Zaměřeno na vaskulitidy
Tématem 82. klinické konference Revmatologického ústavu byly vaskulitidy. Nestihli jste ji? Nevadí, projděte si prezentace.

×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Systémové onemocnění pojiva » Susp. dermatomyozitida

Susp. dermatomyozitida

13. 5. 2021
Dobrý den, ráda bych se prosím poradila. Pacientka, 19 let, zdravotní sestra. V rodinné anamnéze revmatoidní artritida u matky. Pacientka se s ničím neléčí. Obtíže od března 2020, urikariální projevy - svědivé pupence generalizovaně, nejvíce v obl. kyčlí a na předloktích, na stehnech, současně bylo začervenání nad PIP obou rukou, s otokem, kvůli otoku s bolestivostí nemohla pacientka vzít ani do ruky tužku. Po podání KS došlo k přechodnému zklidnění, od té doby projevy kolísavé, někdy vymizely úplně, ale vracely (více v chladnějším počasí), při zhoršení se budila i v noci pro bolestivost a pálení. K ústupu urtikarie a otoků došlo začátkem t.r., zvažována souvislost zlepšení s ošetřením stomatologického fokusu, ale začala se na kůži objevovat ložiska charakteru ekzému - sušší, načervenalá, svědivá až pálivá (nesnese aplikaci lok. KS - hodně pálí). Aktuálně ložisko velikosti cca 4x2 cm v bederní oblasti a menší na zevní straně stehna. Laboratorně bez elevace zánětlivých parametrů, ale vysoce pozitivní ANA (1:1600...1:1280, zrnitá IF), slabě pozitivní protilátky proti centromeře B a hraniční anti PMScl. Pacientka nyní nemá žádnou pravidelnou léčbu, dle doporučení vysadila letos v únoru hormonální antikoncepci. Zvažuji diagnózu "doutnající" amyopatické dermatomyozitidy. Jaký je prosím Váš názor? Je možné, aby byla pacientka vyšetřena ve Vašem Revmatologickém ústavu? Děkuji.
Sdílet

Reakce: 2

Dobrý den, myslím si, že z uvedených údajů nelze diagnózu stanovit. Dif dg urtikarie je velmi složitá a už jsme to na stránkách revma-online řešili (viz 4.1.2021- "kopřivka se systémovými pojevy") . Pokud zvažuje revmatologickou jednotku, nabízí se například hypokomplementemická urtikární vaskulitida, mívá snížené hladiny komplementu a protilátky anti C1q. Diagnosticky by mohla pomoci kožní biopsie odečtená zkušených kožním histopatologem. Doporučuji také provedení kapilaroskopie, uvedení protilátky se mohou pojit se sklerodermií.

Na dermatomyozitidu to spíše nevypadá, ale ANA jsou velmi vysoké a spolu s rodinnou anamnézou je systémové onemocnění pravděpodobné. Na pacientku se můžu podívat.

Další případy

Revmatolog

Arthralgie s exanthemem

30letá žena, viz foto příloha, prosím o radu - etiologie, ev. další vyšetřovací či léčebný postup? Děkuji. - recidivující makulopapulosní generalisovaný exanthem - první projevy 2021,pak až doposud bezpříznaková - polyarthragie - okamžitě mizí po Pr...

0 9. 6. 2023 Číst více
Revmatolog

Rozvoj dermatomyozitidy?

Dobrý den, chtěla bych prosím konzultovat pacientku narozenou v r. 2005. V minulosti v naší ambulanci sledována pro polinózu, astma bronchiale a atopický ekzém, na hematologii dlouhodobě pro chronickou idiopatickou trombocytopenickou purpuru. Dnes př...

1 5. 6. 2023 Číst více
Praktický lékař

Suspekce na polymyalgia rheumatica?

Dobrý den, prosím o konzultaci. Mám pacientku, žena, 66 let. Přichází pro výraznou únavu, celkové bolesti kloubů, v poslední době zejm. bolesti kyčlí, ramen. Kvůli bolestem kloubů nyní opakovaně vyšetřena na ortopedii, doporučeny rehabilitace, nyní d...

2 18. 5. 2023 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.