×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Systémové onemocnění pojiva » Suspekce na polymyalgia rheumatica?

Suspekce na polymyalgia rheumatica?

18. 5. 2023

Dobrý den, prosím o konzultaci. Mám pacientku, žena, 66 let. Přichází pro výraznou únavu, celkové bolesti kloubů, v poslední době zejm. bolesti kyčlí, ramen. Kvůli bolestem kloubů nyní opakovaně vyšetřena na ortopedii, doporučeny rehabilitace, nyní dochodila RHB pro bolesti kyčlí, dále byla v plánu magnetoterapie ramenních kloubů, ale tu po 4 sezeních ukončila pro zhoršení potíží. Subj. nyní bolí zejm. ramena, v noci ji to budí, hůře proto spí..cítí se unavená a vyčerpaná, hodně zhubla - zhubla cca od února 2023 6kg -přičítá to tomu, že se cítí vyčerpaná, nevyspí se.. jí pořád stejně, chuť k jídlu má dobrou, nechutenství neguje, zažívací potíže nemá, břicho nebolí, stolice bpn - cítí se taková celkově rozbolavělá, bolest už je spíše taková tupější než na začátku, udává, od ortopeda nyní užívá Palgotal - po ránu měla oteklé prsty rukou, trvalo to tak cca 15minut, pak už to bylo dobré - teplotu měla koncem minulého týdne 2 dny kolem 37stC, jinak je bez teplot - kašel neguje, dýchá se dobře - dříve vážila kolem 68-70kg, zde se nyní váží - 62,8kg

Odběry nyní 16/5/2023: zvýšené CRP 89,7; mírná trombocytoza 499, mírná anémie Hb 116g/l, MCV hraniční 81,8fl, leuko v normě, v diferenciálu lehká neutrofilie 74,4 (norma do 70), lymfopenie 17,2, v moči bílkovina 1x -ostatní odběry uspokojivé - cholesterol 3,98, LDL 2,66, TAG 0,98, ren par, minerály, kys. močová uspokojivé, JT vnormě, glykémie 4,8, štítná žl. v normě, revmatoidná faktor v normě, ještě čekáme na anti CCP RTG plic

16.5.2023: zastření vnitřích KF úhlů bilat, zřejmě tukovým polštářem perikardu hraniční velikost srdce Bez městnání v MO bez čerstvých infiltrativních změn Odeslána ještě na UZ břicha, gynekologické vyš. se zvážením kontrolní mamografie - zatím výsledky nemáme.

V dif. Dg. mne napadlo, zda by se nemohlo jednat o polymyalgia rheumatica, jelikož pacientku nejvíce omezují bolesti kloubů (kyčle, ramena), má celkovou únavu, v noci ji bolesti budí, zvýšené markery zánětu a mírná anémie.

Prosím o Váš názor, zda by se opravdu mohlo jednat o revmatologické onemocnění (příp. o myalgia rheumatica) - pokud ano, tak prosím o vyjádření, kam bych mohla pacientku s tímto problémem odeslat. Nejbližší revmatoložka na Proseku má nyní stop stav do konce 6/2023. Velmi děkuji za odpověď.

Sdílet

Reakce kolegia: 2

Dobrý den, klinická suspekce na polymyalgii je určitě uprávněná, rovněž považuji za správné vyloučení možné parenoplastické etiologie potíží. U zánětlivé revmatické onemocnění se jednat může a určitě si nemocná zaslouží revmatologické vyšetření. Situaci ohledně reference k revmatologovi v Praze neznám, ale bude asi podobná jako jinde. Předpokládám však , že adresný telefonát či email kolegovi s jasným popisem velmi pravděpodobné dg zánětlivé revmatické choroby povede k brzkému revamtologickému vyšetření pacientky a klasifikaci choroby.

Pokud se Vám ještě nepodařilo zajistit revmatologické vyšetření, tak můžete pacientku objednat na vyšetření do Revmatologického ústavu (www.revma.cz/kartoteka/). V případech, kdy je důvodné podezření na zánětlivé revmatické onemocnění a je třeba zajistit dřívější termín vyšetření je vhodné, když objednání provede lékař.
Pokud by se u nemocné objevily příznaky budící podezření na obrovskobuněčnou arteritidu, která může revmatickou polymyalgii provázet (např. bolestivé zduření temporální arterie, bolesti hlavy, klaudikace při žvýkání, poruchy vizu), pak je nutné zajistit bezodkladné vyšetření a nasazení glukokortikoidů.

MUDr. Heřman Mann, Ph.D.
MUDr. Heřman Mann, Ph.D. 23. 5. 2023 12:36

Další případy

Praktický lékař

Pruritus

žena 37 let , RA: bez pozoruhodností OA: péče alergologa pro pollinosis, contraceptiva O, alkohol minimálně drogy ojediněle joint, káva ano, FA: Zodac NO: přichází pro svědění kůže trupu bez eflorescencí více v noci, 3 týdny po zátěži parestezie...

2 23. 4. 2021 Číst více
Revmatolog

Hepatopathie před nasazením biologika

Dobrý den, prosím o konzultaci. Pacient nar. 1983, aktivní PsA, zvažujeme nasazení BT. Je přítomna hepatopathie, dle hepatologa v.s. při steatose (sono), autoimunitní etiologie hepatopathie neprokázána. Dle CT břicha hemangiomy jater. Poslední LAB: 4...

0 24. 4. 2024 Číst více
Revmatolog

Biologická léčiva

Dobrý den, jak je to prosím s nazením více biologických léčiv současně (PCSK9i + romosozumab)? Děkuji.

1 23. 4. 2024 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.