Kalkulátor pro odhad rizika psoriatické artritidy
PRESTO je jednoduchý nástroj, který identifikuje pacienty s psoriázou s vysokým rizikem rozvoje psoriatické artritidy (PsA). Více ZDE.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Revmatoidní artritida » Esenciální trombocytemie a BL

Esenciální trombocytemie a BL

4. 5. 2021
Dobrý den, je možná biologická léčba pro pacientku s RA (kortikodependentní netolerující absolutně žádné DMARDS), která se léčí na hematologii pro esenciální trombocytemii, JAK-poz. (leu 16 Hb 164 Tr 622), dostává Thromboreductin . Předem děkuji za odpověď.
Sdílet

Reakce: 2

Dobrý den, jednoduchá otázka, odpověď je obtížná. Všeobecně TNFi a biologické léky je třeba užívat s opatrností při hematologických chorobách. Interakce mezi TNFi a anagrelidem však nebyly popsány. Existuje kazuistické sdělení o komedikaci TNFi (etanerceptu) a anagrelidu (Srp Arh Celok Lek. 2016 Jan-Feb;144(1-2):81-84), kde byla úspěšně léčená ET u nemocného s ankylozující spondylitidou. Pokud nemocný splňuje kritéria cílené terapie, po domluvě s hematologem by se za pečlivých kontrol k léčbě mělo přistoupit. Jen na okraj sekundární trombocytémie může být známkou aktivity RA, což však vzhledem k průkazu klonality a esenciální formy (ET) zřejmě není náš případ.

Vzhledem k absolutní intoleranci jakýchkoli DMARDs by u tohoto pacienta byla indikována monoterapie zaměřena na IL-6, který se podílí na trombocytóze obecně. Z kazuistických sdělení má výborný efekt na trombocytózu při RA i blokátor IL-1. V obou případech je ale nutné zažádat pojišťovnu na paragráf 16, protože Kevzara, RoActemra a Kineret jsou léky 2.linie.

MUDr. Liliana Šedová
MUDr. Liliana Šedová 5. 5. 2021 08:26

Další případy

Revmatolog

Torpidní entezitida m. quadriceps

Žena, 43 let, diagnosa revmatoidní arthritidy v roce 2014, t.č.léčena leflunomidem s uspokojivou supresí, periferie klidná, laboratorní vyšetření uspokojivé. Avšak: měsíce trvající bolest pravého kolene nereagující na léčbu: Kloubní punkce s instilac...

6 3. 7. 2023 Číst více
Revmatolog

Revmatická destrukce pravé ruky?

Dobrý den, prosím o konsultaci případu: Anam: RA negat. Pacientka rok narození 1977, s asthmatem, alerg rýmou, lichen ruber planus. Stav po trombose / def f VII/, hypothyreosa, st.p. op cysty moč. měchýře. Asi 3 roky před začátkem nynějších potíže ch...

2 21. 4. 2023 Číst více
Revmatolog

Selhání anti TNF

Vážení kolegové. Prosím, o konzultaci pacientky (60 let), s níže uvedenou anamnézou: v květnu se dostaví po půlroční th. adalimumabem na kontrolu, nejspíše bude nutná změna biologika. Jaké byste volili s ohledem na anamnézu ( anti TNF bez efektu, tof...

2 6. 4. 2023 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.