Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Květnové novinky v revmatologii
Knižní tip - Systémová sklerodermie, farmakologická účinnost u Stillovy choroby i téma infekční mortality u autoimunitních nemocí. Čtěte více.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Jiné diagnózy » Postcovidová myozitida?

Postcovidová myozitida?

10. 9. 2021
Od května 2021 mám v péči pacientku, zdrav. sestru, 43 let, štíhlou, polinotičku. Ke mně odeslána pro nebolestivé stěhovavé otoky podkoží. V únoru 2021 prodělala prakticky souběh očkování (1. d.) a akutního onemocnění Covid 19 (pozit. test asi za 10 dní po očkování). Průběh byl mírný- jen subfebrilie a ztráta čichu a chuti, ale následně únava a cefalea, rozvoj parestezií (brní kůže) a myalgií. Od března se přidaly stěhovavé otoky podkoží v obličeji, na končetinách, zádech. Vyšetřena revmatologem koncem dubna 2021, sono epig. v normě, dg. myozitidy se dle něj nepotvrdila ( norm. CK a ALP, ALT 0,79, FW 30/58). V naší ambul. jsme vyloučili vzácný hereditární angioedém a zatímco prchavé otoky snad pozvolna při terapii antihistaminiky ustupují, do popředí klin. obrazu při kontrole se opět dostávají parestezie a zejména bolesti svalů. Svaly nohou a rukou bolí i na pohmat, ale pacientka dřep udělá, schody vyjde. Trvá únava a bolesti šíje. Neurol. vyš. bylo v normě včetně EEG. V kontrolní laboratoři CRP a CK v normě, TSH v normě, mírná elevace transaminas (ALT 0,92), leu 11,9, FW 22/40 a v blotu myozitid pozitivní protilátka Scl100++. Ostatní autoprotilátky: ANA,ENA, anti CCP- jsou negativní. Může jít o myozitidu? Zatím jsem klientce doporučila terapii NSA. Měla by smysl kortikoterapie? Děkuji.
Sdílet

Reakce: 1

Diagnostika myozitidy bývá někdy velmi obtížná, zejména tehdy, když nejsou přítomny další orgánové projevy, které většinu případů doprovázejí. Zde je myozitida spíše nepravděpodobná. Základním příznakem bývá většinou svalová slabost. K ní se mohou nekonstantně přidat myalgie, ale nebývají vůdčím příznakem. Zde převládají. Absence elevace CK rovněž mluví proti myozitidě. Co jsou protilátky proti Scl100 mi není jasné. Pokud jde o izolovanou pozitivitu anti-Pm/Scl100, měly by být pozitivní ANA v nukleolární fluorescenci. Diskrepance tohoto typu vyvolávají vždy podezření na falešně pozitivní nález, což není vzácností a je dáno povahou testů. K objasnění případné etiologie potíží by mohlo pomoci vyšetření EMG a případně MRI svalů. Konečně i svalová biopsie, i když myslím, že bych jí v tomto stadiu podle toho, co o pacientce vím, neindikoval. Nelze vyloučit, že jde o postcovidový syndrom, kde se přetrvávající myalgie popisují. Ale ani ten není příliš pravděpodobný, je už dlouho po infekci a s časem příznaky ustupují. Můžeme zkusit verifikovat přítomnost autoprotilátky v naší laboratoři (zkumavku séra poslat na imunol. laboratoř Revmatologického ústavu s požadavkem ANA, LIA, M-LIA, M-Wbl, SSc, HMGCR). Podání glukokortikoidů, jako testu, zda jde o zánětlivé onemocnění, někdy používáme, ale až po pečlivém zvážení všech možných vyšetření a vyčerpání diagnostických možností.

Další případy

Internista

Artritida NS

Dobrý den, prosím o vaše doporučení k dalšímu postupu, terapii. Pacient odeslán k revmatologickému vyšetření PL pro artralgie, elevaci CRP. U PL CRP 108 Hgb 129, RF i anti-CCP negat. – potíže 2/23 OA: Stp. po op. kolene vlevo, (ruptura med. menisku v...

1 1. 3. 2024 Číst více
Internista

Susp. postkovidová event. postvakcinačná myozitída

Dobrý deň. Prosím Vás o radu ohľadom liečby postkovid event. postvakcinacnej myozitidy, subjektívne viacerí pacienti vo veku 60 rokov a vyššie majú bolesti svalov v oblasti krčnej chrbtice, ramien, prevažne stehen. svalov, klinicky mierna palpacna al...

2 24. 11. 2022 Číst více
Internista

Dg. myozitid

Pracuji jako ambulantní internista, převážná část mých pacientů jsou staří kardiaci se srd. selháním, fibrilací síní, další velkou část tvoří předoperační vyšetření a pacienti s polymorfními obtížemi v rámci dif.dg. Zajímalo by mne, zda nyní k dg. my...

1 16. 10. 2022 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.