Strategie léčby MTX a TNF
Komentář prof. MUDr. Ladislava Šenolta, Ph.D., se věnuje aktuálním výsledkům klinických studií SMART a EXXELERATE. Jak zní závěry pro klinickou praxi?

×

Co se děje v revmatologii? Sledujte novinky!

Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek

» Z oboru » Sledování intersticiálních plicních procesů asociovaných s revmatoidní artritidou v reálném světě

Sledování intersticiálních plicních procesů asociovaných s revmatoidní artritidou v reálném světě

Odborné články Aktuality
Sledování intersticiálních plicních procesů asociovaných s revmatoidní artritidou v reálném světě

Autor: MUDr. Vlasta Raušová

Na ACR Covergence 2023 (San Diego, 10.-15.11.2023) zaznělo, že sledování intersticiálních plicních procesů asociovaných s revmatoidní artritidou (RA-IPP) zůstává v reálném světě velmi variabilní a suboptimální.

Autor sdělení, dr. England z University of Nebraska Medical Center řekl, že pro sledování těchto pacientů nejčastěji používají plicní funkční testy (PFT) a CT hrudníku. Tato vyšetření se provádějí již dlouhou dobu, ale není známo, jak se využívají ke sledování pacientů s RA-IPP v reálném světě. Komplikujícím faktorem je také to, že pro tuto oblast v současné době neexistují žádné pokyny pro klinickou praxi.

Cílem této práce bylo zjistit, jak jsou pacienti s RA-IPP v reálném světě sledováni, jaká vyšetření se u nich provádějí a jak často navštěvují revmatologa a pneumologa.

K identifikaci pacientů s RA-IPP byla použita data Národní správy veteránů, největšího integrovaného systému zdravotní péče ve Spojených státech. Analýza zahrnovala 6 232 pacientů s RA-IPP, 92,6 % mužů s průměrným věkem 69,1 let. Pacienti byli sledováni po dobu až 7 let od data indexu. Výzkumníci hodnotili dokončení PFT, CT hrudníku a frekvenci ambulantních návštěv revmatologů a pneumologů.

Závěry

  • pacienti s RA-IPP podstoupili PFT každých 1,4 roku, CT hrudníku každých 1,1 roku
  • frekvence sledováni pomocí PFT a CT hrudníku nebyla tak častá, jak by se u této diagnózy předpokládalo
  • počet vyšetření PFT a CT hrudníku se postupem času snižoval, po prvním roce sledování podstoupilo PFT nebo CT hrudníku méně než 50 % pacientů každý rok
  • pacienti navštěvovali revmatologa v průměru 1,8krát za rok a pneumologa pouze 1,3krát za rok 
  • revmatologové hodnotili RA-IPP pomocí PFT a CT hrudníku méně často než pneumologové, tedy korelace mezi těmito intervencemi a návštěvami byla silnější u pneumologů ve srovnání s revmatology
  • negativní korelace byla prokázána mezi výchozí hodnotou usilovné vitální kapacity a frekvencí provádění PFT 
  • určitě je co zlepšovat 

Sledování pacientů s RA-IPP je důležité zejména z hlediska léčby a managementu onemocnění. Pokyny pro klinickou praxi by jistě byly přínosným vodítkem pro lékaře a standardizovaly by metody a frekvenci vyšetření.

Reference: 1. England B. Abstract 808. Presented at: ACR Convergence 2023; Nov. 10-15, 2023; San Diego (hybrid meeting).
2. https://www.healio.com/news/rheumatology/20231112/realword-monitoring-of-rheumatoid-arthritisassociated-ild-suboptimal

 

Sdílet
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.