Zaměřeno na vaskulitidy
Tématem 82. klinické konference Revmatologického ústavu byly vaskulitidy. Nestihli jste ji? Nevadí, projděte si prezentace.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

Bechtěrev

31. 5. 2022

Dobrý den, obracím se s dotazem na možnosti terapie pacinetky s ankylosující spondylitis. Pacientka je ročník 1985, v dětství se léčila pro subluxaci kyčelních kloubů abdukční dlahou. Od puberty trpěla chronickými bolestmi dolní části zad a kyčlí. Původně přisuzováno vrozeným obtížím. Od roku 2019 sledována pro mírnou leukocytosu a vyšší zánětlivé parametry. 2020 na RTG LS oblasti a kyčlí popsána susp. sakroileitis. Následně i potvrzena pozitivita HLA-B27. Pacientku dispenzarizuje revmatologická ambulance Krajské nemocnice Liberec. Kontroly probíhají po půl roce bez intervencí. V současnosti je při prakticky každé kontrole mírně zvýšené CRP 10-25, bolesti mívá denně, ranní ztuhlost cca půl hodiny. Doporučení revmatologie je Nimesil při bolestech, bohužel se často objevuje gastrická intolerance NSA s bolestmi žaludku. Můj dotaz je: Co rozhoduje o nasazení ev. biologické terapie u takto mladé pacientky s relativně časným záchytem choroby? Děkuji.

Přílohy:
Sdílet

Reakce: 2

Biologickou léčbu lze hradit ze prostředků plátců při splnění následujících podmínek
1. dg radiografické axiální spondyloartritidy (ankylozující spondylitia)
2. přítomnost závažných axiálních i periferních symptomů (hodnoceno indexy aktivity BASDAI 40mm výše, případně ASDAS) ,
3. zvýšené serologické markery zánětlivé aktivity (FW, CRP),
4. Nedosažení adekvátní terapeutické odpovědi konvenční léčbou (Selhání nejméně 2 nesteroidních antirevmatik).

Píše se o suspektní sakroileitidě, neměl by být problém ji prokázat jednoznačně. Při absenci RTG známek choroby lze využít MR. V případně rtg neprůkazných změn a přítomnost sakroileitidy dle MR současně s zvýšeným CRP lze využít biologickou léčbu v indikaci non radiografické formy axiální spondyloartritidy.

Tady platí následující úhradová kriteria

Léčba pacientů s diagnózou axiální spondylartritida bez rentgenového průkazu ankylozující spondylitidy, s vysokou aktivitou choroby (definovanou jako BASDAI více nebo rovno 40mm při dvou po sobě následujících vyšetřeních), kteří splňují následující kritéria: nález aktivní sakroiliitidy na MRI a zvýšené CRP nad dvojnásobek horní referenční meze testu dané laboratoře, u kterých selhala dosavadní léčba: nejméně dvě NSAIDs po dobu jednoho měsíce, lokální aplikace glukokortikoidů, sulfasalazin u forem s periferní artritidou.

Předpokládám, že revmatolog, který nemocnou sleduje, může posoudí dosažení kriterií a biologickou léčbu nasadit, jedná-li se o centrum, případně nemocnou referovat na spádového centra BL.

Z přiložené dokumentace není zcela jasné, zda pacientka skutečně splnila zobrazovací kritéria pro axiální spondyloartritidu -tj. AxSpA (zřejmě nebyla - na RTG nepopsána jednoznačná sakroileitida, na MR SIK zřejmě nebyl popsán edém kostní dřeně, uzurace, ani jiné typické zánětlivé změny), naopak jsou zmíněny i jiné možné zdroje bolesti dolních zad (porucha statiky páteře) a kyčlí (koxartroza, dysplazie kyčlí). Je tedy třeba potvrdit, zda jde skutečně o AxSpa a zda bolesti zad mají zánětlivý charakter. Pokud by pacientka měla potvrzenou dg. AxSpA, trvale zvýšené CRP a výrazné obtíže při intoleranci NSA, pak byla biologická léčba vhodná. Vzhledem k špatné toleranci NSA je zatím vhodné zkusit např. coxiby.

Další případy

Praktický lékař

63letý muž s dg Bechtěrevova choroba

Dobrý den, chtěla bych poprosit o vyjádření k možnosti účinější terapie u našeho pacienta. 63letý muž s dg Bechtěrevova choroba, HLA - B27 pozit., pozit nález na SI při CT, v péči revmatologické amb. Opakovaně Iridocyklititis l. dx.2015, 201...

3 5. 11. 2021 Číst více
Praktický lékař

Bolesti zad

Žena 34 let, kuřačka, v rodinně bez revmatologických onemocnění v osobní anamnese subklinická hypotyreosa nyní kompenzovaná do eutyreosis PA: prodavačka Lidl 2 měsíce hlavně noční bolesti v dolní části zad, ranní ztuhlost do 30 minut mizí, bez j...

3 8. 3. 2021 Číst více
Revmatolog

Arthralgie s exanthemem

30letá žena, viz foto příloha, prosím o radu - etiologie, ev. další vyšetřovací či léčebný postup? Děkuji. - recidivující makulopapulosní generalisovaný exanthem - první projevy 2021,pak až doposud bezpříznaková - polyarthragie - okamžitě mizí po Pr...

0 9. 6. 2023 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.