Nové genetické rizikové faktory revmatoidní artritidy
Riziko rozvoje revmatoidní artritidy může ovlivnit 34 nově identifikovaných genetických markerů. Nenechte si ujít výsledky studie.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Jiné diagnózy » Susp. postkovidová event. postvakcinačná myozitída

Susp. postkovidová event. postvakcinačná myozitída

24. 11. 2022

Dobrý deň. Prosím Vás o radu ohľadom liečby postkovid event. postvakcinacnej myozitidy, subjektívne viacerí pacienti vo veku 60 rokov a vyššie majú bolesti svalov v oblasti krčnej chrbtice, ramien, prevažne stehen. svalov, klinicky mierna palpacna algia daných svalov aj mierna svalová slabosť, svalové enzýmy CK+myoglobin mierne zvýšené, EMG negat., humoralne negat., imunologicky negat., aktívna infekcia a onko dg nepotvrdené, RHB bez efektu. Ďakujem.

Sdílet

Reakce: 2

Příznaky, které popisujete lze pozorovat u řady pacientů s tzv. long covidem (v muskuloskeletální oblasti jsou to únava, artralgie a myalgie) a neobjevují se výhradně u nemocných, kteří prodělali těžkou formu SARS-Cov/2, ale i u středně závažných i lehkých průběhů. Nejčastěji u pacientů vyššího věku, s výším BMI, ženského pohlaví a dalšími komorbiditami. Popisovaná je elevace svalových ukazatelů, nejvíce LDH.
Etiologie těchto symptomů není dosud zcela objasněna, což neumožňuje určit adekvátní terapii. Rozhodně analgetika, NSA ani antipyretika nejsou dostatečně účinná. V literatuře se doporučují relaxační metody, přizpůsobit fyzickou aktivitu aktuálnímu stavu a bolesti a snažit se o velmi pozvolné zvyšování zátěže. Příznivé ovšem je, že tyto obtíže mají tendenci postupně ustupovat.
Obdobná symptomatologie se občas objevuje i po vakcinaci, ale s kratší dobou trvání.

MUDr. Liliana Šedová
MUDr. Liliana Šedová 29. 11. 2022 12:52

V naprosté většině těchto stavů nejde o indukci autoimunitního onemocnění. Podobné příznaky jsou někdy pozorovatelné i po prodělání jiných virových chorob např. chřipky. Terapii popisuje již dr. Šedová. V ČR se léčbou zabývá např. centrum v Hradci Králové, kde mají podrobné informace, jak přistupovat k postcovidovému syndromu na webových stránkách : www.fnhk.cz/plic/centrum-postcovidove-pece/zakladni-informace
Ojediněle se objevují popisy indukce myozitidy de novo. Nicméně vzhledem k frekvenci onemocnění Covid či pročkovanosti populace v mnoha desítkách procent není překvapující, že se u některých pacientů časová souvislost objeví, aniž by musela existovat příčinná souvislost. Tyto případy je pak nutné léčit stejně jako jiné imunitně podmíněné zánětlivé myopatie.

Další případy

Internista

Dg. myozitid

Pracuji jako ambulantní internista, převážná část mých pacientů jsou staří kardiaci se srd. selháním, fibrilací síní, další velkou část tvoří předoperační vyšetření a pacienti s polymorfními obtížemi v rámci dif.dg. Zajímalo by mne, zda nyní k dg. my...

1 16. 10. 2022 Číst více
Internista

Myozitida v rámci long covid event.postcovid event.postvakcinačná sy

Dobrý deň, mám pacientov , ktorí sú si podobní, vekovo od 30-70r., prvovyšetrení v reuma ambulancii, vznik ťažkostí od 12,2020 buď v rámci long covid event.postcovid event. postvakcinačne , klinický obraz zodpovedá IZM, biochemicky zvýšené CK súbežne...

1 30. 12. 2021 Číst více
Internista

Dif. dg. svalové bolesti

Prosím o konzultaci nad případem kolegy lékaře. Muž 62 let, familiární hypercholesterolémie, chronická ischemická choroba srdeční - st.p. AVR biopotézou pro kritickou stenozu + wrapping dilatované aorty, CABG 1x (09/2017), léčená hypertenze. Po zaháj...

2 17. 10. 2021 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.