Hormony a revmatoidní artritida - překvapivá souvislost?
Co ví současná medicína o hormonálních a reprodukčních faktorech ve vztahu k riziku revmatoidní artritidy u žen? Detaily se dozvíte z článku. Více ZDE.
Hormonální a reprodukční faktory ve vztahu k riziku revmatoidní artritidy u žen
Autor: MUDr. Vlasta Raušová
Incidence revmatoidní artritidy (RA) je vyšší u žen než u mužů. První příznaky se u žen objevují často v nižším věku než u mužů a nemoc mívá závažnější průběh. Ve věku do 50 let je u nich 4−5× vyšší pravděpodobnost vzniku RA než u mužů a ve věku mezi 60 a 70 lety je tato pravděpodobnost 2× vyšší. Ženy trpící revmatoidní artritidou čelí častěji než běžná populace problémům s plodností, doložen byl delší čas do otěhotnění.
U žen s chronickým zánětlivým onemocněním, jako je RA, jsou dokumentovány rodiny s menším počtem dětí; to může být dáno osobními preferencemi, obtížně kontrolovatelným onemocněním, sexuální dysfunkcí v důsledku nemoci nebo psychosociálními faktory léčby. Předpokládalo se, že hormonální a reprodukční faktory přispívají ke zvýšené náchylnosti žen k tomuto onemocnění. Dostupné epidemiologické údaje o jejich úloze v patogenezi RA nejsou jednotné a není jasné, které faktory mají na rozvoj RA významnější vliv.
Autoři práce zahrnuli do své analýzy data 223 526 žen sledovaných průměrně po dobu 12 let v rámci epidemiologické studie UK Biobank. RA se během této doby rozvinula u 1,5 % žen, přičemž se zvýšeným rizikem onemocnění bylo spojeno několik hormonálních a reprodukčních faktorů. Ve studii byly zohledněny i faktory, které by mohly ovlivnit výsledky, jako je životní styl, sociální a ekonomická úroveň, etnický původ a index tělesné hmotnosti (BMI).
Výsledky
menarché po 14. roce života představuje o 17 % vyšší riziko rozvoje RA ve srovnání s menarché ve 13 letech
menopauza před 45. rokem života představuje o 46 % vyšší riziko rozvoje RA ve srovnání s menopauzou mezi 50. a 51. rokem života
délka reprodukčního věku (interval mezi menarché a menopauzou) ovlivňuje rozvoj RA: pokud byla délka reprodukčního věku kratší než 33 let, bylo riziko vzniku RA o 39 % vyšší
hysterektomie byla spojena se 40 % zvýšením rizika vzniku RA, u ovarektomie pak bylo toto riziko vyšší o 21 % (kohorta žen s těmito zákroky nebyla velká)
mezi užíváním hormonální kontracepce a rizikem rozvoje RA nebyla zjištěna jasná souvislost
hormonální substituční léčba (HRT) však byla spojena s vyšším rizikem rozvoje RA, a to o 46 %; mírně zvýšené riziko pro rozvoj RA představovala i délka HRT (2 %)
Závěrem lze říci, že výsledky této rozsáhlé prospektivní epidemiologické studie naznačují, že s rizikem rozvoje RA souvisí několik hormonálních a reprodukčních faktorů. Při diagnostice a léčbě žen s RA by měly být pečlivě vyhodnoceny hormonální a reprodukční aspekty. Pozornost by měla být zejména věnována ženám s pozdější menarché nebo časnou menopauzou. Sledovány by měly v tomto smyslu být i ženy, požívající HRT, kterých je v moderní době stále více. Výsledky studie jsou významné a tvoří základ, na němž lze vyvinout nová a cíleně zaměřená intervenční opatření k omezení rizika rozvoje RA u žen. Kromě toho by se budoucí studie měly zabývat otázkou zapojení ženských hormonů do patofyziologie RA.
Reference: Jiang LQ et al., Hormonal and reproductive factors in relation to the risk of rheumatoid arthritis in women: a prospective cohort study with 223 526 participants. RMD Open. 2024 Jan 9;10(1):e003338, doi: 10.1136/rmdopen-2023-003338. PMID: 38195516; PMCID: PMC10826586.