Esenciální trombocytemie a BL

4. 5. 2021 15:39

Dobrý den,
je možná biologická léčba pro pacientku s RA (kortikodependentní netolerující absolutně žádné DMARDS), která se léčí na hematologii pro esenciální trombocytemii, JAK-poz. (leu 16 Hb 164 Tr 622), dostává Thromboreductin .

Předem děkuji za odpověď.

Reakce: 2

Dobrý den, jednoduchá otázka, odpověď je obtížná. Všeobecně TNFi a biologické léky je třeba užívat s opatrností při hematologických chorobách. Interakce mezi TNFi a anagrelidem však nebyly popsány. Existuje kazuistické sdělení o komedikaci TNFi (etanerceptu) a anagrelidu (Srp Arh Celok Lek. 2016 Jan-Feb;144(1-2):81-84), kde byla úspěšně léčená ET u nemocného s ankylozující spondylitidou. Pokud nemocný splňuje kritéria cílené terapie, po domluvě s hematologem by se za pečlivých kontrol k léčbě mělo přistoupit. Jen na okraj sekundární trombocytémie může být známkou aktivity RA, což však vzhledem k průkazu klonality a esenciální formy (ET) zřejmě není náš případ.

Vzhledem k absolutní intoleranci jakýchkoli DMARDs by u tohoto pacienta byla indikována monoterapie zaměřena na IL-6, který se podílí na trombocytóze obecně. Z kazuistických sdělení má výborný efekt na trombocytózu při RA i blokátor IL-1. V obou případech je ale nutné zažádat pojišťovnu na paragráf 16, protože Kevzara, RoActemra a Kineret jsou léky 2.linie.

MUDr. Liliana Šedová
MUDr. Liliana Šedová 5. 5. 2021 08:26