Kalkulátor pro odhad rizika psoriatické artritidy
PRESTO je jednoduchý nástroj, který identifikuje pacienty s psoriázou s vysokým rizikem rozvoje psoriatické artritidy (PsA). Více ZDE.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Nejasná diagnóza » Polyartralgie u pac. s M. Crohn na biologické léčbě

Polyartralgie u pac. s M. Crohn na biologické léčbě

2. 5. 2023

Dobrý den, poprosím o konzultaci... 50letý muž s Crohnovou nemocí (postižení tračníku a term. ilea), která prvně dg. 1998, postupně několik relapsů (2014, 2017, 2019). Od 03/2022 pro další relaps (střevní potíže, doposud bez kloubních problémů) zahájena biol. léčba - infliximab i.v. Tato léčba s efektem, došlo s endoskopickému zhojení střevního nálezu. Kloubní obtíže poté 06/2022 spíše marginálního klin. významu, bez potřeby analgetik. Dále v tuto chvíli i zhoršení psych. stavu (těžká nemoc syna). Byla aplikována celkem 5x léčba infliximabem intravenosní cestou, od 10/2022 převod na "biobetters" - infliximab s.c. á 2 týdny. Pro kloubní potíže přichází prvně 17.1. 2023, kdy uvádí, že od poloviny 12/2022 (dává do souvislosti s přechozenou virosou) se objevily bolesti kloubů (zejména HKK - ramena, lokty i drobné klouby - nesevře pěst, od prakt. lékaře DPN), bolesti budí v noci, zejména k večeru nástup intenzity (bolesti zad nejsou). Střevní obtíže neguje.

Od prakt. lékaře negativní serologie boreliosy, ASLO, CRP i KO v normě. Odebrána serolog. revmatol. panelu - pozitivní ANF +++, hraniční hodnota RF (20,3), ostatní negativní (včetně HLA B27), zánětlivé markery v normě, nízká FW (5/20), hladina infliximabu vyhovující (5,7mg/l - optimální hladina), protilátky IFX negativní. Od 26.1.2023 podávání kortikoidů (úvodem Prednison 30mg denně s postupnou deeskalací na 2 týdny) - zcela bez efektu. Zánětlivá laboratoř nadále nízká, nízká hodnota fek. kalprotektinu, klinicky dominující výrazné polyartralgie zejm. HKK, bez střevních potíží. Pac. na vydatné analgetické léčbě (paraceamol/tramadol 75/650mg 3x1, aceclofenac 100mg 2x1 + intermit. nimesulid) Vzhledem k faktu, že jsme zjevnou revmatol. příčinu neprokázali, zvažována v dif. dg. zvaž. možnost extraintest. manifestace M. Crohn, předepsán metotrexate (z GI indikace dávkování 25mg s.c. á týden první 2 měsíce, poté přechod na 15mg á týden). RTG snímky kloubů končetin, LS páteře i SI skloubení bez patol. nálezu.

02/2023 - imobilizující artralgie, hospitalizován, s ohledem na hladinu IFX 5,7mg/l a faktu, kdy retrospektivně lze přibližně vysledovat možný vznik polyartralgií v časové ose spolu s přechodem na s.c. formu infliximabu se rozhodujeme pro návrat "původní" intravenosní formy, volíme dvojnásobnou dávku (tj 10mg/kg) - bez efektu na klin. potíže. Vyšetřen ve spec. ambulanci bolesti, doporučeno pokračovat v zavedené terapii, bez potřeby eskalace léčby na opiáty. Za hospitalizace nově přidán sulfasalazin.

Nadále bez zjevného klinického zlepšení - výrazná bolestivost kloubů horních končetin, intermitentně s otoky, bez proteplení či zarudnutí, někdy s výbledem z pnoucího otoku, zejména horní končetin od ramen, přes lokty až po drobné klouby rukou, často budící i v noci. V dif. dg. zvažována i možnost než. účinku infliximabu... vyšetřen ambulantně revmatologem zde, doplněna scintigrafie pohyb. aparátu, patologie neshledána, doporučeno zatím v infliximabu pokračovat.

Pac. opakovaně navštěvuje naši ambulanci, invalidizující kloubní potíže (kolísavé intenzity), možnosti naší pomoci se mi jeví vyčerpány, neznáme příčinu potíží. Děkuji za Váš názor.

Přílohy:
Sdílet

Reakce: 2

Velmi pravděpodobně se jedná o periferní formu enteropatické artritidy, polyartikulární typ, alespoň podle obrázku, kde jsou artritidy zjevné. Pro jejich potvrzení by byl vhodnější ultrazvuk. Periferní artritida probíhá zpravidla nezávisle na aktivitě střevního zánětu. Přikláněl bych se k zachování MTX v dávce 25 mg týdně, osobně bych podal muskulárně depotní kortikoid, např. DepoMedrol 120 mg k překlenutí nástupu účinku MTX, který může trvat max. 4-6 měsíců. Zároveň bych pak nejspíš provedl změnu biologického léku na adalimumab. ANA může mít až polovina pacientů na TNFi léčbě, ale pro jistotu bych raději doplnil anti-dsDNA, klinické a orgánové vyšetření, přestože výskyt léky indukovaného SLE je velmi vzácný. Další možností je pak leflunomid z bazálních léků a ustekinumab….

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Perfektní a komplexní odpověď, velké poděkování za ni, radami se budu řídit. Pacient má anti-ds DNA negativní, aplikovali jsem depotní kortikoid, pokračujeme v aplikacích MTX. Dále je v plánu časná koloskopie (nyní se nově objevily střevní potíže, které mohou signalizovat počínající relaps Crohnovy nemoci) a zvážení změny biol. léčby.

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Jiné

Postvakcinační projevy artritidy

Dobrý den, prosím o radu, informaci, zda jste se nesetkali s podobnou zkušeností. Můj manžel -54 letý zdravý muž, 0 léky, 0 alergie, v minulosti žádná nežádoucí reakce na očkování. 4. den po aplikaci 1.dávky vakcíny Pfizer došlo k projevům připomí...

2 20. 5. 2021 Číst více
Jiné

Migrující artralgie, myalgie, bolesti šlach

56letý pacient je asi od počátku roku 2019 vyšetřován různými lékaři pro bolesti v oblasti svalů, kloubů, úponů šlach kolem velkých kloubů - kolena, lokty, třísla, Achilovky. Pro bolesti se nemůže hýbat, nemůže pracovat, špatně spí. Analgetika příliš...

4 12. 5. 2020 Číst více
Praktický lékař

Fibromyalgie?

Dobrý den, ráda bych konzultovala svého pacienta: Muž 56, automechanik, od 11/22 v PN pro zpočátku bolestivé otoky rukou, kdy nemohl sevřít ruce do pěsti a udržet předměty, vzdor negat. zánětl. markerům byla dobrá reakce na p.o. kortikoterapii (6t)....

0 26. 9. 2023 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.