Kalkulátor pro odhad rizika psoriatické artritidy
PRESTO je jednoduchý nástroj, který identifikuje pacienty s psoriázou s vysokým rizikem rozvoje psoriatické artritidy (PsA). Více ZDE.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Jiné diagnózy » Osteoporóza

Osteoporóza

14. 5. 2021
Dobrý den, ráda bych se zeptala na léčbu osteoporozy- pacientce na densitometrii doporučují Prolii již 5 let, ale v SPC je doporučena aplikace jen 2 roky. Jaký je Váš názor? Pokračovat v léčbě nebo ji již stopnout? Děkuji za odpověď.
Sdílet

Reakce: 2

Cituji úhradovou vyhlášku:

Z prostředků veřejného zdravotního pojištění jsou pacientům hrazeny maximálně dvě podkožní injekce za 12 měsíců. Léčba trvá nejméně dva roky. Terapie delší než dva roky je hrazena u pacientů s prokázanou zástavou úbytku kostní hmoty.

Takže 2 roky jsou minimum, další léčba je hrazena pouze pokud se zastaví úbytek kostní hmoty dle denzitometrie

V současnosti jsou pro denosumab již k dispozici dlouholetá bezpečnostní data.
Důležité je si uvědomit, že jakékoli přerušení (na více než 3 měsíce), nebo ukončení léčby denosumabem, ať z jakéhokoli důvodu (zlepšení dle DEXA, intolerance, či nedosažení zástavy úbytku kostní hmoty), vede ke zvýšenému riziku OP fraktury, proto je nutné ihned pokračovat jinou antiresorpci (bisfosfonátem).

MUDr. Liliana Šedová
MUDr. Liliana Šedová 17. 5. 2021 08:16

Další případy

Jiné

Setkáváte se u svých pacientů s entezopatiemi v oblasti tříselného vazu?

Vyšetřuji nemocného se známou pozitivitou HLAB27 antigenu bez známek seronegativní spondyloartritidy pro dvouměsíční intenzivní na zátěži závislou bolestivost v oblasti levého třísla, které je palpačně citlivé. Radiografické vyšetření, ani magnetická...

2 7. 2. 2023 Číst více
Praktický lékař

Fibromyalgie?

Dobrý den, ráda bych konzultovala svého pacienta: Muž 56, automechanik, od 11/22 v PN pro zpočátku bolestivé otoky rukou, kdy nemohl sevřít ruce do pěsti a udržet předměty, vzdor negat. zánětl. markerům byla dobrá reakce na p.o. kortikoterapii (6t)....

0 26. 9. 2023 Číst více
Revmatolog

Lázeňská léčba u AS

Jedná se o obecný dotaz. Komplexní lázeňská léčba AS je stále podmíněna minimálně bilat. rtg sakroileitidou? Na MRI nález se nevztahuje? Děkuji moc.

1 25. 9. 2023 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.