Kardiovaskulární komorbidity u psoriatické artritidy
Jaký vliv na KV komorbidity u psoriatické artritidy mají epidemiologické a rizikové faktory ve dvou různých evropských populacích? Čtěte ZDE.

×

Co se děje v revmatologii? Sledujte novinky!

Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek

» Z oboru » Krok k prevenci – nástroj pro odhad rizika psoriatické artritidy

Krok k prevenci – nástroj pro odhad rizika psoriatické artritidy

Odborné články Výtahy
Krok k prevenci – nástroj pro odhad rizika psoriatické artritidy

Autor: MUDr. Vlasta Raušová

PRESTO je jednoduchý, škálovatelný nástroj, který identifikuje pacienty s psoriázou s vysokým rizikem rozvoje psoriatické artritidy (PsA). V klinické praxi by mohl zlepšit včasnou diagnostiku. 

K vývoji predikčních modelů pro PsA byly použity demografické informace, charakteristiky psoriázy, údaje o komorbiditách, medikaci a muskuloskeletálních symptomech. Pro výběr proměnných upravených na dobu trvání psoriázy byly použity penalizované binární regresní modely a byla odhadnuta jednoletá a pětiletá rizika rozvoje PsA. Výkonnost modelu byla hodnocena pomocí plochy pod křivkou (AUC) a kalibračních grafů. K analýzám byla použita data z prospektivní kohorty pacientů s psoriázou, kteří při zařazení neměli PsA. Účastníci byli jednou ročně vyšetřeni revmatologem se zaměřením na rozvoj PsA.

  • Z celkového počtu 635 pacientů se PsA vyvinula u 51 pacientů během jednoho roku a u 71 pacientů během pěti let.
  • Riziko rozvoje PsA během jednoho roku bylo spojeno s nižším věkem, mužským pohlavím, rodinnou anamnézou psoriázy, ztuhlostí zad, rýhováním nehtů, ztuhlostí kloubů, užíváním biologických léků, celkovým zdravím pacienta a závažností bolesti (AUC 72,3).
  • Riziko rozvoje PsA během pěti let bylo spojeno s ranní ztuhlostí, psoriatickými lézemi nehtů, závažností psoriázy, únavou, bolestí a systémovou nebiologickou medikací nebo fototerapií (AUC 74,9).
  • Kalibrační grafy ukázaly přiměřenou shodu mezi předpokládanými a pozorovanými pravděpodobnostmi.

Vývoj PsA v klinicky smysluplných časových rámcích lze u pacientů s psoriázou předvídat s přiměřenou přesností pomocí snadno dostupných klinických proměnných.

GRAFICKÝ ABSTRAKT 

PRESTO kalkulátor je dostupný zde: http://142.1.174.73:9080/Web_KC/index.jsp

Reference: Eder L. et al., Derivation of a multivariable psoriatic arthritis risk estimation tool (PRESTO): a step towards prevention, Arthritis& Rheumatology, 09 August 2023, https://doi.org/10.1002/art.42661

Sdílet
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.