RevmaNEWS - CRTAC1 jako nový biomarker pro osteoartritidu i KV příhody u pacientů se SLE. Více ZDE

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Dnavá artritida » Pacient s klinickým podezřením na dnu

Pacient s klinickým podezřením na dnu

6. 4. 2020
Pacient s klinickým podezřením na dnu má normální hladinu kyseliny močové a ve výpotku nejsou krystaly. Vylučuje to diagnózu dny? Děkuji.
Sdílet

Reakce: 3

Diagnózu dny to automaticky 100% nevylučuje, byť je málo pravděpodobná.
Normální hladiny kyseliny močové během dnavé ataky nejsou výjimečné (10-25%). K jejím poklesům dochází z části z důvodů větší precipitace kyseliny močové, může je také ovlivnit například komedikace inhibitory xantinoxidázy.
Ačkoliv metoda polarizované mikroskopie je často prezentovaná jako velmi jednoduchá a spolehlivá, opak je často pravdou. Existuje celá řada studií, které prokazují poměrně značný počet falešně negativních i falešně pozitivních nálezů, velkou míru interindividuálních rozdílů v interpretaci nálezů jakož i určité procento záměny typu krystalů. Na vině může být malá zkušenost vyšetřujícího, individuální přítomnost velmi malých forem krystalů či jejich velmi nízký počet daný nízkou koncentrací kyseliny močové ve výpotku.

Diagnóza dny při normální hladině kyseliny močové a negativním krystalografickém nálezu je nepravděpodobná, ale stále možná. Například při použití kritérií ACR z roku 1977, při splnění dalších 6 kritérií, by pacient diagnózu dny mohl splňovat. Bylo by však nutné znát další okolnosti případu.

Několik takových pacientů mám ve své ambulanci a dlouholetý průběh ukázal, že skutečně o dnu šlo. Takže nepravděpodobné, ale možné.

Další případy

Internista

Susp. postkovidová event. postvakcinačná myozitída

Dobrý deň. Prosím Vás o radu ohľadom liečby postkovid event. postvakcinacnej myozitidy, subjektívne viacerí pacienti vo veku 60 rokov a vyššie majú bolesti svalov v oblasti krčnej chrbtice, ramien, prevažne stehen. svalov, klinicky mierna palpacna al...

0 24. 11. 2022 Číst více
Revmatolog

Nejasné výpotky

Vážené kolegium, dovolte mi trochu netradičně vložit dotaz, který není ode mne, ale od ortopeda, se kterým spolupracuji a ten mi tuto otázku položil. Sám jsem se s něčím takovým nikdy nesetkal, a proto spoléhám na Vaše větší zkušenosti a erudici. Děk...

2 16. 11. 2022 Číst více
Revmatolog

Chronické svalové bolesti končetin se slabostí a fascikulacemi

Dobrý den, prosím kolegium o laskavou konzultaci. Jedná se o 56letou pacientku, kuřačku. Od 2/2019 trpí slabostí HKK – paží, předloktí, a DKK – stehna a gluteální oblasti, s fascikulacemi v oblasti paží, stehen, lýtek. Při chůzi do schodů se přidržu...

2 15. 11. 2022 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.