Strategie léčby MTX a TNF
Komentář prof. MUDr. Ladislava Šenolta, Ph.D., se věnuje aktuálním výsledkům klinických studií SMART a EXXELERATE. Jak zní závěry pro klinickou praxi?

×

Co se děje v revmatologii? Sledujte novinky!

Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek

» Z oboru » Listopad 2023 – přehled aktualit

Listopad 2023 – přehled aktualit

Odborné články Aktuality
Listopad 2023 – přehled aktualit

Kdy používat JAKi a kdy TYK2i? Co víme o přesnosti diagnostiky axSpA u pacientů s chronickou bolestí zad? Jaký vliv má inhibitor SGLT2 na výsledky SLE? Více o aktuálních možnostech léčby VEXAS nebo o změně dávkování metotrexátu se dočtete v listopadovém výběru aktualit z Rheumnow. Nenechte si je ujít.

1/ JAKi a TYK2i: Co a kdy používat?
Je známo, že JAKi/TYK2i mají schválené nebo potenciální séropozitivní i séronegativní indikace. TYK2i má spíše séronegativní potenciál, zatímco JAKi jsou schváleny jak u RA, tak u séronegativních onemocnění SpA. Detaily přinášíme v tomto článku.

Zdroj: rheumnow.com

2/ Mohou revmatologové přesně diagnostikovat axSpA u pacientů s chronickou bolestí zad?
Práce Mary Lucy Marquesové a jejích kolegů představila zajímavou a velmi relevantní studii o přesnosti diagnostiky axSpA v revmatologické praxi u pacientů s chronickou bolestí zad trvající méně než 2 roky. Co bylo cílem studie?

Zdroj: rheumnow.com

3/ Vliv inhibitoru SGLT2 na výsledky SLE
Systémový lupus erythematodes (SLE) je spojen se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních příhod v důsledku tradičních i specifických rizikových faktorů onemocnění. Ve velkých studiích kardiovaskulárních výsledků se zdá, že použití poměrně nové léčby SGLT2i je jak kardiálně, tak renálně protektivní. Mělo by použití SGLT2i stejný dopad u SLE? Dozvíte se zde.

Zdroj: rheumnow.com

4/ Aktuální možnosti léčby VEXAS
O syndromu VEXAS víme již téměř 3 roky, ale před výroční konferencí ACR Convergence 2023 se toho o jeho léčbě vědělo poměrně málo. Tato práce referuje na téma: „Účinnost a bezpečnost cílené léčby u syndromu VEXAS: retrospektivní studie French VEXAS Group“. Detaily zde.

Zdroj: rheumnow.com

5/ Měli bychom změnit způsob předepisování metotrexátu?
Studie zahrnovala více než 250 séropozitivních pacientů s revmatoidní artritidou, s aktivním onemocněním. Pacienti byli randomizováni k jednorázové dávce 25 mg metotrexátu jednou týdně oproti dělenému dávkování 10 mg ráno a 15 mg večer téhož dne po dobu celkem 24 týdnů. Co bylo zjištěno?

Zdroj: rheumnow.com

6/ Jak brzy je u psoriatické artritidy brzy?
Směrnice (ACR/EULAR/GRAPPA) pro léčbu psoriatické artritidy (PsA) doporučují včasné odeslání pacientů s podezřením na toto onemocnění k posouzení a léčbě. U PsA je diagnostické zpoždění stále 1–2 roky. Dokdy by však měla být zahájena léčba? Čtěte zde.Zdroj: rheumnow.com

Sdílet
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.