Dg. revmatoidní artritida

20. 3. 2021 16:19

Dobrý den,
ptám se sám na sebe, jsem PL a stanovil jsem si dg. RA ? nar. 1969
NO: Od podzimu 2020 mám bolesti MTT-Phal. kloubů, více na PDK, klouby mám proteplené, mírně oteklé, po ránu více , v klidu to nebolí, ale došlap ano. Bolestivá je příčná komprese MTT- Phal. kl.
FA: Abych se zbavil bolesti , otoku , užívám Nimesulid sáčky, cca 3-4 x tý jeden sáček.
Lab: Dělal jsem si lab. : vyšel mi pozit anti CCP IgG 65 ( do 7), RF IgG 23.90 (do 18), IgA 25.60(do18), IgM 78.40 (do 18) , k. moč. 437 , ostatní hodnoty - leuko, CRP ... je v normě
Covid jsem neprodělal , v 2/21 jsem po II. dávce vakciny Pfizer-B.
OA: bezv. , dosud zdráv
Volím tuto cestu, neboť se nemůžu v této době dovolat kolegyni revmatoložce .
Tak Vás chci požádat o ev. potvrzení dg. , návrh terapie , příp. jestli se mám obj. do RU .
Děkuji.

Reakce: 2

Nově vzniklé postižení MTP kloubů, maximum obtíží po ránu, dobrá odpověď na nesteroidní antirevmatika, pozitivita protilátek proti citrulinovaným peptidům a revmatoidních faktorů - to vše svědčí pro pravděpodobnou revmatoidní artritidu (RA). U části nemocných bývá především v začátku onemocnění, i při významných klinických příznacích, hodnota CRP v normě. Nyní je na místě rychlé vyšetření revmatologem, potvrzení předpokládané diagnózy a nasazení léčby. V rámci Revmatologického ústavu se lze telefonicky objednat do ambulance časné RA.

MUDr. Heřman Mann, Ph.D.
MUDr. Heřman Mann, Ph.D. 21. 3. 2021 20:10

Vážený pane doktore, příznaky které popisujete vskutku připomínají revmatoidní artritidu a přítomnost protilátek zakládá na ještě větší suspekci. Rozpoznat skutečnou artritidu od prodromů může však být složité i pro zkušené revmatology. Souhlasím proto s názorem pana prim. Manna, který navrhuje vyšetření u nás. V případě nejasností jsme schopni provést např. sonografické vyšetření kloubů, které potvrdí, ev. vyloučí aktivní zánět. Rozumím tomu, že je doba složitá, avšak pokud chcete být nadále schopný pomoci ostatním, musíte teď myslet na sebe a najít si čas pro svoje vyšetření.

MUDr. Liliana Šedová
MUDr. Liliana Šedová 25. 3. 2021 10:00