Kalkulátor pro odhad rizika psoriatické artritidy
PRESTO je jednoduchý nástroj, který identifikuje pacienty s psoriázou s vysokým rizikem rozvoje psoriatické artritidy (PsA). Více ZDE.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Revmatoidní artritida » Juvenilní revmatoidní artritida

Juvenilní revmatoidní artritida

13. 6. 2023

Mám v péči 55letou pacientku s pokročilou formou juvenilní revmatoidní artritidy s ankylózou krční páteře s těžkou svalovou rigiditou s chron. bolestmi hlavy, v anamnéze ještě ulcerosní kolitida, pacientka dlouhodobě na medikaci Medrolem 4mg ráno + Asacol 2-0-2-0. K nám se dostavila pro chron., farmakologicky rezistentní bolesti hlavy při torticolis. Přes těžké fyzické postižení nemocná pracuje jako fakturantka a snaží se plnohodnotně zapojit do běžného života, veškeré nutné asistenční služby jí poskytuje manžel, sama se bez pomoci ani neoblékne. Zkoušeli jsme snad veškerá antikonvulziva a myorelaxantia i lékařské konopí, ale nejsme schopni docílit žádoucí úlevy. V klinickém obraze dominuje bolestivá svalová spasticita v oblasti zátylku, krku a trapézů.

Napadlo mě, jestli by nebyla řešením aplikace botulotoxinu do spastických svalů. Kontaktovala jsem několik pracovišť, ale byli jsme odmítnuti. Nemáte nějakou zkušenost s aplikací botulotoxinu nebo alespoň návrh, jak ovlivnit chron. svalovou spasticitu? Děkuji za radu a pomoc.

Sdílet

Reakce: 2

Pokud vím, tak se této problematice věnují na Neurologické klinice VFN Praha ( neurologie.lf1.cuni.cz/1LFNK-216.html ). Předpokládám, že by případně věděli i o mimopražských pracovištích.

MUDr. Heřman Mann, Ph.D.
MUDr. Heřman Mann, Ph.D. 13. 6. 2023 15:20

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Postupovala jsem podle doporučení, děkuji.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Jiné

Přetrvávající parestezie u 70leté nemocné s revmatoidní artritidou a osteoporózou

Dobrý den vážení kolegové, obracím se na Vás s prosbou o osobní konzilium a radu, jak mám postupovat dál ve svém případě. Jsem pediatr, r. 1951 a vloni se u mě objevily typické kloubní potíže, kterým předcházely parestesie PDK. Od ledna t.r. jsem...

1 8. 11. 2021 Číst více
Praktický lékař

Fibromyalgie?

Dobrý den, ráda bych konzultovala svého pacienta: Muž 56, automechanik, od 11/22 v PN pro zpočátku bolestivé otoky rukou, kdy nemohl sevřít ruce do pěsti a udržet předměty, vzdor negat. zánětl. markerům byla dobrá reakce na p.o. kortikoterapii (6t)....

0 26. 9. 2023 Číst více
Revmatolog

Lázeňská léčba u AS

Jedná se o obecný dotaz. Komplexní lázeňská léčba AS je stále podmíněna minimálně bilat. rtg sakroileitidou? Na MRI nález se nevztahuje? Děkuji moc.

1 25. 9. 2023 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.