Kardiovaskulární komorbidity u psoriatické artritidy
Jaký vliv na KV komorbidity u psoriatické artritidy mají epidemiologické a rizikové faktory ve dvou různých evropských populacích? Čtěte ZDE.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

Očkování

14. 11. 2023

Dobrý den, 63letá séropozitivní revmatička na BT - nyní abatacept (úvodem adalimumab, switch na etanercept pro neúčinnost), pneumolog doporučuje očkování na pneumokokové infekce, jaké doporučení s načasováním aplikace byste navrhovali? Děkuji za odpověď.

Sdílet

Reakce kolegia: 1

Problematika očkování nemocných s revmatickými nemocemi je shrnuta v doporučených postupech EULAR (Furer V, et al. 2019 update of EULAR recommendations for vaccination in adult patients with autoimmune inflammatory rheumatic diseases. Ann Rheum Dis. 2020;79:39-52). Očkování proti pneumokokům je obecně doporučováno. Optimální je očkovat před nasazením imunosupresivní léčby, což není vždy možné. Z klinických hodnocení víme, že odpověď na pneumokokovou vakcínu výrazně snižuje léčba rituximabem a methotrexátem. Abatacept a inhibitory janus kinázy snižují imunogenicitu mírně a ostatní biologika (inhibitory TNF, IL-6, IL-12/23 a IL-17) vliv na účinnost vakcíny zřejmě nemají.
U této konkrétní pacientky předpokládám léčbu abataceptem s.c. 1x týdně v kombinaci s methotrexátem 1x týdně. Nemocné bych doporučil vynechat methotrexát dva týdny po očkování, léčbu abataceptem bych nepřerušoval.

MUDr. Heřman Mann, Ph.D.
MUDr. Heřman Mann, Ph.D. 16. 11. 2023 11:23

Další případy

Revmatolog

Možnost další biolog. therapie

Vážení kolegové, prosím vás tímto o radu a doporučení ev. dalšího th. postupu. Můj pacient je 50letý muž s dg Collinet-Caplan. sy. Pracoval 13 let sub terram. V r. 2009 mu byla uznána pneumokoniosa jako choroba z povolání. Pravidelně sledován na OCHP...

2 23. 10. 2023 Číst více
Revmatolog

RA a malignita

Dobrý den, vážení kolegové, 45letá pacientka se seropozitivní, a-CCP revmatoidní artritidou gr. IIb léčená od r. 2021 - aktivní erozivní forma, s elevací CRP, polyartritidou, postupně netolerancí MTX, Plaquenilu, neúčinností a horší tolerancí Sulfasa...

1 16. 10. 2023 Číst více
Revmatolog

Torpidní entezitida m. quadriceps

Žena, 43 let, diagnosa revmatoidní arthritidy v roce 2014, t.č.léčena leflunomidem s uspokojivou supresí, periferie klidná, laboratorní vyšetření uspokojivé. Avšak: měsíce trvající bolest pravého kolene nereagující na léčbu: Kloubní punkce s instilac...

6 3. 7. 2023 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.