Susp. dermatomyozitida

13. 5. 2021 08:23

Dobrý den, ráda bych se prosím poradila.

Pacientka, 19 let, zdravotní sestra.
V rodinné anamnéze revmatoidní artritida u matky.
Pacientka se s ničím neléčí.
Obtíže od března 2020, urikariální projevy - svědivé pupence generalizovaně, nejvíce v obl. kyčlí a na předloktích, na stehnech, současně bylo začervenání nad PIP obou rukou, s otokem, kvůli otoku s bolestivostí nemohla pacientka vzít ani do ruky tužku. Po podání KS došlo k přechodnému zklidnění, od té doby projevy kolísavé, někdy vymizely úplně, ale vracely (více v chladnějším počasí), při zhoršení se budila i v noci pro bolestivost a pálení.
K ústupu urtikarie a otoků došlo začátkem t.r., zvažována souvislost zlepšení s ošetřením stomatologického fokusu, ale začala se na kůži objevovat ložiska charakteru ekzému - sušší, načervenalá, svědivá až pálivá (nesnese aplikaci lok. KS - hodně pálí). Aktuálně ložisko velikosti cca 4x2 cm v bederní oblasti a menší na zevní straně stehna.
Laboratorně bez elevace zánětlivých parametrů, ale vysoce pozitivní ANA (1:1600...1:1280, zrnitá IF), slabě pozitivní protilátky proti centromeře B a hraniční anti PMScl.
Pacientka nyní nemá žádnou pravidelnou léčbu, dle doporučení vysadila letos v únoru hormonální antikoncepci.

Zvažuji diagnózu "doutnající" amyopatické dermatomyozitidy. Jaký je prosím Váš názor? Je možné, aby byla pacientka vyšetřena ve Vašem Revmatologickém ústavu?

Děkuji.

Reakce: 2

Dobrý den, myslím si, že z uvedených údajů nelze diagnózu stanovit. Dif dg urtikarie je velmi složitá a už jsme to na stránkách revma-online řešili (viz 4.1.2021- "kopřivka se systémovými pojevy") . Pokud zvažuje revmatologickou jednotku, nabízí se například hypokomplementemická urtikární vaskulitida, mívá snížené hladiny komplementu a protilátky anti C1q. Diagnosticky by mohla pomoci kožní biopsie odečtená zkušených kožním histopatologem. Doporučuji také provedení kapilaroskopie, uvedení protilátky se mohou pojit se sklerodermií.

prof. MUDr. Pavel Horák, CSc.
prof. MUDr. Pavel Horák, CSc. 13. 5. 2021 12:57

Na dermatomyozitidu to spíše nevypadá, ale ANA jsou velmi vysoké a spolu s rodinnou anamnézou je systémové onemocnění pravděpodobné. Na pacientku se můžu podívat.