Zaměřeno na vaskulitidy
Tématem 82. klinické konference Revmatologického ústavu byly vaskulitidy. Nestihli jste ji? Nevadí, projděte si prezentace.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Systémové onemocnění pojiva » Systémová sklerodermie

Systémová sklerodermie

21. 6. 2022

Dobrý den, pacientka je 58letá žena se systémovou sklerodermií. Bohužel poměrně rychle i přes imunosupresivní léčbu zprogredovalo postižení kůže a kloubů ruky až do obrazu drápovité ruky. Což ji výrazně omezuje v běžných činnostech. Rehabilitační lékař navrhuje pacientku odeslat na chirurgii ruky k operačnímu řešení.

Mate s tímto nějaké zkušenosti? Doporučili byste to pacientce? Děkuji.

Sdílet

Reakce: 1

Dobrý den, pokud byla vyzkoušena maximální imunosuprese tj. kombinace rituximabu s methotrexátem ev. s mycophenolatem mofetylem a intenzivní rehabilitace a přesto nemoc progredovala do podoby drápovité ruky je prognóza, co do mobility rukou špatná.
V Revmatologickém ústavu je možné konzultovat ergoterapeutku, která dokáže poradit náhradní mechanizmy pro soběstačnost, ev. je možné obdržet kontakt na fyzioterapeutku specializovanou na sklerodermii.
Pro podobný případ od nás byl konzultován Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou, kde byla navržena resekce hlaviček metakarpů a flang s následnou dézou v extenzi ke zlepšení úchopové schopnosti ruky. Jestli byl zákrok již proveden a s jakým efektem zatím nevím.

MUDr. Liliana Šedová
MUDr. Liliana Šedová 23. 6. 2022 08:54

Další případy

Revmatolog

Rozvoj dermatomyozitidy?

Dobrý den, chtěla bych prosím konzultovat pacientku narozenou v r. 2005. V minulosti v naší ambulanci sledována pro polinózu, astma bronchiale a atopický ekzém, na hematologii dlouhodobě pro chronickou idiopatickou trombocytopenickou purpuru. Dnes př...

1 5. 6. 2023 Číst více
Revmatolog

Hyperproteinémie při Sjögrenově syndromu

Dobrý den. K případu. Pacientka nar. 1987, v anamnéze úzkostná porucha a neurogenní tetanie, polycystická ovaria. FA: Asentra 100, Trittico 75mg 2/3. V létě 2022 necítila dobře, měla palpitace, byla vyšetřena na interní ambulanci, kde zjištěna chudok...

3 4. 4. 2023 Číst více
Revmatolog

Plicní fibróza v rámci susp. nediferencovaného onemocnění pojiva

Prosím o konzultaci následujícího stavu: paní ročník 1979 byla odeslána k vyšetření z TRN FN Plzeň k revmatologickému vyš. pro následující skutečnosti: - 4/2010 - dle CT plic v.s. virová pneumonie, COVID a nebo jiná virová etiologie (serologicky) ne...

2 2. 3. 2023 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.