Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
×

Přehled případů, na které se ptali Vaši kolegové lékaři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy z klinické praxe. Inspirujte se. Vzdělávejte se. PTEJTE SE.

» Přehled případů » Jiné diagnózy » Sjogrenův syndrom + opak. CRVO

Sjogrenův syndrom + opak. CRVO

16. 11. 2023

Pacient, muž, ročník 1979, st.p. opak. okluzích centrální retinální vény - l.dx. 06/20, 06/22 CRVO l. sin. - opak laser, 03/23 poslední epizoda CRVO l.dx., trvá edém - st.p. 2. intraokul. aplikaci Eylea 10 + 11/23, porucha slzného filmu - dle biopsi slin. žláz potvrzen Sjogrenův syndrom

11/23 - disp. v revmatol. amb. - pozit. antiRo, ostatní autoprotilátky neg. 08/23 - pozitivita antiENA anamn., disp. sítnicové ambulance VFN Praha trombofilní stav opak. vyš. neprokázán - vyš na hematologii ONMB + trombocentrum VFN Praha glaucoma chronicum simplex na ter., myopie levis cum astigm. oc. utr. s kor. 02/23 hran. chlamydie ve výtěru ze spojivky 04/23 MRI mozku v normě st.p. přeléřené lym. borelioze 07/21 hran. TK dle TK holter 07/20 - dietní op., bez medikace, v disp. int. amb. - ECHO 12/22 - v normě, EF 70 %, EKG 12/22 v normě, jen aplanace T v aVL, 01/20 ergometrie v normě SONO karotid - v přehl. extrakran. úseku bez hemodyn. význ. stenozy 06/22 migren. cefalea in anam. skoliosa, VAS Cp, RTG S+P v normě 06/23, UZ krku v normě 09/23 coxartroza II-III. st bilat, varozní postavení, FA: Monopost gtt, Godasal 1x1 RA: matka RA, SLE, Sjogrenův sy, sestra trombofilie, 1 dcera zdravá disp. oční, kardiologie (prev.), revmatologie - je možná souvislost opak. CRVO (trombotický uzávěr) a Sjogrenova syndromu? Např. v rámci hyperviskozního syndromu?

Je doporučená ev. celková léčba Sjogrenova syndromu a tím ev. předejít dalším epizodám CRVO a dalšímu zhoršování zraku? Moc děkuji za možnost konzultace.

Sdílet

Reakce: 1

Hyperviskozita se u Sjögrena vyskytnou může. Mohla by souviset teoreticky s popisovanou symptomatologií. Myslím si však, že by se projevovala i jinak, těžké bolesti hlavy, poruchy zraku, zpomalení psychomotorického tempa, neurologické příznaky. Viskozita séra lze jednoduše změřit, doporučuji zěřit také celkovou bílkovinu séra a doplnit ELFO bílkovin, mohla by být přítomna polyklonální gamapatie. V případě hyperviskozuity a/či výrazné hypergamaglobulinemie přichází do úvahy systémová terapie choroby (imunosuprese, případně rituximab, belimumab, při urgentní hypervizozitě také plasmafereza). U Sjögrenova syndromu je také třeby myslet na možnost lymfomu- nejčastěji MALTOMU, zde se pak hypervizozita vyskytuje častěji. Terapeutická doporučení pro Sjogrenův syndrom shrnují doporučení EULARU z roku 2019, včetně celkové či lokální léčby jednoltivých projevů choroby.
ard.bmj.com/content/79/1/3

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Názor odborníka mi velmi pomohl, díky němu vím, že má cenu se pacientem dále zabývat - doplnit další dovyšetření, ač jeho revmatolog už bral případ za uzavřený, bez nutnosti dalšího dovyšetřování a hledání souvislostí mezi obtížemi. Moc děkuji za tento portál, vzhledem k nedostupnosti revmatologické péče velmi přínosné...

Tazatel byl s doporučeními spokojen

Další případy

Praktický lékař

Revmatoidní myalgie?

Pacientka věk 69 let, anamn. na obou kolenech mírné bolesti med. menisků po úrazech na lyžích, gonartroza II. st., artroza ramen s kalcif., l. zápěstí.V posledních 2-3 měsících prudké zhoršení bolestí kolen, pr. ramene, současně s bolest. úpony stehe...

3 25. 10. 2023 Číst více
Praktický lékař

Myalgie

Žena 69 let, RA: bezvýznamná stran pohybového ústrojí, OA: st.p. M. Scheuerman, letitá lumbalgie CT verifikováno zúžení páteřního kanálu, retrolistéza, 2020 lehká sensitivní PNP verif EMG+ pseudoradikulární L5 vlevo, hyperlipoproteinemie na kombinov...

2 15. 2. 2021 Číst více
Praktický lékař

Zhodnocení léčby pacienta s artritidou

Pacient má více než 20 let artrotické obtíže kolen i kyčlí. Brufen moc nesnáší. Před 10 lety dostal Celebrex. Tvrdí, že bez analgetického a pravděpodobně i antirevmatického účinku. Co byste prosím poradili? Děkuji velmi za radu.

4 13. 11. 2020 Číst více
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.