Zaměřeno na vaskulitidy
Tématem 82. klinické konference Revmatologického ústavu byly vaskulitidy. Nestihli jste ji? Nevadí, projděte si prezentace.
Postvakcinační projevy artritidy
Další případy
Polyartralgie u pac. s M. Crohn na biologické léčbě
Dobrý den, poprosím o konzultaci... 50letý muž s Crohnovou nemocí (postižení tračníku a term. ilea), která prvně dg. 1998, postupně několik relapsů (2014, 2017, 2019). Od 03/2022 pro další relaps (střevní potíže, doposud bez kloubních problémů) zaháj...
Migrující artralgie, myalgie, bolesti šlach
56letý pacient je asi od počátku roku 2019 vyšetřován různými lékaři pro bolesti v oblasti svalů, kloubů, úponů šlach kolem velkých kloubů - kolena, lokty, třísla, Achilovky. Pro bolesti se nemůže hýbat, nemůže pracovat, špatně spí. Analgetika příliš...
Arthralgie s exanthemem
30letá žena, viz foto příloha, prosím o radu - etiologie, ev. další vyšetřovací či léčebný postup? Děkuji. - recidivující makulopapulosní generalisovaný exanthem - první projevy 2021,pak až doposud bezpříznaková - polyarthragie - okamžitě mizí po Pr...
Reakce: 2
Virové artritidy jsou relativně časté, ale vznik postvakcinační artritidy je poměrně vzácný, popisují se např. po očkování proti hepatitidě B, tetanu, chřipce nebo zarděnkám. V některých případech příznaky připomínají reaktivní artritidu s postižením velkých kloubů DK, jindy polyartritidu podobnou revmatoidní artritidě. Podle mých zkušeností a dat, která jsou k dispozici, je očkování revmatiků většinou bez problémů, někdy se zhorší artralgie, vzácně může nastat exacerbace artritidy. Několik málo případů zhoršení artritidy po očkování jsem pozoroval, ale častěji to přisuzuji přechodnému vysazení léčby, jako např. dnešní pacientka s mírně zhoršenou artritidou po očkování a týdenním přerušení monoterapie JAK inhibitorem po obou očkováních. Našel jsem jeden popsaný případ přechodného zhoršení artralgií po první vakcíně a exacerbaci artritidy 12h po druhé aplikaci vakcíny proti C19 u 55-letého pacienta s revmatoidní artritidou, který byl náhodou léčen také JAK inhibitorem. Léčbu pravděpodobně při očkování nevynechával a před očkováním byl v kompletní remisi. Exacerbace představovala jednostrannou gonitidu, která nereagovala na ibuprofen ani prednison 10 mg, úlevu přinesla až evakuace výpotku a instilace glukokortikoidu. Příčina není jasná, buď imunitní reakce proti lipidovým nanočásticím nebo stabilizačním látkám, které jsou součástí mRNA vakcíny, a tedy mechanismus molekulárních mimiker, nebo exacerbace, která by nastala nehledě na očkování. U dosud zdravého člověka také nelze vyloučit zkříženou reakci, možná i v geneticky predisponovaném terénu. Je to pouze spekulace, která nikdy nebyla prokázána. Určitě bych doporučil provést krevní testy alespoň CRP, RF a anti-CCP. Při trvání potíží konzultovat revmatologa, a pokud NSA nemají efekt, tak přechodně zkusit prednison v dávce 10-20 mg/den.
Dobrý den, s komentářem pana prof. Šenolta jednoznačně souhlasím.
Přidám své osobní, poměrně bohaté zkušenosti z očkovacího centra, kde více než 60 % pacientů, které vidím jsou již po první dávce, ale s novým vznikem artritidy jsem se dosud nesetkala.
Je však známo, že spouštěcím mechanizmem pro revmatoidní artritidu může být i stres, což by očkování představovat mohlo, proto jsou imunologické testy jmenovány panem profesorem na místě.
Dále ubikvitární parvovirus B19 může velmi věrně simulovat revmatoidní artritidu v jejích začátcích, až na spontánní ústup po krátké době trvání symptomů.
Podání prednisonu je na místě, avšak při aplikaci 2. dávky je nutné počítat i s jeho imunosupresivním účinkem, tak by bylo dobré dávku před očkováním detrahovat na max. 5 mg denně.
V případě, že by v době 2.dávky přetrvávala aktivní polyartritida, je spíše ke zvážení odklad očkování.