Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Systémové onemocnění pojiva » Artralgie, myalgie, (sub)febrílie a erýtem kolem očí

Artralgie, myalgie, (sub)febrílie a erýtem kolem očí

21. 6. 2023

Ráda bych Vás poprosila o konzultaci u 7letého pacienta, kterého dovyšetřujeme pro artralgie, myalgie a (sub)febrílie. Obtíže mají t.č. regredující charakter. 7letý chlapec byl hospitalizován na našem oddělení v 1/23, 2/23 a 4/23 k dovyšetření artralgií, myalgií a subfebrilií nejasné etiologie trvajících poslední 2 roky. Nadměrné noční pocení přítomno již od batolecího věku. Uzávěr VF ve 4 letech. V začátku obtíží coxitis vlevo uzavřena jako parainfekční po OMA. Od té doby noční febrílie s bolestí LDK (stehno, lýtko, zákolenní jamka) budící ze spánku a následným celonočním bděním pro bolest opakující se á 1M.

V r. 2022 dochází ke zmírnění intenzity bolesti, již nebdí až do rána, doprovázeno subfebriliemi. Á 1,5M. V 2/22 u PLDD odběry po nočních bolestech, v době odběrů afebrilní, nízké zánětlivé parametry, pozitivita ANA. Pacient byl vyšetřen na revmatologii, kde nediagnostikováno revmatologické onemocnění, doporučena kontrola v případě progresy stavu.

V r. 2023 symptomy á 2M, u PLDD opakovaně zánětlivé parametry v normě, opakovaně pozitivita ANA. Červeno-fialové zbarvení kolem očí se při atace zvýrazňuje a přidává se i mírný edém obličeje (předchází bolesti, matka podle toho pozná, že bolest nastane). Bolesti se objevují ve 2 případech, a to v době lehkého respiračního infektu (CRP bývá nízké. Celkové ATB nikdy neužíval), nebo po fyzické námaze, kdy ale bolesti nižší intenzity (bez nočního bdění), doprovázeny subfebríliemi. Bolest je vždy doprovázena subfebríliemi až febríliemi, začínají ve stejnou dobu. Bolest chlapec přesně lokalizuje do oblasti zadní části kloubní štěrbiny kolene a plošně do svalů lýtek a stehna. Po večerní epizodě bolestí ráno vždy následuje chůze po špičkách, ztuhlost svalů bez omezení hybnosti v kloubech, na bolest si ale již během dne nestěžuje. Tuto chůzi udržuje někdy 3h, někdy i 3 dny. NSAIDs matka podává jen při febríliích nebo výrazné bolesti, v nízkých dávkách, s efektem na 1h, pak se bolesti znovu objevují. Paralen efekt nemá. Palpační citlivost stehen a lýtek v době bolestí. Atopický exém v regresi, při atace výraznějsí. Potničky. V klinickém nálezu SŠ 2-3/6 v obl. hrotu -kardiologicky dovyšetřen- akcidentální šelest. Do školy chodí rád, nemá žádné obtíže ani na tělocviku, který absolvuje bez omezení, občasně si stěžuje na bolesti kolenou.

Při hosp. z 1/23 RTG kyčlí a kolen s nálezem asymetrie v kyčelních kloubech, valgózní postavení vlevo. Postavení v kolenních kloubech fyziologické. Ortopedické konzílium vyloučilo akutní ortopedický problém. Provedeny odběry kostního metabolismu - hypovitaminóza vit.D (31 noml/l), ß - CrossLaps s hodnotou 2285, FW v normě, komplement v normě, elektroforéza bílkovin, ENA, ANA, ANCA, anti CCP (JIA), antids DNA (SLE), myozitídový panel negativní, CK, myoglobin v normě, AST a jaterní enzymy v normě, SAA (amyloidóza, autoinflamatorní záněty), ferritin (sy.aktivovaných makrofágů) v normě. ELFO a IF bílkovin s normálním nálezem. Obtíže nadále přetrvávají, během hospitalizace v 1/23 večer subfebrilní do 37,8 °C, ale bez artralgií. V laboratoři z 9.2. KO v normě, iontogram v mezích, v moči Ca/kreat a P/kreat index s odpady odpovídajícími věkové hranici. PTH v normě. Proveden RTG dolních končetin bez nálezu ložiska. Zdravotní stav a nálezy byly konzultovány s prof. Š. z FN Motol, který doporučil zopakovat odběry.

Prosím o Váš názor, zda by se mohlo jednat o revmatologické onemocnění, zda je dle Vašeho názoru potřeba pacienta dále dovyšetřovat i když mají obtíže regredující charakter eventuelně jaké vyšetření by jste doporučovali doplnit? Mnohokrát Vám děkuji!

Sdílet

Reakce: 1

Bohužel nikdo z nás nejsme pediatr, tak si ani netroufám odpovědět s velkou váhou doporučení.
Na základě uvedených informací o ANA pozitivitě a koxitidě bych doporučil provést oční vyšetření. Přestože začátek mohl imponovat jako parainfekční, myslel bych na JIA, oligoartikulární formu. Ideální by bylo provést sonografické vyšetření kyčlí (kolen) k verifikaci případné synovitidy. Pro horečky a vyrážku kolem očí by se daly zvažovat periodické horečky a autoinflamatorní syndromy, které dokáží být velmi pestré. Dle uvedeného nejsou systémové projevy zánětu ... V případě zhoršování stavu bych požádal o vyšetření na vyšším pracovišti dětského lékařství - v Praze DAK, FNM, v Olomouci, v HK,...

Další případy

Jiné

Fibromyalgie

Pacientka 62 let, v celkově dobrém stavu s obtížemi cca od 2011 charakteru chronických coxalgií s minimální odpovědí na RHB, omalgie nejasné etiologie, polytopní bolesti hybné soustavy. Komorbidity - panická úzkost v péči psychiatra, hypertenze, plic...

2 12. 7. 2024 Číst více
Jiné

Susp. dermatomyozitida

Dobrý den, ráda bych se prosím poradila. Pacientka, 19 let, zdravotní sestra. V rodinné anamnéze revmatoidní artritida u matky. Pacientka se s ničím neléčí. Obtíže od března 2020, urikariální projevy - svědivé pupence generalizovaně, nejvíce v...

2 13. 5. 2021 Číst více
Praktický lékař

Podezření na dg. m. Bechtěrev

Vážené kolegium, obracím se na Vás s prosbou o radu při diagnostice a následném směrování léčby. Jako praktická lékařka mám v péči mladého pacienta r. 92. Byl vyšetřen v ordinaci 03/2024 pro bolesti zad s max. v oblasti Th páteře, pro mírné zlepšení...

1 15. 7. 2024 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.