Strategie léčby MTX a TNF
Komentář prof. MUDr. Ladislava Šenolta, Ph.D., se věnuje aktuálním výsledkům klinických studií SMART a EXXELERATE. Jak zní závěry pro klinickou praxi?

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Revmatoidní artritida » Těhotenství a revmatoidní artritida

Těhotenství a revmatoidní artritida

22. 12. 2022

Dobry den, chtěla bych požádat o radu kolegia. Jak postupovat v léčbě 36leté pacientky, v 34letech dg. revmatoidni arthritis (+RF, +antiCCP), bolestivost a otoky, ranní ztuhlost - malých kloubů ruk, nohou, posléze kolen, ramenních kloubů, ztuhlost krční páteře. V předchorobí léčena pouze s hypothyreosou na substituci, bez anam. operací, alergií, nulipara. Aktuální terapie certolizumab, methylprednison, nimesulid/ibuprofenum/paracetamol.

Můj dotaz směřuje k ideálně volené medikamentózní, suplementační a rehabilitační terapii při snaze o početí. Existuje v ČR nebo blízkém okolí specializované gynekologicko-revmatologické nebo revmatologicko-gynekologické pracovistě, které se zabývá revmatologickými pacientkami a jejich přípravou na těhotenství? Děkuji!

Sdílet

Reakce kolegia: 2

Dobrý den,
vámi popisovaná pacientka podle mého názoru nutně nepotřebuje superspecializovanou poradnu ( vhodné jistě může být sledování v ambulanci pro rizikové těhotenství na vyšším gynekologicko-porodnickém pracovišti) - může pokračovat v terapii certrolizumabem a nízkou dávkou methyprednsiolonu až do porodu, NSA by měla ideálně ukončit po 20. týdnu gravidity.
V ÚDMP existuje podobná poradna, ale ta je spíše zaměřená na péči o rizikové pacientky s např. závažněji probíhajícími systémovými onemocněními pojiva.
s pozdravem
J.Závada

Dobrý den, souhlasím, že uvedenou ženu není třeba sledovat na vyšším pracovišti, v Praze např. ÚPMD nebo U Apolináře, která lze využít při konzultaci závažnějších případů. Není uveden aktuální stav, pokud onemocnění není dostatečně kompenzováno na monoterapii biologika, využívám často v kombinaci sulfasalazin nebo antimalarikum, případně oba přípravky. Není třeba postupovat zvláštní přípravu ve srovnání s běžnou populací. Onemocnění by mělo být stabilizované.

Další případy

Internista

Revmatická polymyalgie

Prosím o laskavé zhodnocení následující kasuistiky a vyjádření se k léčbě: Jaké jsou nejnovější zkušenosti s léčbou revmatické polyarthralgie Leflunamidem nebo biologickou léčbou? Muž 75 let, v 7/2021 po návštěvě v Rumunska po dietní chybě jeden den...

2 8. 2. 2023 Číst více
Internista

Seropozitivní RA bez odezvy na terapii

Dobrý den, ráda bych s Vámi konzultovala pacientku s revmatoidní artritidou. Pacientka M.H. r 1963 byla 5/2021 vyšetřena poprvé v revmatologické ambulanci. OA: psoriáza * art. hypertenze * st.p. HYE, alergie :0 Od počátku 5/21 náhle vznik...

2 5. 1. 2022 Číst více
Internista

Dif. dg. revmatoidní artritida Sjögrenův syndrom

69letý pacient na revmatologii léčený od 2019, kdy akutně artritidy zápěstí a hlezen. Laboratorně elevace zánětlivých parametrů (FW i CRP kolem 30), ANA 1:1600, vysoce pozitivní Ro a La, RF latex 100, RF IgM nad 320, polyklonální hypergamaglobulinem...

4 11. 6. 2021 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.