Kardiovaskulární komorbidity u psoriatické artritidy
Jaký vliv na KV komorbidity u psoriatické artritidy mají epidemiologické a rizikové faktory ve dvou různých evropských populacích? Čtěte ZDE.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Ankylozující spondylitida » Kombinace 2 biologických léčiv

Kombinace 2 biologických léčiv

16. 10. 2023

Dotaz na prof. MUDr. J. Vencovského, DrSc: 45letá pacientka s aktivní ankylozující spondylitidou a současně s roztroušenou sklerózou. Pro relaps RSM (před 2 lety) je léčena v rámci klinického hodnocení anti CD40L protilátkou (pravděpodobně frexalimab). Jelikož aktuálně je vysoká aktivita také u AS, zvažuji nasazení anti IL-17 léčby (kontraindikace TNFi u RSM). Neurolog proti této kombinaci nic nenamítá, ale nevím zda z imunolog. hlediska není tato kombinace riziková. Děkuji za konzultaci.

Sdílet

Reakce kolegia: 1

Teoreticky nejde tato kombinace proti sobě. Neměla by vést k exacerbaci RS. Anti-IL17 jsou s nadějí zkoušeny u RS. Veškeré důsledky blokády CD40L ale nejsou do dnešního dne úplně jasné a odhadnout co se stane, když se přidá anti-IL17 moc nejde. Nenašel jsem ani na zvířecích modelech, že by to někdo udělal. I když z teoretického hlediska by mohla být taková kombinace přínosná, absence jakýchkoliv bezpečnostních dat (alespoň co je mně známo) činí takovýto přístup značně rizikový. Navíc, pokud je pacientka v klinickém hodnocení s anti-CD40L, nejspíše nebude taková kombinace v rámci studie povolena.

Další případy

Revmatolog

Lázeňská léčba u AS

Jedná se o obecný dotaz. Komplexní lázeňská léčba AS je stále podmíněna minimálně bilat. rtg sakroileitidou? Na MRI nález se nevztahuje? Děkuji moc.

1 25. 9. 2023 Číst více
Revmatolog

Zánětlivá komplikace u HLA B 27 pozitivního pac.

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Pacient r. 1970 v pracovní neschopnosti od 10/22 byl odeslán k revmatologickému vyšetření, které proběhlo 17.1.2023.... při vyšetření pacient obtížně chodí, bolí PDK, kloubní nález bez artritidy, významně om...

2 17. 2. 2023 Číst více
Revmatolog

Infekce covid a biologická léčba

Dobrý den, mám 2 pacienty na biologické léčbě - jeden má preparát Simponi a druhý Humira. Dnes volali, že dostali infekci covid 19, zda mají tyto preparáty aplikovat a zda mají jít ev. na aplikaci monoklonálních protilátek. Potřebovala bych v tomto...

2 7. 12. 2021 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.