×

Co se děje v revmatologii? Sledujte novinky!

Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek

» Z oboru » Hodnocení přerušení léčby pro nežádoucí účinky inhibitorů JAK a bDMARDs v rámci studie "JAK-pot"

Hodnocení přerušení léčby pro nežádoucí účinky inhibitorů JAK a bDMARDs v rámci studie "JAK-pot"

Odborné články Výtahy Aktuality
Hodnocení přerušení léčby pro nežádoucí účinky inhibitorů JAK a bDMARDs v rámci studie "JAK-pot"

Autor: MUDr. Vlasta Raušová

Revmatoidní artritida (RA) je chronické autoimunitní onemocnění pohybového aparátu postihující destruktivní synovitidou periferní klouby, které bývají ztuhlé, bolestivé a nateklé, mohou vznikat kloubní deformity, ale také řada extra‑artikulárních projevů. Základem léčby jsou csDMARD, v případě středně vysoké a vysoké aktivity onemocnění je v případě selhání základní léčby doporučována léčba bDMARD, tsDMARD nebo JAKi.

Účinnost a bezpečnost v běžné praxi používaných čtyř JAKi, tofacitinibu, baricitinibu, upadacitinibu a filgotinibu, které mají odlišnou selektivitu, byla prokázána v řadě klinických hodnocení u celého spektra pacientů s RA. Výhodou JAK inhibitorů je poměrně rychlý nástup účinku, účinnost v monoterapii a dobrá účinnost v případě obtížně léčitelného onemocnění. Bezpečnost JAK inhibitorů je obecně srovnatelná s biologickými přípravky. Bezpečnostní obavy však vzbudilo otevřené postmarketingové randomizované kontrolované sledování bezpečnosti ORAL, a to z důvodu zvýšeného rizika malignit a závažných nežádoucích kardiovaskulárních účinků tofacitinibu ve srovnání s TNFi u pacientů s RA s určitými rizikovými faktory. Vzhledem k těmto výsledkům bylo používání JAKi zdravotnickými orgány celosvětově omezeno.

Cílem této studie bylo posoudit a porovnat celkovou snášenlivost a bezpečnost JAKi, TNFi a bDMARD s odlišnými mechanismy účinku, a to vyhodnocením přerušení léčby z důvodů nežádoucích účinků v populaci pacientů z reálné klinické praxe. S ohledem na výsledky sledování ORAL bylo sekundárním cílem prozkoumat, zda pozorované účinky lze připsat celé třídě JAKi nebo jsou specifické pro tofacitinib.

Do studie byli zahrnuto 33 511 pacientů, u nichž byla zahájena léčba s JAKi, TNFi nebo biologickým přípravkem s jiným mechanismem účinku. Data byla získána ze 17 registrů v rámci spolupráce "JAK-pot". Primárním výsledkem byla míra přerušení léčby z důvodu nežádoucích účinků. Hodnoceno bylo celkem 46 913 léčebných cyklů: u 12 523 pacientů na JAKi, u 23 391 pacientů na TNFi a u 10 999 pacientů na biologickém přípravku s jiným mechanismem účinku. Soubor pacientů tvořilo 79 % žen, séropozitivita u 77 % pacientů, průměrný věk 57,3 let, průměrná doba nemoci 12,7 let. Distribuce léčby JAKi byla: baricitinib 43 %, tofacitinib 40 %, upadacitinib 15 % a filgotinib 2 %). 

Během průměrné doby sledování léčby 1,9 roku a průměrné doby sledování pacienta 2,9 roků bylo pro nežádoucí účinky přerušeno 899 léčebných cyklů JAKi, 1 387 léčebných cyklů TNFi a 870 léčebných cyklů biologického přípravku s jiným mechanismem účinku. Pacienti s RA užívající JAKi nevykazovali vyšší míru přerušení léčby pro nežádoucí účinky než pacienti užívající TNFi nebo bDMARD s odlišnými mechanismy účinku. Rozdíly však byly pozorovány ve specifických podskupinách pacientů s vyšším věkem a kardiovaskulárními rizikovými faktory nebo léčenými různými molekulami JAKi. Ve srovnání s TNFi bylo u vyšší riziko přerušení léčby pro NÚ zaznamenáno u pacientů s kardiovaskulárními rizikovými faktory, vyššího věku a pacientů léčených tofacitinibem, ale ne s ostatními JAKi. Široká škála NÚ vedoucích k přerušení léčby zahrnovala jak pacientem vnímanou nesnášenlivost, tak lékařem popsané bezpečnostní problémy. Výsledky studie naznačují, že snášenlivost se může lišit v závislosti na subpopulaci a případně typu JAKi. Je třeba provést další studie, aby bylo možné posoudit, která antirevmatická léčba je pro určité podskupiny pacientů nejvhodnější a zda rozdíly ve snášenlivosti podle typu JAKi naznačené v této studii souvisejí se skutečnými rozdíly v bezpečnostním profilu při pohledu na konkrétní NÚ. Vyvozené závěry jsou specifické pro RA a zaslouží si další zkoumání v kontextu jiných revmatických a muskuloskeletálních onemocnění.

Použité zkratky: bDMARD=biologické chorobu modifikující antirevmatické léky, csDMARD=syntetické konvenční chorobu modifikující antirevmatické léky, JAKi=inhibitory Janus kináz, TNFi=inhibitory tumor nekrotizujícíhi faktoru, tsDMARD= cílené, syntetické chorobu modifikující antirevmatické léky

Reference: Aymon R et al., Evaluation of discontinuation for adverse events of JAK inhibitors and bDMARDs in an international collaboration of rheumatoid arthritis registers (the ‘JAK-pot study), Ann Rheum Dis 2023;0:1–8. doi:10.1136/ard-2023-224670

Sdílet
Odebírejte náš
newsletter
Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Revma-online.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.