RevmaNEWS - CRTAC1 jako nový biomarker pro osteoartritidu i KV příhody u pacientů se SLE. Více ZDE

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Psoriatická artritida » Psoriatická entezitida vs primární ostruha

Psoriatická entezitida vs primární ostruha

22. 7. 2022

Dobrý den, ortopedem byla odeslána pacientka k revmatologickému vyšetření. 58 let, OA: HT, Psoriasis vulgartis, Asthma, HT, Barretův jícen - disp gastroenterologie. Pacientka si delší dobu stěžuje na úporné bolesti v oblasti úponu levé achillovy šlachy, dle Rtg 01/2022 dorzální i plantární patní ostruha - léčena ozařováním bez efektu. Sonograficky potvrzuji masivní patní ostruhu s mohutnými splývajícímí dopplerovskými signály v okolí i dále proximálně. Otázka: lze při této konstelaci výsledků odlišit primární psoriatickou entezitidu se vznikem masivního entezofytu od primární idiopatické patní ostruhy se sekundárním zánětem? Děkuji.

Přílohy:
Sdílet

Reakce: 3

Z popisu případu není zřejmé, zda má pacientka jiné klinické projevy psoriatické artritidy (PsA). Tedy artritidu, daktylitidu nebo entezitidu v jiné lokalizaci, případně charakteristické změny na RTG konzistentní s diagnózou PsA. Pokud ne, pak je obtížné onemocnění klasifikovat jako PsA. Při absenci jiných projevů PsA se navíc jedná spíše o akademickou otázku, protože v obou případech bude terapeutický postup stejný.
V případě, že by nemocná splňovala kritéria pro zahájení cílené léčby z indikace dermatologa je samozřejmě vhodné volit přípravek, u kterého jsou data o příznivém vlivu na entezitidy.

MUDr. Heřman Mann, Ph.D.
MUDr. Heřman Mann, Ph.D. 22. 7. 2022 11:13

Vzhledem k tomu, že sama nemám zkušeností s ultrazvukovou diagnózou entezitidy, jsem konzultovala kolegyni MUDr. Petru Hánovou a přikládám zde její rozvahu:
Entezitida na UZ má určité charakteristiky, kam entezofyt i pozitivní PD signály patří. Žádný z těchto parametrů ale není specifický pouze pro entezitidu. Dráždění šlachy mechanicky velkým entezofytem může vypadat obdobně a otázka, co bylo dříve, se podobá dávnému sporu o slepici a vejci. Bohužel jednoduchou definici entezitidy, kde by stačilo splnění 3 kritérií ze 6 dosud nemáme k dispozici.
Z prosté zkušenosti mi na těchto snímcích pro jasnou entezitidu chybí hypoechogenita a zduření šlachy v oblasti enteze (zánětlivý projev) a PD signály pod 2mm od úponové kortikalis. Na snímcích chybí měřítko vzdálenosti, toto se tedy pouze domnívám. PD signály jsou ponejvíce okolo entezofytu a v proximálnějších částech šlachy. Tento nález bych hodnotila nejspíše jako tendinitidu Achillovy šlachy a masivní entezofyt, připomínajícím až Haglundovu exostózu.
Ke stanovení diagnózy psoriatické artritidy by bylo nutné splnění dalších diagnostických kritérií.

MUDr. Liliana Šedová
MUDr. Liliana Šedová 28. 7. 2022 12:21

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Velice děkuji za zpětnou vazbu. Zejména děkuji za zprostředkování názoru MUDr. Hánové přes MUDr. Šedovou. Povedlo se upřesnit interpretaci sonografického snímku s efektem na klinické rozhodnutí.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Revmatolog

Indikace biologické léčby u pacientky s periferní f spondylartritidy a pozit. autoprotilátkami

Dobrý den, ráda bych se zeptala na váš názor na nasazení a typ biologické léčby u pacientky s perif. formou spondylartritidy . Epikríza: 46letá pacientka, HLA B 27 + , v r. 2018 oligoartritida MTP kloubů + I MCP , pozitivní serologie Chlamydia pn...

3 23. 11. 2021 Číst více
Revmatolog

Doporučili byste 3. dávku vakcíny proti COVID-19?

Dobrý den. ráda bych slyšela Váš názor popř. zkušenosti, zda by jste doporučili 3. dávku vakciny u pac. muže 66 let , polymorbidního / DM II typu, Hypertenze, HLP, Stp. TTE pro Ca isthmu v 1983 , sekundární hypoparathyreoza / - léčeného pr...

5 19. 10. 2021 Číst více
Revmatolog

Atypický začátek PsA

Prosím laskavě o zhodnocení případu a postupu, vyjádření k diagnose a léčbě , konkrétní dotaz je zda se jedná o PsA či RA a zda je možný akutní začátek PsA jak je uvedeno v kasuistice . Děkuji za laskavou odpověď . žena r. n. 2001 RA: babičk...

1 13. 10. 2021 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.