Strategie léčby MTX a TNF
Komentář prof. MUDr. Ladislava Šenolta, Ph.D., se věnuje aktuálním výsledkům klinických studií SMART a EXXELERATE. Jak zní závěry pro klinickou praxi?

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Nejasná diagnóza » Protrahované bolesti hlezenného kloubu

Protrahované bolesti hlezenného kloubu

13. 7. 2022

Dobrý den, chtěla bych se poradit ohledně mladé ženy t.č. 40leté sportovně založené, u které se objevily bolesti kyčle zhoršující se po fyzické zátěži a vystupňované v průběhu gravidity před 2 lety, kdy opakovaně vyšetřena na ortopedii a RHB bez většího efektu, rtg kyčelních kloubů bez strukturálních změn skeletu. a lok nálezu. v klidu potíže samovolně ustupovaly Vyšetřena na ortopedii ONMB 9/2020 se zá: coxalegie nej etioologie, odběry na borelie a chlamydie negativní ASLO, LATEX,CRP opakovaně negativní. doplněn i MR se závěrem- patologické změny kyčelních kloubů neprokazuji, artrotické změny v oblasti symfyzy. Postuně tyto potíže samovolně ustoupily.

Letos tj 6/2022 se objevila bolest vnitřního kotníku, která snad vyprovokovaná chůzí cca 10km a jízdou na kole (anam distorze kontíku cca před 12ti lety), postupné zhoršování obtíží až s nemožností došlápnutí. Sama aplikovala lokálně i p.o. NSA, a chůzi o berlích. Vyšetřena na chir včetně rtg, kde bez traumatických změn - zprávu nedostala, doporučena pouze bandáž. Nosí ortézu, po zátěži lehký otok v obl. kotníku, které v klidu ustupuje, rovněž bolesti při klidovém režimu mizí. Tyto potíže trvají již šestý týden. Vyšetřena ortopedem, který údajně doporučil vložky do bot pro plochonoží.

Přikládám výsledky pacientky s protrahovanou bolestí hlezna.

Prosím o návrh doplňujících vyšetření se zvážením, zda by se nemohlo jednat o revmatologickou dg. Děkuji za Váš čas.

Přílohy:
Sdílet

Reakce kolegia: 2

Bolesti hlezenního kloubu jsou časté a může za tím být přetížení z delší chůze či nevhodná obuv v kombinaci s porušenou nožní klenbou. Zánětlivé revmatické onemocnění je málo pravděpodobné. Doporučuji detailní fyzikální vyšetření končetiny s posouzení možné entezopatie, doplnění artrosonografie. Základní laboratoř vyloučí systémový zánět. Akceptoval bych vložky do obuvi a indikoval rehabilitaci včetně fyzikálních metod. Pokud by to nikam nevedlo, pak MR hlezna.

Revmatologická diagnóza je nepravděpodobná. Měl jsem podobný případ a byla to únavová zlomenina, která nebyla zprvu na RTG vidět.

Další případy

Internista

Svalová slabost a chronická nefropatie u 73leté ženy

Prosím o Vaši odbornou konzultaci u pacientky, ročník 1950. V příloze zasílám epikrízu. Předem děkuji za odpověď.

1 3. 1. 2024 Číst více
Internista

Rhabdomyolýza NS

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o konzultaci ohledně pacientky opakovaně přijaté pro rhabdomyolýzu. Níže uvádím zatím dostupné informace a laboratorní výsledky. Budu velmi vděčná za doporučení dalšího postupu a případnou možnost překladu na Va...

1 27. 7. 2022 Číst více
Internista

Kožní forma vaskulitidy malých cév?

Vážení, obracím se na vás s laskavou prosbou o vyslovení diferenciální diagnostiky, případně dalšího směru vyšetřování pacienta z následující kazuistiky. Pacient, 58 let, bez trvalé medikace, již cca 3 roky bezvýsledné vyšetřován pro tyto obtíže: *če...

2 21. 3. 2022 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.