Kalkulátor pro odhad rizika psoriatické artritidy
PRESTO je jednoduchý nástroj, který identifikuje pacienty s psoriázou s vysokým rizikem rozvoje psoriatické artritidy (PsA). Více ZDE.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Revmatoidní artritida » Revmatická destrukce pravé ruky?

Revmatická destrukce pravé ruky?

21. 4. 2023
raritní

Dobrý den, prosím o konsultaci případu: Anam: RA negat. Pacientka rok narození 1977, s asthmatem, alerg rýmou, lichen ruber planus. Stav po trombose / def f VII/, hypothyreosa, st.p. op cysty moč. měchýře. Asi 3 roky před začátkem nynějších potíže chodila na revmatologii jinam, hodnoceno dle dok jako arthrosa. Nyní asi 1/2 roku větší potíže s klouby - bolestivost kotníků, patní kost/ostruha - vyřešeno RT/ zápěstí vpravo, drob. kl ruky vpravo. Dle pacientky předtím léčená injekcemi kortikoidů, pak však došlo k tak rychlé destrukci pravé ruky, že hodnoceno na pracovišti chirurgie ruky jako revmatické destrukce (uln. dukce v MCP, volární subluxace hlavně MCP II/ a provedena v lednu t.r. plastika pravé ruky - intrinsic transfer /plastika/.

U mne poprvé vyšetřená 2/2023 po operaci - levá ruka klin bez potíží a patol nálezu, ranní ztuhlost neguje. Raynaudův sy nemá, pravou ruku nelze posoudit - čerstvě po op., výrazná laxicita všech kloubů, páteř v normě, nosné klouby v normě, lupénka O. nehty v normě, kůže bez patologie. DKK drobné klouby v normě. CT skeletu nativně /přinesený nález/: postavení v RC skl dobré, lehká distrakce SL štěrbiny cca 3 mm, sklerosa okrajů, drobná skler. lemovaná pseudocysta ve vel. 8mm subchondrálně v os lunatum pod proximální plochou a při SL skloubení. Další drobné pseudocysty v dist. konci ulny. nejsou patrné traumat. změny či nezhojené fraktury, nejsou dislokace v zápěstí.

Závěr: pseudocysty v os lunatum a hraniční šíře SL skloubení v pravém zápěstí. radiační onkologie 2022: calcar calcanei l.sin nález předchozího revmatologa:2021: arthrosa ručních kl. bez akutní synovitidy. MCP II l.dx. zbytnělý. incip uln deviace. Autoprotilátky negativní, RF negativní. lab odběry 3/2023: screening biochem. v normě, CK v normě, KM/S v normě,. Ca/S v normě, vitamin D3 v normě, moč negat, imunoglobuliny v normě, CRP a orosomukoid v normě, ANA screen negativní. ENA screen negativní. dsDNA /IF/ neg., revmatický faktor ve všech třídách negat., CCP negativní. MCV IgG negativní. KO a dif v normě, FW13/hod.

11.4. 2023 kontrola u mne: bolí kotníky, ale bez klin nálezu, pravá ruka po op., ruce musí protahovat, jsou snad méně pohyblivé, zvláště pravá ráno. Po laserové léčbě po op. jsou oteklé jen PIP kl vpravo. Klinicky: po op. řešení 1/2023: vpravo otok na PIP na II a IV prstu, s omezením flexe na všech PIP skloubeních vpravo, pěst nedovře. V zápěstí bez patologie. Levá ruka klidná, nebol., otoky nejsou, hybnost je v normě, kůže bez patol efl.

