neurol. vyš: Víceetážový VAS bez průkazu komprese nerv. struktur dle MRI. Radikulopatie C8 vlevo dle EMG. Psychiatrické vyšetření - nebyla stanovena dg, ale nasazena léčba -Mirtazapin, Pragiola. res: Ponámahové bolesti páteře s výrazným omezením rozvíjení C a LS úseku. HLA B 27 negativita. Nejde o spondylartritidu typu M. Bechtěrev.

Dotaz: jaké jsou možnosti dalšího vyšetření k upřesnění diagnozy a léčby, která dosud spočívala v aplikaci NSA. Jsou " Romanus léze" typické pro spondylartritidy typu M.Bechtěrev, jak se vyjádřila rentgenoložka? Nikde jsem tento termín nenašla. Děkuji za odpověď.

Sdílet

Reakce: 1

Dle popisu se u nemocné nejedná o zánětlivou bolest zad a celý průběh choroby včetně chybějících zánětlivých parametrů a HLA B27 nesvědčí pro ankylozující spondylitidu. Omezená hybnost páteře ani přítomnost Romanových lézí nejsou specifické. Kromě AS se vykytují u různých nezánětlivých nemocí a mají širokou diferenciální diagnózu. Záleží na jejich typu, lokalizaci, rozsahu i počtu.
Domnívám se, že pacientka by mohla profitovat z vyšetření na fibromyalgii a v pozitivním případě pak z péči pracoviště zabyvajícího se psychosomtaickou problematikou.

MUDr. Liliana Šedová
MUDr. Liliana Šedová 2. 2. 2023 13:33

Další případy

Revmatolog

Měnící se laboratorní nálezy a plánované těhotenství

Dobrý den, prosím o konzultaci případu: pacientka ročník 1990, poprvé vyšetřená u nás 7/22: u matky snad autoimunní onem. Ve 3 letech prodělala těžkou chřipku s poškozením sluchu. Má hyperaktivní moč. měchýř, 6/22 i při zavedeném tělísku otěhotněla,...

0 28. 3. 2023 Číst více
Revmatolog

Zánětlivá komplikace u HLA B 27 pozitivního pac.

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Pacient r. 1970 v pracovní neschopnosti od 10/22 byl odeslán k revmatologickému vyšetření, které proběhlo 17.1.2023.... při vyšetření pacient obtížně chodí, bolí PDK, kloubní nález bez artritidy, významně om...

2 17. 2. 2023 Číst více
Revmatolog

Proximální slabosti dolních končetin

Vážené kolegium, tímto se na Vás obracím s prosbou v rámci differenciální diagnostiky. Jedná se o 79letou pacientku anamnesticky po karcinomu prsu 2010, od 8/2022 vyšetřovnou pro slabost proximálních svalů dolních končetin. Pacientka byla nejdříve pr...

1 2. 12. 2022 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.