×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Revmatoidní artritida » Vaskulitida prstů rukou

Vaskulitida prstů rukou

26. 1. 2021
Pacientka, žena, 81 let. Letitá diagnosa revmatoidní arthritidy, t.č. již dlouhodobě seronegativní. V XII/2020 na kontrole vše v pořádku, stav stabilisovaný. Nyní poslal syn fotografie nehojících se defektů na prstech ruky. Dovoluji si poskytnout tyto fotografie v příloze. Domnívám se, že jsou patrny již nekrosy. Domnívám se, že by stav mohl být způsoben vaskulitidou při RA - ačkoliv jsem doposud takový projev neviděl - většinou jen drobné tečkovité projevy na bříškách prstů. Prosím o Váš názor a jak postupovat léčebně ? Dlouhodobá medikace: Plaquenil,Medrol 6 mg denně, Nolpaza,Biomin H a Alpha D 3 Paní v minulosti netolerovala (před mnoha lety) :MTX ani v injekční formě, SSZ, Aravu, CsA.Proto jsem dával PLQ a malou dávku kortikoidů. Děkuji a přeji vše dobré.
Sdílet

Reakce: 3

Diferenciální diagnostika těch ulcerací je určitě širší než revmatoidní vaskulitida. Jedná se dle zprávy o stabilní seronegativní formu choroby.
Nabízí se tedy možnost kryoglobulinemie, sklerodermie, AAV či jiné vaskulitidy, septických embolů při endokarditidě, paraproteinmie, polycytémie, aterosklerotických změn, hyperkoagulačního stavu včetně APS, thoracic outlet syndromu, .... etc, určitě to vyžaduje intenzivní vyšetření. Léčba se bude odvíjet od stanovené příčiny.

Souhlasím s diff. dg. prof. Horáka. Zobrazené ulcerace by mohly skutečně vypadat jako vaskulitida při RA, i když ta bývá u séropozitivních a vysoce aktivních případů. Viděli jsme zde ale i u séroneg. a kloubně v plné remisi. Více se ale podobají nekrózám při sklerodermii, přesto, že dle obrázků nepoznávám sklerodaktylii. Zvláštní je hyperkeratóza nad PIP na 3. obrázku. Pacientka by měla být vyšetřena proto i na dermatologii s ev. biopsií z čerstvějších lézí a zvážit by se měla i klasická angiografie. NMR angio by nezobrazila úplnou periferii. Je pacientka kuřačka? Má Raynauda? Nejsou to infikované ruce mechanika?

MUDr. Liliana Šedová
MUDr. Liliana Šedová 27. 1. 2021 15:49

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Problematika je tak diagnosticky složitá, že by bylo třeba uskutečnit řadu vyšetření k upřesnění etiologie. Paní má 81 let, žijeme v době masivního komunitního šíření koronaviru, takže paní je z toho pohledu velmi riziková. Jako nejlepší řešení bych viděl hospitalizaci na klinickém pracovišti, kde by se mohla všechna potřebná vyšetření rychleji uskutečnit, ale tam jsem neuspěl právě z důvodu epidemiologických opatření. Provedl jsem tedy doplňující laboratorní vyšetření na autoprotilátky, podal jsem Pentomer retard a vyčkám výsledků, pak se rozhodnu co dále. UZ nesvědčí pro uzávěr.
Názorů kolegia si cením a velmi děkuji.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Revmatolog

Mantoux test

Dobrý den, u 51leté pacientky s 3letou anamnézou seropozitivní, a- CCP pozitivní revmatoidní artritidy, selháním DMARDs ( MTX) a trvající vysoké aktivity onemocnění včetně laboratorní, s RTG progresí do erozivity byl nasazen adalimumab. Vstupní vyšet...

2 25. 7. 2022 Číst více
Revmatolog

Korekce terapie

Vážení kolegové. obracím se na vás s prosbou o radu. Moje 69-letá pacientka je dlouhodobě léčena pro chron. aktivní RA. Po neúspěchu th cs DMARDs jsem zahájila th anti TNF-alfa ( od 2/2O) pro vysokou aktivitou onemocnění. Po přechodném zklidnění nále...

3 31. 1. 2022 Číst více
Revmatolog

Protrahovaná synovitida levého karpu

Vážené kolegium, ráda bych Vás požádala o radu. Pacientka, roč. 60, obtíže od 12/2020 - bolesti a otok v oblasti pravého RC a CMC kloubu vzniklé po přetížení, ošetřena ortopedem, aplikoval ortézu, zahájit terapii Medrolem 4mg s minimálním efekte...

1 29. 11. 2021 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.