Kardiovaskulární komorbidity u psoriatické artritidy
Jaký vliv na KV komorbidity u psoriatické artritidy mají epidemiologické a rizikové faktory ve dvou různých evropských populacích? Čtěte ZDE.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Nejasná diagnóza » Nejasná dg. s pozitivitou protilátek

Nejasná dg. s pozitivitou protilátek

3. 11. 2021
Vážený pane profesore, v ambulanci se mi objevil pacient r.65, od léta měl nespecifické potíže - návaly horka do hlavy, palpitace, nevýkonnost, tlaky v hlavě. Na Holteru jsme verifikovali běhy nesetrvalé komorové tachykardie, které jsme zvládli betablokátorem. Potíže jsem také přičítala stresu, který pac. měl, SSRI ale netoleroval. Od ledna se potíže pac. zhoršují, objevilo se difuzní pálení a pocit červenání kůže, brnění svalů, kůže, nejvíc na končetinách. Neurologické vyšetření bylo v normě, na MR mozku nespecifické změny char. gliozy, bylo také zvažováno onemocnění demyelinizační, ale lokalita změn v CNS dle MR netypická pro RS. V min. týdnu proběhla lumbální punkce, čekáme na definitivní výsledky. Z diagnostických rozpaků jsem ještě doplnila odběr autoprotilátek, kde vyšla pozitivita ANA Scl-70, ANA titr 1.80, zrnitá fluorescence. Ostatní vše v normě. V listopadu pac. prodělal Covid, středně těžký průběh, bez nutnosti hospitalizace. Uvažovali jsme také o postcovidovém syndromu, ale vzhledem k tomu, že se potíže spíše trvale zhoršují, tato dg. spíše také nepravděpodobná. Ostatní laboratorní parametry bez pozoruhodností. Hmotnost stabilní, objevují se také někdy dyspepsie, průjmy, potíže s polykáním nemá. Můj dotaz hlavně zní, jestli by tohoto pacienta měl vidět revmatolog, nebo jestli se jedná spíše o falešně pozitivní nález. Děkuji.
Sdílet

Reakce kolegia: 2

Je zřejmě, že Váš pacient je pečlivě vyšetřován. Nicméně moc návodných znaků pro stanovení diagnózy nevidím. Pokud by se zvažovala diagnóza časné sklerodermie, nemocný by měl trpět přítomností Raynaudových fenomenů. V tom případě by mělo být doplněno kapilaroskopické vyšetření. Nezmiňujete další imunologické nálezy- hladiny komplementu, anti dsDNA protilátky, případně antifosfolipidové protilátky- to pokud bychom vylučovali systémový lupus (vzhledem k pohlaví a věku málo pravděpodobné). Popisované potíže jsou heterogenní a nejsou typické pro manifestace systémových chorob pojiva, ale úplně tyto jednotky vyloučit nelze. K revmatologovi bych nemocného odeslal. Vzhledem k pozitivitě ANA protilátek a SCl protilátek by tyto testy měly být zopakovány s časovým odstupem. Zaměřil bych pozornost také směrem v AL amyloidóze (postižení myokardu, neuropatie?, syndrom karpálního tunelu?), boreliové infekci, céliakii , thyreopatiím.. atd., pokud už tato vyšetření neproběhla.

Nález ANA 1:80 je považován ještě za negativní. Přítomnost anti-Scl-70 většinou způsobí jasnou pozitivitu ANA. Popsaný nález u pacienta je sice možný, ale vzhledem ke zmíněné diskrepanci bych myslel na falešně pozitivní výsledek anti-Scl-70.

Další případy

Internista

Rhabdomyolýza NS

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o konzultaci ohledně pacientky opakovaně přijaté pro rhabdomyolýzu. Níže uvádím zatím dostupné informace a laboratorní výsledky. Budu velmi vděčná za doporučení dalšího postupu a případnou možnost překladu na Va...

1 27. 7. 2022 Číst více
Internista

Protrahované bolesti hlezenného kloubu

Dobrý den, chtěla bych se poradit ohledně mladé ženy t.č. 40leté sportovně založené, u které se objevily bolesti kyčle zhoršující se po fyzické zátěži a vystupňované v průběhu gravidity před 2 lety, kdy opakovaně vyšetřena na ortopedii a RHB bez větš...

2 13. 7. 2022 Číst více
Internista

Kožní forma vaskulitidy malých cév?

Vážení, obracím se na vás s laskavou prosbou o vyslovení diferenciální diagnostiky, případně dalšího směru vyšetřování pacienta z následující kazuistiky. Pacient, 58 let, bez trvalé medikace, již cca 3 roky bezvýsledné vyšetřován pro tyto obtíže: *če...

2 21. 3. 2022 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.