Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Revmatoidní artritida » Další th RA u pac. s nově zjištěnou malignitou

Další th RA u pac. s nově zjištěnou malignitou

3. 4. 2024

Vážení kolegové. Obracím se na vás s prosbou o radu. Jde o moji 72letou pacientku. Výše jmenovaná je léčena ve zdejší revm. amb. od r. 2008 pro nedif. polyarthritický sy s postupnou progresí do obrazu seroposit. RA, nyní II/b.Léčena NSA, intermitt. GK, od počátku modif. th MTX s dávkou danou aktuálním stavem (do 20 mg týdně).
V r. 2013 přidán Leflon, který pro intoleranci ukončila.
V r. 2014 vyšetřena v amb. biolog. th, která však tehdy nebyla doporučena - neplňuje klasif. kritéria.
V r. 2015 dg OP s následnou antires. th. Mimo jiné dg hypothyreosa, která na subst. th.
V r. 2019 dg adenoca rectosigmoidea, s následnou resekcí sigmatu, chemoth a v 4/20 metastasectomií hepatis. Dochází ke zhoršování kl. obtíží, jak v rámci přerušení th MTX, tak patrně i paraneoplasie.
V r. 2022 v režii onkologa zahájena biolog th (ERBITUX od 28.6. - 23.11. 23), která ukončena pro vícečetnou progresi ve skeletu. Od té doby sine onkolog. th. Zpět zahájena th MTX, pac. odeslána do amb.th bolesti.

Od počátku t.r. progredují kl. obtíže, je elevace CRP, DAS 28 ve střední aktivitě, onkolog dává do souvislosti s revm. problematikou. Dg: RA II/b seroposit., v terénu OA, aktivní. Hypothyreosa na subst. th. OP na antires. th. Cholecystolithiasis multiplex, + onko dg. Th: MTX, NSA, amb.pro th bolesti.

Otázka zní: prosím o zvážení ev. možnosti biolog. th. Pac. stále mobilní, soběstačná, leč algická. S ev. biolog. th souhlasí. Děkuji za radu a omlouvám se za rozsah sdělení.

Sdílet

Reakce: 1

Obecně již neplatí, že přítomnost solidního maligního nádoru je absolutní kontraindikací pro biologickou léčbu. Vždy je třeba zvažovat poměr prospěchu a rizika u dané pacientky. Já osobně bych při aktivní revmatoidní artritidě nedostatečně odpovídající na léčbu methotrexátem zvažoval nasazení inhibitoru TNF, případně rituximabu (v první linii mimo podmínky úhrady, tedy nutné schválení revizním lékařem na paragraf 16). Nutná je samozřejmě spolupráce s ošetřujícím onkologem.

MUDr. Heřman Mann, Ph.D.
MUDr. Heřman Mann, Ph.D. 3. 4. 2024 11:48

Další případy

Revmatolog

Pacientka s reumatoidnou artriída a ochorením pečene:dif dg autoimunitná hepatitída a prim. biliárna cholangoitídaunitná artr a

Vážené odborné kolegium, prosím o radu ako postupovať v liečbe mojej pacientky. 53ročná žena liečená od r. 2020 pre séropozitívnu reum. artritídu sulfasalazínom. Jej ochorenie bolo stabilizované až do januára 2024,vtedy po respiračnom infekte došlo k...

1 15. 5. 2024 Číst více
Revmatolog

Artralgie

Prosím o konzultaci a zprávu, zda se může jednat o nějaké revmatologické onemocnění, event jiné. Pacientka trpí častýmitonzilitidami, o čemž svědčí i vyšší ASLO, ale nyní je bez subfebrilií. Průjem ani močovou infekci neměla. Více v přiloženém soubor...

1 28. 3. 2024 Číst více
Revmatolog

Vakcinace proti herpesu před nasazením tofacitinibu

Vážení kolegové, u 62leté pacientky (RA na MTX) ukončena biologická terapie - abatacept (neúčinnost, nesnášenlivost - stop 2.1.2024), zvažujeme změnu na tofacitinib, t.č. "vymývací" období. Jak moc nutná je vakcinace proti herpesu? Kdo ev. předepisuj...

3 7. 2. 2024 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.