Artróza a léčba druhé volby

17. 8. 2021 12:41

Nemocný se léčí s artrózou a dlouhodobá léčba brufenem sice pomáhá, ale způsobuje žaludeční problémy.
Jedná se o 83letého pacienta, který užíval brufen, acylpyrin. Objevily se však bolesti žaludku, hlavně na lačno. Nemocný má také diabetes mellitus 2. typu. Jakou léčbu prosím volit jako NSA druhé volby? Jaké fyzikální procedury by byly indikované při sezonním zhoršení bolesti? Děkuji.

Reakce: 2

Z popisu případu není jasné, jaké klouby jsou artraozou především postiženy a jak výrazně pacienta bolí. Obecně bych v této situaci zvažoval coxiby (např. celecoxib) +/ -inhibitory protonové pumpy. Možností ale může být například i paracetamol, u gonartrozy pokus se SYSADOA (např . chodroitin nebo glukosamin sulfát).

Kromě analgetické léčby na osteoartrózu prakticky nic moc nefunguje, ale výhodou je vždy přístup komplexní. Předpokládám artrotické postižení velkých kloubů. V uvedeném případě bych se raději přikláněl k fixní kombinaci paracetamolu s tramadolem nebo kodeinem. Lokálně bych využil NSA gely. SYSADOA lze také zvážit, pokud lze očekávat nějaký účinek, tak až v delším časovém horizontu. V rámci fyzikální léčby bych využil magnetoterapii nebo tenzní analgetické proudy, dále individuální LTV a techniky měkkých tkání.