Kalkulátor pro odhad rizika psoriatické artritidy
PRESTO je jednoduchý nástroj, který identifikuje pacienty s psoriázou s vysokým rizikem rozvoje psoriatické artritidy (PsA). Více ZDE.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Jiné diagnózy » Seroneg. sym. polyartritida, remitující, s plast. edemem

Seroneg. sym. polyartritida, remitující, s plast. edemem

3. 2. 2023

Prosím o konzultaci u pac. r.35 s dg. seroneg. sym. polyartritida, remitující, s plast.edemem, která byla stanovena prof. MUDr. Š. v roce 2012. Pac. byl nastaven na 2,5mg prednisonu denně, až do dnešní doby onemocnění dle PL v klidu. Recentně hospitalizován pro alzheimerovu demenci ve stádiu lehké demence. Při příjmu bez příznaků zhoršení revm. dg. následně však otok kotníku a otok 4. a 5. prstu na levé ruce, výrazně bolestivý. Kdy kotník se spontánní regresí. Následně prednison navýšen na 5mg/den, dnes 5. den zatím bez klinické odpovědi. CRP kolem 3. Další informace bohužel nemám. Otázka zní, jak dále postupovat medikačně? Vhodný puls kortikoidů, či postačí navýšení prednisonu? Děkuji moc.

Sdílet

Reakce: 2

Stálo by za to podívat se na nemocnou i šířeji a vyloučit i jinou příčinu otoků kloubů než RS3PE- jako je například dna či jiná forma artritidy, infekce ? Vzhledem k věku nemocné(ho) a současné Alzheimerově demenci bych byl velmi opatrný s vysokými dávkami steroidů, které mohou vést ke kardtiální dekompezaci, zvyšují riziko infekce a či rozvoje amentního stavu. Možná by stačila nesteroidní antirevmatika. Je třeba zhodnoti i další choroby, kterými pacient trpí a být terapeuticky konzervativní.

Plně souhlasím s vyjádřením pana profesora Horáka. Nutnost širší diff. dg. podtrhuje jednak séronegativita i popis otoku celého prstu, který může odpovídat obrazu daktylitidy.

MUDr. Liliana Šedová
MUDr. Liliana Šedová 14. 2. 2023 12:32

Další případy

Revmatolog

Bisfosfonáty, sanace chrupu, implantáty.

Prosím o zhodnocení dalšího postupu stran léčby osteoporózy. Pacientka 1962, převzata z jiného pracoviště, těžká kyfoskolioza od dětství, menopauza od 52 let, densitometrie 2007, 2015, 2/2022, reflux - nedomykavost kardie - gastroskopie 2/2022, užívá...

4 6. 3. 2023 Číst více
Revmatolog

Tocilizumab k léčbě OBA

Vážení, prosím Vás o názor, jak byste dlouho ještě podávali tocilizumab v léčbě obrovskobuněčné arteritidy nebo revmatické polymyalgie poté, co byla do 6 měsíců vysazena kortikoterapie. Předem děkuji za radu.

2 17. 3. 2022 Číst více
Revmatolog

Indikace trvalé kortikoterapie v graviditě u jinak zdravé asymptomatické ženy

Dobrý den, prosila bych o konzultaci mého případu: Pacientka ročník 1985, první návštěva u mne: matka ca prsu, otec dna. V dětství mívala pacientka záněty průdušek. Sledována na endokrinologii pro positivitu protilátek proti štítnici - závěr: nezvětš...

3 24. 1. 2022 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.