Kalkulátor pro odhad rizika psoriatické artritidy
PRESTO je jednoduchý nástroj, který identifikuje pacienty s psoriázou s vysokým rizikem rozvoje psoriatické artritidy (PsA). Více ZDE.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

Bosentan

12. 8. 2023

Dobrý deň, ide o pacientku, nar. 1978, s overlap syndrómom- antisyntetázový syndrom (Raynaud. f. s recid. digit. ulceráciami, NSIP, myozitída, ANA- anti Ro, PL-7) a difúzna lupus nefritída tr. IV dg. 11/2022 Pre digit. ulcerácie užíva od 11/2022 bosentan 2x125mg, odvtedy bez recidívy ulcerácií. Aké máte skúsenosti s dlhodobým užívaním bosentanu? V SPC je uvedená indikácia na digit. ulcerácie, v SR má však liek indikačné obmedzenie na PAH a preskripčné obmedzenie (kardiolog), preto musím žiadať opakovane o výnimku v ZP. Zdrav. poisťovňa sa bráni ďalšiemu schváleniu liečby, keďže podľa SPC sú skúsenosti z kontrolovaných klinických štúdií na túto indikáciu obmedzené na 6 mesiacov. Ďakujem.

Sdílet

Reakce: 2

Jelikož podání bosentanu má zejména preventivní efekt na tvorbu nových digintálních ulcerací u nemocných, kteří trpí tímto projevem, počítá se s dlouhodobou terapaií. V ČR se jedná o centrový lék , v úhradě se o maximální délce terapie nemluví, v případě že po 4 měsících léčby se tvoří nové ulcerace, léčba se ukončuje. Bosentan podáváme dlouhodobě, zkušenosti jsou dobré.
Cituji úhradu dle SÚKL:
"k prevenci vzniku nových ulcerací u pacientů s mnohočetnými aktivními digitálními ulceracemi (minimálně 3 vředy na počátku léčby) provázejícími všechny formy systémové sklerodermie. Léčba bosentanem je ukončena v případě, že po čtyřech měsících léčby dochází ke vzniku nových digitálních ulcerací"

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

V liečbe Bosentanom chceme samozrejme pokračovať, ďakujem.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Revmatolog

Rozvoj dermatomyozitidy?

Dobrý den, chtěla bych prosím konzultovat pacientku narozenou v r. 2005. V minulosti v naší ambulanci sledována pro polinózu, astma bronchiale a atopický ekzém, na hematologii dlouhodobě pro chronickou idiopatickou trombocytopenickou purpuru. Dnes př...

1 5. 6. 2023 Číst více
Revmatolog

Hyperproteinémie při Sjögrenově syndromu

Dobrý den. K případu. Pacientka nar. 1987, v anamnéze úzkostná porucha a neurogenní tetanie, polycystická ovaria. FA: Asentra 100, Trittico 75mg 2/3. V létě 2022 necítila dobře, měla palpitace, byla vyšetřena na interní ambulanci, kde zjištěna chudok...

3 4. 4. 2023 Číst více
Revmatolog

Plicní fibróza v rámci susp. nediferencovaného onemocnění pojiva

Prosím o konzultaci následujícího stavu: paní ročník 1979 byla odeslána k vyšetření z TRN FN Plzeň k revmatologickému vyš. pro následující skutečnosti: - 4/2010 - dle CT plic v.s. virová pneumonie, COVID a nebo jiná virová etiologie (serologicky) ne...

2 2. 3. 2023 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.