Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Nejasná diagnóza » Postvakcinační projevy artritidy

Postvakcinační projevy artritidy

20. 5. 2021
raritní
Dobrý den, prosím o radu, informaci, zda jste se nesetkali s podobnou zkušeností. Můj manžel -54 letý zdravý muž, 0 léky, 0 alergie, v minulosti žádná nežádoucí reakce na očkování. 4. den po aplikaci 1.dávky vakcíny Pfizer došlo k projevům připomínající revm.artritidu drobných kloubů ruky a nohy. Projevy na ruce jsou více patrné-zčernenání kůže , otok, bolest, ranní ztuhlost, omezený pohyb prstů. Tyto projevy trvají již 5 dní. Po nasazení nesteroidního antiflogistika -projevy stejné, ráno horší. Praktická lékařka se u nikoho po vakcinaci s tímto nesetkala, bohužel neporadila, co dál. Jedná se mi, co dělat, pokud příznaky se nezlepší a zda není na místě nějaká premedikace před 2. dávkou vakcinace, která má být za 4.týdny. Velice děkuji za odpověď, i když tato problematika přímo nezasahuje do mého oboru.
Sdílet

Reakce: 2

Virové artritidy jsou relativně časté, ale vznik postvakcinační artritidy je poměrně vzácný, popisují se např. po očkování proti hepatitidě B, tetanu, chřipce nebo zarděnkám. V některých případech příznaky připomínají reaktivní artritidu s postižením velkých kloubů DK, jindy polyartritidu podobnou revmatoidní artritidě. Podle mých zkušeností a dat, která jsou k dispozici, je očkování revmatiků většinou bez problémů, někdy se zhorší artralgie, vzácně může nastat exacerbace artritidy. Několik málo případů zhoršení artritidy po očkování jsem pozoroval, ale častěji to přisuzuji přechodnému vysazení léčby, jako např. dnešní pacientka s mírně zhoršenou artritidou po očkování a týdenním přerušení monoterapie JAK inhibitorem po obou očkováních. Našel jsem jeden popsaný případ přechodného zhoršení artralgií po první vakcíně a exacerbaci artritidy 12h po druhé aplikaci vakcíny proti C19 u 55-letého pacienta s revmatoidní artritidou, který byl náhodou léčen také JAK inhibitorem. Léčbu pravděpodobně při očkování nevynechával a před očkováním byl v kompletní remisi. Exacerbace představovala jednostrannou gonitidu, která nereagovala na ibuprofen ani prednison 10 mg, úlevu přinesla až evakuace výpotku a instilace glukokortikoidu. Příčina není jasná, buď imunitní reakce proti lipidovým nanočásticím nebo stabilizačním látkám, které jsou součástí mRNA vakcíny, a tedy mechanismus molekulárních mimiker, nebo exacerbace, která by nastala nehledě na očkování. U dosud zdravého člověka také nelze vyloučit zkříženou reakci, možná i v geneticky predisponovaném terénu. Je to pouze spekulace, která nikdy nebyla prokázána. Určitě bych doporučil provést krevní testy alespoň CRP, RF a anti-CCP. Při trvání potíží konzultovat revmatologa, a pokud NSA nemají efekt, tak přechodně zkusit prednison v dávce 10-20 mg/den.

Dobrý den, s komentářem pana prof. Šenolta jednoznačně souhlasím.
Přidám své osobní, poměrně bohaté zkušenosti z očkovacího centra, kde více než 60 % pacientů, které vidím jsou již po první dávce, ale s novým vznikem artritidy jsem se dosud nesetkala.
Je však známo, že spouštěcím mechanizmem pro revmatoidní artritidu může být i stres, což by očkování představovat mohlo, proto jsou imunologické testy jmenovány panem profesorem na místě.
Dále ubikvitární parvovirus B19 může velmi věrně simulovat revmatoidní artritidu v jejích začátcích, až na spontánní ústup po krátké době trvání symptomů.
Podání prednisonu je na místě, avšak při aplikaci 2. dávky je nutné počítat i s jeho imunosupresivním účinkem, tak by bylo dobré dávku před očkováním detrahovat na max. 5 mg denně.
V případě, že by v době 2.dávky přetrvávala aktivní polyartritida, je spíše ke zvážení odklad očkování.

MUDr. Liliana Šedová
MUDr. Liliana Šedová 24. 5. 2021 10:08

Další případy

Jiné

Primární fibromyalgie

Dobrý den, prosím o radu ohledně pacienta, který byl již extenzivně vyšetřen na různých odbornostech, včetně revmatologie. Věk 49 let, cca 2 roky trpící na občasné bolesti při kloubech ruky ale i loktů, ale i jinde na těle, místa jsou citlivá na dote...

1 9. 5. 2024 Číst více
Jiné

Polyartralgie u pac. s M. Crohn na biologické léčbě

Dobrý den, poprosím o konzultaci... 50letý muž s Crohnovou nemocí (postižení tračníku a term. ilea), která prvně dg. 1998, postupně několik relapsů (2014, 2017, 2019). Od 03/2022 pro další relaps (střevní potíže, doposud bez kloubních problémů) zaháj...

1 2. 5. 2023 Číst více
Jiné

Migrující artralgie, myalgie, bolesti šlach

56letý pacient je asi od počátku roku 2019 vyšetřován různými lékaři pro bolesti v oblasti svalů, kloubů, úponů šlach kolem velkých kloubů - kolena, lokty, třísla, Achilovky. Pro bolesti se nemůže hýbat, nemůže pracovat, špatně spí. Analgetika příliš...

3 12. 5. 2020 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.