RevmaNEWS - CRTAC1 jako nový biomarker pro osteoartritidu i KV příhody u pacientů se SLE. Více ZDE

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

Mantoux test

25. 7. 2022

Dobrý den, u 51leté pacientky s 3letou anamnézou seropozitivní, a- CCP pozitivní revmatoidní artritidy, selháním DMARDs ( MTX) a trvající vysoké aktivity onemocnění včetně laboratorní, s RTG progresí do erozivity byl nasazen adalimumab. Vstupní vyšetření u pneumologa vč. quantiferonu bylo negativní, léčba schválena. Po 3 měsících byla provedena kontrola - pacientka navštívila jiné pracoviště, kde byl QTF negativní, byl proveden ale i Mantoux test, který pozitivní - 19 mm (poprvé proveden nebyl). Biologika bylo doporučeno vysadit, nasazen INH dle doporučení pneumologické společnosti z r. 2019.

V praxi se však již prakticky nesetkávám se stanovením Mantoux testu - preferován QTF vzhledem k lepší senzitivitě i specificitě. Doporučení pneumologa bude nutné respektovat, což nicméně pro pacientku znamená další 2 měsíční výpadek v terapii + riziko NÚ antituberkulotika, kdyby šla na původní pracoviště, léčba bude pokračovat...

Moje otázka je spíše teoretická, jaké jsou vaše zkušenosti se screeningem TBC vč. Mantoux testu - provádějí ho pneumologové ?, ev. jaký je postup v zahraničí, a zda považujete provádění Mantoux testu stále za přínosné, nenazrál čas na posun v odborných doporučeních? Děkuji.

Sdílet

Reakce: 2

Určitá revize našich doporučení je potřeba, především v tom, že místo tuberkulinového testu je ve většině případů používán test stanovení odpovídavosti T lymfocytů na specifické tuberkulózní antigeny. Nejrozšířenější je test Quantiferon. Po nějakou dobu nebyl tuberkulin k provedení testu v ČR k dispozici a řada pracovišť přestala proto tento test používat.
Na tento konkrétní případ je stále ještě možné aplikovat doporučení ČRS z r. 2009, tedy cituji: Když se během terapie anti-TNF změní QFT či tuberkulinový test na pozitivní, je indikováno vyšetření odborníkem na TBC a preventivní antituberkulózní terapie. Není dostatek údajů k tomu, aby bylo možné podat jednoznačné doporučení jak se zachovat s anti-TNF terapií v těchto případech.
Bude záležet na klinickém stavu pacienta/ky a ve většině případů bude správné terapii na několik týdnů přerušit a znovu zahájit po ujištění, že nejde o aktivní tuberkulózní infekci. Pokud se nejedná o aktivní TBC, je možné podle posledních názorů zahájit léčbu anti-TNF buď současně s podáním INH, nebo raději s odstupem 1 měsíce, tak aby bylo možné diferencovaně ohodnotit případnou toxicitu antituberkulózní léčby.

odpověď pana profesora je naprosto vyčerpávající, proto nic dalšího nedodávám.

MUDr. Liliana Šedová
MUDr. Liliana Šedová 4. 8. 2022 13:51

Další případy

Revmatolog

Volba strategie biologické léčby

Dobrý den, vážené kolegium.Zamýšlím se nad vhodnou strategií biologické léčby revmatoidní artritidy u pacientky, ročník 1954. Diagnoza revmatoidní artritidy v jejích cca 25 letech. Do r.2016 byla sledována v Revmatologickém ústavu. Užívala HCQ, pot...

2 9. 11. 2022 Číst více
Revmatolog

Korekce terapie

Vážení kolegové. obracím se na vás s prosbou o radu. Moje 69-letá pacientka je dlouhodobě léčena pro chron. aktivní RA. Po neúspěchu th cs DMARDs jsem zahájila th anti TNF-alfa ( od 2/2O) pro vysokou aktivitou onemocnění. Po přechodném zklidnění nále...

3 31. 1. 2022 Číst více
Revmatolog

Protrahovaná synovitida levého karpu

Vážené kolegium, ráda bych Vás požádala o radu. Pacientka, roč. 60, obtíže od 12/2020 - bolesti a otok v oblasti pravého RC a CMC kloubu vzniklé po přetížení, ošetřena ortopedem, aplikoval ortézu, zahájit terapii Medrolem 4mg s minimálním efekte...

1 29. 11. 2021 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.