Vzhledem k tomu, že nebylo lze posoudit pravou ruku (po operaci) a ostatní klouby v době vyšetření byly bez známek zánětu či deformit, anamnesa nespecifická /pouze postižení 1 ruky/, lab výsledky zcela negativní - doporučila jsem ještě UZ vyšetření obou rukou:

17.4.2023 UZ rukou HKK- MCP. PIP. DIP skl 2.-5. prstu, MCP a IP skl palce - hodnoceno z palmárního a dorsálního přístupu: stav po plastice MCP skl vpravo: jeví se zbytnění měkkých tkání / synovie na II MCP skl bilat/lehce více vpravo, kde je i lehce zvýšené prokrvení, bez tekutiny intraartik. Ostatní MCP se sporně lehce zmnoženou synovií bez překrvení, nález je cca symetrický. Vpravo na PIP skl II. prstu palmárně zmnožené intraartik měkké tkáně vyšší echogenity - není zde patrný pohyb přilehlé šlachy- jizvení? bez tekutiny intraartik. Ostatní klouby prstů intraartik bez výpotku, synovie není jednoznačně zbytnělá - nálezy jsou cca symetrické. Šlachy extenzorů i flexorů se jeví intaktní, bez tekutiny paratend. V RC bez tekutiny, susp zmnožení synovie ulnárně bez většího překrvení - nález cca symetrický.

17.4.2023: kontrola na pracovišti chirurgie ruky: nyní 3 měsíce od provedeného intrinsic transferu. Prsty: jediný problém see jeví na II prstu vpravo, kde rigidita PIP bez jasné příčiny a to v trvání posledních 3 týdnů. Oba flexory funkční, zapíná více extenzor, poutko Al bolestivé. Dop. dokončit terapie a zapojit ruku do běžných i silových aktivit. Nyní není limit! Pokud se stav sám neupraví, pacientka se ozve do 3 týdnů a případně provedeme uvolnění v LA a flekční dlahu.

Pacientka má nyní přijít ke mně na kontrolu - lze ještě něco došetřit? jeví se jednostranný klinický nález jako revmatologický / s nálezem CT a UZ/? V předchozím sledování revmatologem dostávala léčbu kortikoidy při arthrose? Chirurg odeslal jako jednoznačnou revmatickou destrukci ruky, ale nyní po operaci doporučuje silové aktivity bez limitu a jako jediný problém vidí rigiditu PIP II prstu pravé ruky a pokud nebude stav lepší, pak doporučuje uvolnění v LA a flekční dlahu ...

Prosím o laskavé zhodnocení - lze stanovit dg? jeví se jako revmatologická? A jakou léčbu /pokud vůbec/ byste doporučili? Děkuji za pomoc.

Sdílet

Reakce: 2

Na podkladě uvedeného lze diagnózu těžko uzavřít. Velmi pravděpodobně se nejedná o systémové revmatické onemocnění. Snažil bych se ještě vyloučit sarkoidózu nebo hyperparatyreózu, ačkoliv je norm. hladina Ca... Uváděný hypermobilní syndrom může být příčinou předčasného rozvoje OA, pomýšlel bych také na vrozená onemocnění pojivové tkáně, např. Ehlers-Danlosův syndrom. Doplnil bych echo, oční a molekulárně genetické vyšetření.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Dobrý den, děkuji moc za odpověď. Pomohla mi v rozhodování a těší mne, že byla shodná s mým názorem. Tento web je pro nás ambulantní revmatology velká pomoc.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Revmatolog

Torpidní entezitida m. quadriceps

Žena, 43 let, diagnosa revmatoidní arthritidy v roce 2014, t.č.léčena leflunomidem s uspokojivou supresí, periferie klidná, laboratorní vyšetření uspokojivé. Avšak: měsíce trvající bolest pravého kolene nereagující na léčbu: Kloubní punkce s instilac...

6 3. 7. 2023 Číst více
Revmatolog

Selhání anti TNF

Vážení kolegové. Prosím, o konzultaci pacientky (60 let), s níže uvedenou anamnézou: v květnu se dostaví po půlroční th. adalimumabem na kontrolu, nejspíše bude nutná změna biologika. Jaké byste volili s ohledem na anamnézu ( anti TNF bez efektu, tof...

2 6. 4. 2023 Číst více
Revmatolog

Volba strategie biologické léčby

Dobrý den, vážené kolegium.Zamýšlím se nad vhodnou strategií biologické léčby revmatoidní artritidy u pacientky, ročník 1954. Diagnoza revmatoidní artritidy v jejích cca 25 letech. Do r.2016 byla sledována v Revmatologickém ústavu. Užívala HCQ, pot...

2 9. 11. 2022 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.