Nové genetické rizikové faktory revmatoidní artritidy
Riziko rozvoje revmatoidní artritidy může ovlivnit 34 nově identifikovaných genetických markerů. Nenechte si ujít výsledky studie.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Systémové onemocnění pojiva » anti-Ro60kd a lupus neonatorum

anti-Ro60kd a lupus neonatorum

2. 2. 2023

Dobrý den, vážení, u pacientky ve 14 T gravidity byl diagnostikován SLE s pozitivitou ANA, ENA a- SS-A /Ro, a- Ro 52 negat., bude se tedy jednat o anti-Ro60kd. Dominantní roli ve vývoji lupus neonatorum hraje antiRo-52, jak je to s antiRo-60? Je také třeba sledování fetální echokardiografie? Předem děkuji za odpověď.

Sdílet

Reakce: 1

Myslím, že vrozený srdeční blok (VSB) u SLE je vázán na přítomnost anti-SSA/Ro a anti-SSB/La protilátek. Tradičně se uvažovalo především o anti-Ro60 jako o příčinné autoprotilátce, jsou i důkazy o tom, že v menší míře za to může anti-La. Že by mohlo jít o anti-Ro52 naznačily experimenty na krysách, nevím však, že by to šlo někam dále. Osobně si myslím, že spíše to nejsou anti-Ro52, které můžou za VSB u lidí, neboť je celá řada nemocných, kteří mají jen anti-Ro52 (bez anti-Ro60 a anti-La, často s nějakou jinou autoprotilátkou) a nepamatuji, že bych četl nebo sám viděl, že toto je rizikový faktor pro VSB. Samostatně tedy anti-Ro52 VSB nedělají. Proto myslím, že pacientka by měla být monitorována echokardiograficky podle doporučených návodů a měla by dostat hydroxychlorochin, který může částečně mít preventivní efekt na rozvoj VSB.
Jen na okraj, protilátky proti SSA byly popsány jako precipitující protilátky proti tomuto antigenu. Teprve později byly popsány anti-Ro52, které se vyskytují často dohromady s anti-Ro60. Jejich společná lokalizace v komplexu se tradovala, ale asi to není pravda. Anti-Ro52 nedokážou precipitovat svůj antigen, tudíž nehrály roli v původním popisu a názvu anti-SSA protilátek. Proto si myslím, že označení SSA/Ro by se nemělo vztahovat k anti-Ro52 antigenu, neboť jde o něco jiného. Myslím, že ve většině literatury se v tomto dělá chyba.

Další případy

Revmatolog

Plicní fibróza v rámci susp. nediferencovaného onemocnění pojiva

Prosím o konzultaci následujícího stavu: paní ročník 1979 byla odeslána k vyšetření z TRN FN Plzeň k revmatologickému vyš. pro následující skutečnosti: - 4/2010 - dle CT plic v.s. virová pneumonie, COVID a nebo jiná virová etiologie (serologicky) ne...

2 2. 3. 2023 Číst více
Revmatolog

Léčba systémové sklerodermie

Dobrý den, dovolila bych si poprosit o vaše názory na léčbu systémové sklerodermie. Pacientka ročník 1963 léčená pro DM II typu a hypothyreosu / Stadamet a Letrox/. 12 let potíže s páteří / plot L5/, operace odložena na neurčito, ale má DIČ. Fyziol...

2 16. 10. 2022 Číst více
Revmatolog

Systémová sklerodermie

Dobrý den, pacientka je 58letá žena se systémovou sklerodermií. Bohužel poměrně rychle i přes imunosupresivní léčbu zprogredovalo postižení kůže a kloubů ruky až do obrazu drápovité ruky. Což ji výrazně omezuje v běžných činnostech. Rehabilitační lék...

1 21. 6. 2022 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.