RevmaNEWS - CRTAC1 jako nový biomarker pro osteoartritidu i KV příhody u pacientů se SLE. Více ZDE

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Psoriatická artritida » 56letý pacient s polyartritidou

56letý pacient s polyartritidou

7. 4. 2020
56letý pacient s psoriázou od 42 let v typických lokalizacích má v posledních 3 letech polyartritidu dosud považovanou za psoriatickou artritidu typu „RA like“. Při poslední kontrole imunologie byla zjištěna vysoká pozitivita anti CCP přes 800. Při druhém pohledu na rtg rukou a nohou konstatuje radiolog, že nález je kompatibilní jak s dg. PsA tak i RA. Máme přehodnotit jeho diagnózu na anti CCP pozitivní revmatoidní artritidu v koincidenci s kožní psoriázou? Doplnění informací: 7.4. 15:30 Dobrý den, získal jsem plný popis rtg pacienta. Kromě periartikulární porózy, ankylózy zápěstí bilat. a ulnární deviace, jsou v oblasti PIP a DIP přítomné periostální apozice.
Sdílet

Reakce: 4

Diagnóza by se skutečně měla v tomto případě přehodnotit. Vysoká pozitivita anti CCP protilátek a přítomnost postižení typu "RA like" svědčí pro koincidenci RA s kožní lupenkou. Nicméně dle rentgenologa je nález kompatibilní jak s RA tak i s PsA, což by mohlo svědčit i pro koincidencí RA s PsA.
RTG nález nebyl ale v konzultaci popsaný (máme zde k dispozici jen závěr) a to připouští možnost jak charakteristické osteoprodukce u PsA (periostální apozice), tak ale i centrálních destrukcí v oblasti distálních interfalangeálních (DIP) kloubů. Tyto destrukce ovšem mohou vznikat i při erozivní osteoartrózy. Rentgenový obraz v oblasti DIP kloubů je při erozivní osteoartróze a PsA tak podobný, že se diagnóza může stanovit jen dle dlouhodobého klinického průběhu. K objasnění je tedy nutné vidět snímky, nebo alespoň celý popis.
15.4.2020
Po obdržení popisu (Kromě periartikulární porózy, ankylózy zápěstí bilat. a ulnární deviace, jsou v oblasti PIP a DIP přítomné periostální apozice) lze konstatovat, že se jedná o koincidenci psoriatické a revmatoidní artritidy.

MUDr. Liliana Šedová
MUDr. Liliana Šedová 7. 4. 2020 11:07

Může jít jak o koincidenci RA s psoriázou, nebo i o koincidenci RA s psoriatickou artritidou. Praktický důsledek přehodnocení diagnózy vidím hlavně v preferenci léků, které jsou účinné u obou diagnostických jednotek - tj. např. pokud by pacient vyžadoval cílenou léčbu, volil bych na prvním místě inhibitory TNF.

Je třeba zdůraznit, že do značné míry se jedná o otázku akademickou. Naštěstí pro pacienta řada léčiv funguje jak na lupénku, tak na psoriatickou a revmatoidní artritidu. V epikríze není informace o užívané léčbě. Předpokládám, že v první linii byl použit methotrexát. Z cílených léčiv se jako nejvhodnější jeví inhibitory TNF.
Na druhou stranu víme, že u nemocných po selhání těchto možností nám často až účinnost léčiv, která prokazatelně ovlivňují jen jednu z diagnóz (např. inhibitory IL-6 a abatacept versus secukinumab) někdy objasní etiologii artritidy.

MUDr. Heřman Mann, Ph.D.
MUDr. Heřman Mann, Ph.D. 7. 4. 2020 17:50

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Děkuji moc za Vaše doporučení.

Další případy

Revmatolog

Psoriatická entezitida vs primární ostruha

Dobrý den, ortopedem byla odeslána pacientka k revmatologickému vyšetření. 58 let, OA: HT, Psoriasis vulgartis, Asthma, HT, Barretův jícen - disp gastroenterologie. Pacientka si delší dobu stěžuje na úporné bolesti v oblasti úponu levé achillovy šlac...

3 22. 7. 2022 Číst více
Revmatolog

Indikace biologické léčby u pacientky s periferní f spondylartritidy a pozit. autoprotilátkami

Dobrý den, ráda bych se zeptala na váš názor na nasazení a typ biologické léčby u pacientky s perif. formou spondylartritidy . Epikríza: 46letá pacientka, HLA B 27 + , v r. 2018 oligoartritida MTP kloubů + I MCP , pozitivní serologie Chlamydia pn...

3 23. 11. 2021 Číst více
Revmatolog

Doporučili byste 3. dávku vakcíny proti COVID-19?

Dobrý den. ráda bych slyšela Váš názor popř. zkušenosti, zda by jste doporučili 3. dávku vakciny u pac. muže 66 let , polymorbidního / DM II typu, Hypertenze, HLP, Stp. TTE pro Ca isthmu v 1983 , sekundární hypoparathyreoza / - léčeného pr...

5 19. 10. 2021 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.