Chondrokalcinoza

27. 10. 2021 22:58

Dobrý den, provedla jsem artroskopii kolena u 40 leté pacientky. Menisky byly v pořádku, ošetřila jsem pouze chrupavku v zátěžové zóně femuru shaverem . Co mě překvapilo, byla různě rozesetá bílá depozita v oblasti menisků. Myslela jsem že je to po opichu kortikoidem, ale pacientka mě ubezpečila, že do kolena nikdo nic neaplikoval. Asi rok má bolesti charakteru meniskové léze , úraz nebyl, má náročné povolání, denně ujde 15 km. Nyní je kolenem limitována a nezvládá to. S ničím se neléčí. Napadla mě chondrokalcinóza. Je to možné i v tomto věku? Zkoušela jsem punkci kolena na cytologii ale nezdařilo se. Aplikovala jsem intraartikulárně kortikoid. Co byste mi prosím poradili pokud se jedná o léčbu chondrokalcinózy?

Reakce: 2

Diagnostika chondrokalcinózy se opírá o klinický obraz a průkaz CPP krystalů v synoviální tekutině/RTG nález chondrokalcinózy (lze ještě doplnit RTG zápěstí a pánve). Sporadickou chondrokalcinózu mívají většinou jedinci starší, v tomto případě by se mohlo jednat o hereditární formu - proto je nutné zapátrat v rodinné anamnéze, bylo by vhodné vyloučit také metabolické příčiny - hyperparatyreózu, fam. hypokalciurickou hyperkalcémii, hypomagnezémie, hypofosfatázii, hemochromatózu nebo Wilsonovu chorobu, tedy doporučuji doplnit alespoň sérové Ca, P, Mg, ALP, ferritin (Fe, transferin) a ceruloplasmin. V těchto případech pak léčba základního onemocnění. Specifická léčba chondrokalcinózy zatím neexistuje, u akutní formy se využívají NSA, lokální glukokortikoid, případně colchicum, léčba chronických forem je podobná, u těžších stavů je možné vyzkoušet i chorobu modifikující léčiva typu MTX nebo antimalarik, což předpokládám nebude případ této mladé ženy.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Dobrý den, děkuji za radu.
Rodinná anamnéza je negativní, lab. odběry, které jste mi doporučil, jsem odebrala a jsou v normě, tedy jsem to uzavřela jako chondrokalcinozu, i když je pacientce 40 let.
Mockrát děkuji.
S pozdravem, B. Š.

Tazatel byl s doporučeními spokojen